Dārzā uzdzīvo ķiršu muša un plūmju augļu tinējs. Ko darīt šogad un ko nākamgad, lai tos ierobežotu 0
Plūmju tinējs un ķiršu muša šogad Latvijas dārzos bija diezgan bieži sastopami, jo siltais un sausais laiks bija labvēlīgs to attīstībai.
Ķiršu muša
“Mazdārziņos šo kaitēkļu izplatību var ierobežot, izmantojot dažādus mehāniskos ierobežošanas veidus, piemēram, regulāri rušinot augsni apdobēs. Ķiršu mušas kāpuri un kūniņas pašlaik uzturas augsnes virskārtā. Ražas laikā noteikti jāsalasa bojātie augļi un jāiznīcina kopā ar tajos esošajiem kāpuriem,” iesaka Dārzkopības institūta pētnieks Arturs Stalažs.
Nākamgad, sākot jau no maija beigām līdz jūlija pēdējai dekādei, kad muša lido, kauleņkoku lapotnē jāizliek dzeltenie līmes vairogi.
Kopā ar līmes vairogiem tos ieteicams dārzā ievietot speciālā plastmasas mājiņā ar jumtiņu, lai ilgāk būtu aktīvi. Lietojot šādus slazdus, protams, nav garantijas, ka izdosies izķert visus kaitēkļus, tomēr tie tiks ierobežoti.
Viena mušu mātīte izdēj vismaz 300 olu!
Plūmju augļu tinējs
Lai ierobežotu plūmju augļu tinēja izplatību, ražas laikā savāc un iznīcina bojātās plūmes, kā arī rušina augsnes virskārtu koku apdobēs, lai traucētu kaitēkļu ziemošanu (tauriņu otrā paaudze kaitē laikā, kad plūmes gatavojas, un šajā laikā veikt apstrādi ar ķīmiskiem augu aizsardzības līdzekļiem nedrīkst).
Profilaktiskie pasākumi plūmju augļu tinēja ierobežošanai: tauriņu lidošanas laikā (maijā, jūnijā) izliek feromonu slazdus (tos noņem augustā). Nelielā platībā (ap 600 m²) vēlams izlikt vismaz divus feromonu slazdus. Ja vienlaikus lieto ķeramslazdus dažādu kaitēkļu sugu (piemēram, plūmju tinēja un ābolu tinēja) ierobežošanai, tad tos augļukokos izkar tā, lai starpā būtu daži koki (tad slazdā ievietotais iztvaikotājs, kas piesūcināts ar kaitēkļa smaržvielām, nenomāks otras sugas smaržu).