Dārzā un pagalmā lapkritis? 10 ģeniālas idejas, ko darīt ar lapām 8
Rudenī zemi klāj lapu paklājs. Ko ar tām iesākt? Daži dārzkopji uzskata, ka lapas jāatstāj tur, kur daba tām likusi nokrist, jo dabā kļūdu nav.
Var rīkoties arī tā, taču šis variants nederēs, ja lapas ir apsegušas mauriņu vai puķu dobes, liedzot piekļuvi gaisam un saules gaismai.
Ja vien lapas nav kaitēkļu bojātas, nesteidziet tās dedzināt – piedāvājam 10 idejas, kā tās noderīgi likt lietā.
1. Komposts
Lapas būs neaizstājams komposta materiāls. Lapas labāk satrūdēs, ja pirms to likšanas komposta kaudzē būs kombinētas ar zaļo masu. Ja kaudzē ir aptuveni divas trešdaļas lapu, tad atlikusī trešdaļa jāatvēl “zaļajiem” atkritumiem. Mūžzaļo koku un krūmu lapas kompostā sadalās lēnāk.
2. Augsne istabas augiem
Kritušās lapas liek lielā polietilēna maisā, pievieno zaļo masu (piemēram, nezāles bez saknēm). Maiss regulāri jāsakrata, masa jāsamaisa. Kad lapas būs sadalījušās, tas būs irdens un viegls materiāls istabas augu pārstādīšanai.
3. Mulča
Nokritušās lapas salieciet uz dobēm, uz celiņiem, kas tām blakus. Lapas kavēs nezāļu augšanu un vienlaikus būs mēslojums. Pavasarī atlikušās lapas sakasiet vai iestrādājiet augsnē.
4. Dekors dārza taciņām
Paildziniet rudens skaistumu – ar kritušajām lapām pārklājiet dārza celiņus. Tie padarīs dārzu zeltainu. Atstājiet lapas tik ilgi, līdz tās sāk melnēt.
5. Ilggadīgo augu ieziemošana
Ar sausām lapām apsedziet rozes, hortenzijas, krizantēmas vai citus siltumu mīlošus augus. Lapu sega patiks arī sīpolpuķēm, piemēram, narcisēm, krokusiem un tulpēm. Tās pavasarī sāks ziedēt agrāk.
6. Materiāls siltumnīcas dobēm
Lai ražu pavasarī iegūtu pēc iespējas agrāk, lapas ievietojiet iepriekš sagatavotās izraktās tranšejās, uz tām novietojiet sasmalcinātu zāli vai citu zaļo masu un to aplejiet ar ūdeni. Pavasarī uz lapām uzberiet zemi, apsedziet dobes. Kad tās būs “sasilušas”, augsne būs gatava stādīšanai.
7. Grunts augsto grēdu aizpildīšanai
Pēc tādas pašas shēmas var aizpildīt siltumnīcas augstās grēdas, piepildot tās ar lapām. Pavasarī lapas sniegs siltumu un būs vienkārši grēdas sagatavot stādīšanai.
8. Mēslojums mauriņam
Sausā laikā ar zāles pļāvēju sasmalciniet lapas, atstājot tās uz zāliena. Sasmalcinātās lapas ļaus mauriņam “elpot”, vienlaikus mēslojot augsni.
9. Māja ezīšiem
Lapas, sakasītas kaudzē un novietotas kādā tālākā dārza stūrī, var kalpot mazajiem dzīvniekiem par ziemas guļasvietu. Eži labprāt ziemo sausās lapās.
10. Materiāls rotājumu gatavošanai
Izvēlieties visskaistākās lapas dažādās krāsās – tās var noderēt dažādu kompozīciju vai interjera dekoru veidošanai.