Dārzā savairojušās usnes? Bez ķīmijas var iznīcināt ar mērdēšanu 0
Audzējam pašpatēriņam sakņaugus un labību. Pēdējā laikā netiekam galā ar usnēm un tīteņiem. Kā šīs nezāles apkarot, neizmantojot herbicīdus? EVIJA DOBELES NOVADĀ
Agroresursu un ekonomikas institūta Agroekoloģijas nodaļas pētniece Dace Piliksere apstiprina, ka tīruma tītenis (Convolvulus arvensis) un tīruma usne (Cirsium arvense) tiešām tīrumos nereti aug kopā, jo abām nezālēm patīk smagas, blīvas augsnes. Lai ierobežotu ar mehāniskiem paņēmieniem, nepieciešama neatlaidība, jo abas sugas ir daudzgadīgas divdīgļlapju sakņu dzinumu nezāles. Abām sugām sakņu sistēma ir plaša un dziļa, tāpēc tās ir grūtāk ierobežojamas (nevar iznīcināt vienā gadā). Tīrumā šīs sakņu dzinumu nezāles, visticamāk, savairojušās, jo veikta nepareiza – sekla augsnes apstrāde. Lai samazinātu ataugšanu, ieteicama dziļaršana pavasarī. Nogriežot nezāles, piemēram, 30 cm dziļumā, tām vajag laiku, lai ataugtu. Tikmēr iesētie vai iestādītie laukaugi jau būs saņēmušies: nosegs, noēnos augsni, tādējādi nomācot nezāles.
Cits paņēmiens, kā ierobežot sakņu dzinumu augšanu, – ierīkot melno papuvi. Regulāri (ik pēc trim nedēļām) kultivējot teritoriju, var nomērdēt augus, kā arī izcelt virspusē sakņu dzinumus, tā pakļaujot tos saules iedarbībai (tiesa, šogad saules bija maz, bet laika apstākļi mitri, un tas veicināja nezāļu savairošanos). Lai apkarošana būtu efektīvāka, pēc sadīgšanas jānoķer brīdis, kamēr tītenis vēl ir līdz ceturtās īstās lapas, bet usne – 5.–7. īstās lapas stadijai. Tad arī jāveic augsnes apstrāde, lai dīgsti nevarētu atjaunoties. Ja nokavē un nezāles jau ir iesakņojušās, nostiprinājušās augsnē, tās tik viegli ierobežot nevar.
Jāatceras, ka abām nezāļu sugām nepatīk noēnojums. Tas nozīmē, ka blīvā labības sējumā vai arī zālaugu platībā, ko sistemātiski pļauj vai nogana, nezāles iespējams ar laiku iznīcināt.
Gan tītenis, gan usne ataug ne tikai no sakņu fragmentiem, bet arī vairojas ar sēklām. Piemēram, usnei sēklas augsnē dīgtspēju saglabā vismaz piecus, bet tītenis pat 20 gadus.