Dārzā savairojušās strutenes. Kur saimniecībā noder šī nezāle? 0
Vai strutenes var likt kompostkaudzē? Dārzs pilns saaudzis ar šīm nezālēm. VINETA LIMBAŽU NOVADĀ
Agronome, bioloģiskās lauksaimniecības speciāliste Ārija Rudlapa iesaka lielo struteni komposta kaudzē likt kopā ar citiem organiskās izcelsmes materiāliem, piemēram, kūtsmēsliem, lapām, pļautu zāli, pārtikas atkritumiem, zāģskaidām, lai nodrošinātu mikroorganismus gan ar oglekli, gan slāpekli saturošiem atkritumiem un tie spētu sadalīt organiskos materiālus. Strutenes nevajadzētu raut, kad tām izveidojušās sēklas, jo tad viss dārzs būs pilns ar jauniem audziņiem.
Struteņu raudzējums
Ārija Rudlapa strutenes izmanto raudzējumiem un iegūto zāļu vircu lieto kā augu stiprināšanas līdzekli. Pavasarī – maijā – struteņu lakstus sasmalcina ar dārza šķērēm un liek traukā, piepildot trešdaļu trauka, aplej ar lietusūdeni. Trauku nosedz, raudzē divas nedēļas, palaikam raudzējumu apmaisot. Iegūto vircu atšķaida ar ūdeni attiecībā 1:5 un laista ar lejkannu vai miglotāju (šķidrumu iepriekš izfiltrē). Zāļu vircu dod augiem papildmēslojumā.
!!! Jāņem vērā, ka strutenes ir indīgi augi, satur alkaloīdus, tāpēc, ievācot augus, ieteicams uzvilkt sintētiskos cimdus.
Ierobežo laputu izplatību
Strutenes var izmantot arī pret laputīm, lielas invāzijas gadījumā gan tās nepalīdz. Ja pamanīti pirmie kaitēkļi, gatavo struteņu uzlējumu. Iepriekš tvertni piepilda ar 3–4 kg svaigu sasmalcinātu struteņu, aplej ar 10 l auksta ūdens un pēc trim dienām ar šo uzlējumu apstrādā, piemēram, rožu invadētos dzinumus (filtrātam pirms smidzināšanas var pievienot 50 g kālija ziepju).