Foto – Sandra Ruska

Dārza rotai un veselībai – irbenāji 0

“Lūdzu, pastāstiet vairāk par irbenājiem un to augļu sastāvu!” KĀRLIS TALSU NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

“Kur var nopirkt ēdamo irbeņu stādus?” DAINA RĪGĀ

Krāšņas visos gadalaikos

Parastā irbene (Viburnum opulus) ir viens no mūsu savvaļas floras skaistākajiem krūmiem, kas pavasarī rotājas baltiem ziediem, bet rudenī ainavu atdzīvina ar košām lapām un sarkaniem augļu ķekariem. Šis augs sastopams mežmalās, pie upēm, ezeriem un gandrīz katrā vecā lauku sētā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tikai pēdējos gados parasto irbeni novērtē kā vērtīgu ogulāju kultūru. Irbeņu galvenais trūkums ir tas, ka lapas bieži bojā irbeņu lapgrauzis un laputis. Laikus tos neapkarojot, krūmi drīz vien zaudē dekorativitāti.

Parastajai irbenei augļi ir spilgti sarkani, sulīgi, ar savelkošu, saldeni rūgtu garšu, kas ievērojami uzlabojas pēc pirmajām rudens salnām. Izveidotas arī vairākas kultūršķirnes ar lielākām un mazāk rūgtām ogām. Tās lielākoties ir pašneauglīgas, tādēļ, lai iegūtu lielas augļu ražas, jāstāda vai nu 2–3 dažādas šķirnes, vai arī savvaļas irbene kultūršķirnes tuvumā. Irbenes stāda rudenī pēc lapu nobiršanas vai pavasarī pirms pumpuru plaukšanas. Pēc stādīšanas krūmus neapgriež.

Nacionālajā botāniskajā dārzā piedāvā stādus parastās irbenes šķirnēm ‘Otbornij Sejaņec iz Ļeņingradi’ (ogām gandrīz nemaz nav rūgtuma), ‘Kijevskaja Sadovaja’ (vidēja līdz liela auguma krūms ar diezgan garšīgiem augļiem), kā arī baltkrievu selekcijas hibrīdiem (visi augļi ir vienādi lieli, bet ar vairāk vai mazāk izteiktu rūgtumiņu). Stādi maksā 4,50 eiro.

Latvijas stādaudzētavu sortimentā ir vēl citas šķirnes, kuras pieskaitāmas pie krāšņām ziedētājām un kuru augļiem ir patīkama garšas buķete: ‘Roseum’, tautā saukta par Sniega piku (līdz 3 m augsts krūms ar lodveida ziedkopām; šis augs augļus neveido), ‘Anny’s Magic Gold’ (vidēja auguma krūms ar zeltaini dzeltenām lapām, baltiem ziediem), ‘Fastigiata’ (stāvs, diezgan kompakts krūms ar bronzas nokrāsas lapām un baltiem ziediem), ‘Xanthocarpum’ (līdz 2 m augsts krūms ar baltiem ziediem un dzelteniem augļiem), ‘Nanum’ (līdz 0,4 m augsta pundurforma; reizēm zied), ‘Compactum’ (kompakts, zema līdz vidēja auguma krūms, zied bagātīgi baltiem ziediem), ‘Park Harvest’ (liels, 3 m augsts, stāvs krūms ar dzeltenīgi zaļām lapām, baltiem ziediem, sarkaniem augļiem čemuros), ‘Pohjan Neito’ (2–4 m augsts krūms ar zaļām lapām, baltie ziedi sakārtoti lielos čemuros). Jaunizveidotā parastās irbenes šķirne ‘Apricot’ Latvijā vēl nav pārbaudīta. Tā veido zemu, kompaktu krūmu ar baltiem ziediem un aprikožu krāsas augļiem.

Reklāma
Reklāma

Dārzos kā krāšņumaugu audzē vilnainās irbenes (Viburnum lantana) šķirnes ‘Aureovariegata’ (vidēja auguma krūms ar sīkiem, dzelteniem plankumiņiem izraibinātām, ļoti skaistām lapām) un ‘Aureum’, kas ir apmēram 1,5 m augsts krūms ar plaukstot zeltaini dzeltenām lapām; vēlāk tās ir zaļas ar dzeltenu nokrāsu; augļi sākumā ir sarkani, nogatavojoties kļūst melni – ļoti dekoratīvi, tos uzturā nelieto.

Kanādas irbene (Viburnum lentago) ir muižu parkos izsenis stādīts liels, visai stāvs krūms ar spīdīgām, zaļām lapām. Ziedi ir balti, nelielajās ziedkopās nav sterilo ziedu. Augļi – sarkanīgi, vēlāk kļūst melni. Tie ir ne tikai ēdami, bet pat garšīgi!

Irbenes aug dažādās augsnēs, bet vislabāk irdenā, trūdvielām bagātā smilšmāla augsnē (pH ap 6), saulainā vietā. Augi ir mitrumprasīgi, bet neiztur ilglaicīgu applūšanu sakņu zonā.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.