Dārzā ielido kaimiņa bites. Cik tālu drīkst novietot stropus? 0
Kaimiņš kopj bites un tirgo medu. Tās bieži ielido manā dārzā. Vai kādi noteikumi paredz, cik tālu no robežas jānovieto bišu stropi? Kas notiek, ja spiets atlido pie manis? ĒRIKS IECAVAS NOVADĀ
Civillikumā teikts, ka bišu saimes laukos var novietot vismaz 15 m, bet pilsētās un ciemos – vismaz 25 m no satiksmes ceļiem vai kaimiņu zemes robežas, skaitot šo attālumu no stropa vidus līdz ceļa malai vai robežai. Ja drava ir iežogota (laukos vismaz ar 2 m, bet pilsētās un ciemos ar 2,5 m augstu, ciešu sētu vai dzīvžogu), bišu saimes var novietot neatkarīgi no minētajiem attālumiem.
Bišu īpašniekam ir tiesības sekot savam spietam arī uz viņam nepiederošas zemes, taču viņam jāatlīdzina īpašniekam ar to nodarītie zaudējumi. Spieta īpašnieks zaudē īpašuma tiesības uz aizlidojošo spietu, ja viņš tam neseko un 24 stundu laikā pēc spieta nomešanās nepiesaka savas tiesības personai, kura spietu saņēmusi vai pārzina zemi, uz kuras spiets nometies. Taču, ja spiets salaižas otra biškopja stropā pie tur esošajām bitēm, spieta īpašnieks zaudē uz to savas tiesības.
Prasība par īpašuma tiesībām uz aizlidojušu spietu noilgst mēneša laikā, skaitot no spietošanas dienas.
! Īpašuma tiesības uz savvaļā dzīvojošām bišu saimēm pieder zemes īpašniekam, uz kura zemes saime atrodas.
KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA