Dārza darbi februārī: ko nedrīkst nokavēt? 11
Arta Ciša, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”
Sniegotās dienās no saules vēlams sargāt skuju kokaugus, kuriem var veidoties optiskais apdegums. Ap stādījumiem var nokaisīt pelnus vai kūdru. Tāpat skuju kokus var ietīt baltā agrotīklā, ja tas netika izdarīts jau agrāk.
Ja nav sala, var apgriezt vasarzaļos krūmus, kas ziedēs vasaras otrajā pusē un rudenī, piemēram, Japānas spirejas, klinšrozītes un citus augus.
Sākas sēklu gādāšanas laiks
Lielākā daļa dārzu saimnieku vēlas ne tikai baudīt dabas skaistumu un mieru, bet arī izaudzēt ko noderīgu gan galdam, gan košumam. Kā neapjukt plašajā sēklu un stādu piedāvājumā, palīdz saprast agronome, dārzeņkopības speciāliste, tematiskā žurnāla “Sēklas. Stādi!” autore Mārīte Gailīte. Viņa iesaka informāciju par augiem meklēt šķirņu aprakstos selekcijas firmu vai sēklu un stādu tirgotāju mājaslapās internetā un dārzkopībai veltītos izdevumos. Jo ne vienmēr augi dārzā izskatīsies tā, kā uz košās sēklu paciņas.
• Kāds ir audzēšanas mērķis? Vai plānojam audzēt šo augu pašu priekam vai ražas ieguvei pārdošanai? Ja ēdīsim paši, ir svarīga ģimenes locekļu gaume. Vai labāk patīk lieli vai mazi augļi, saknes, galviņas… Vai augļiem jābūt saldākiem vai skābākiem?
• Ēdīsim svaigus vai gatavosim krājumus ziemai? Kaut arī pastāv universālas izmantošanas šķirnes, netrūkst tādu, kuras ir piemērotas noteiktam pārstrādes veidam, piemēram, gurķi marinēšanai, burkāni sulai, kāposti skābēšanai…
• Agrīnums. Katrai dārzeņu vai augļu šķirnei ir noteikts dienu skaits līdz ražas novākšanai. Piemēram, agrīnie kāposti izaug 50–60 dienās no izstādīšanas, bet agrīniem burkāniem no uzdīgšanas līdz pirmajai ražai jāgaida vismaz 100 dienas.
• Vai varēs uzglabāt? Nebūt ne katra, pat ne vēlīnā, šķirne ir piemērota uzglabāšanai. Turklāt var atšķirties paredzamais uzglabāšanas ilgums.
• Piemērotība audzēšanai konkrētajā augsnē. Piemēram, burkāniem ir šķirnes, kuras iespējams audzēt smagākā vai vieglākā, bet dažas – pat kūdrainā augsnē. Kultūrmellenēm, dzērvenēm, rododendriem, acālijām, viršiem ir vajadzīga skāba augsne.
• Uz lauka vai siltumnīcā? Tikai atsevišķas tomātu un paprikas šķirnes ir piemērotas audzēšanai atklātā laukā. Vienlaikus nebūt ne katra lauka tomātu šķirne ir piemērota audzēšanai siltumnīcā. Ar gurķiem ir tā – visas gurķu šķirnes var audzēt siltumnīcā, bet nebūt ne visas – atklātā laukā. Arī lielākā daļa tā saukto lauka gurķu daudz labāk padodas siltumnīcā.
• Atbilstība Latvijas klimatam. Drošāk ir iegādāties tepat Latvijā audzētos stādus. Ar sēklām ir citādi, tās var būt izaudzētas jebkurā pasaules malā, svarīgi, lai šķirne būtu piemērota mūsu apstākļiem.
• Piemērotība audzēšanai noteiktā gadalaikā. Šķirnei neatbilstošā gadalaikā audzēti augi mēdz ļoti strauji izziedēt, bet ziedkāposti veido nekvalitatīvas un negaršīgas galviņas.
• Augu lielums. Plānojot stādījumus, ir svarīgi zināt, cik lieli izaugs mūsu izvēlēto šķirņu augi. Īpaši svarīgi tas ir daudzgadīgajiem augiem, augļu kokiem, dekoratīvajiem kokiem un krūmiem.
• Cena. Svarīgs ir sēklu daudzums paciņā. Relatīvi lētākas sēklas pārdod pēc svara, tad paciņas marķējumā ir norādīts sēklu daudzums gramos. Nereti vairākas sēklu tirgotājfirmas piedāvā vienas un tās pašas šķirnes sēklas sīkpakās. Lai salīdzinātu sēklu cenu, ir jāaprēķina, cik maksā viena sēkla vai 1 grams.
Dārza modes tendences
Vertikālā dārzkopība
Stāsta dārzniece, ainavu arhitekte, vides speciāliste Dace Laiva.
Arvien aktuālāki vertikālie stādījumi kļūs pilsētās. Latvijas apstādījumos jau izsenis aktuāli bijuši dažādi stīgojoši un vijīgi augi, romantiski apaudzētas pergolas, lapenes vai režģi, kas sadala dārza telpas. Tāpat labi zināmi ir viengadīgo puķu stādījumi uz balkoniem, palodzēm, pilsētas apstākļos – uz vides objektiem (laternām, margām, barjerām).
Mūsdienās šo stādījumu veidu var papildināt ar dažādiem citiem risinājumiem. Pieejamas īpašas sistēmas, tehnoloģijas, trauki, kurus var nostiprināt pie vertikālām sienām un pacelt apstādījumus pat vairāku stāvu augstumā virs zemes. Jāatgādina, ka šādas konstrukcijas ir nopietni jāizprojektē, jo augi kopā ar zemi un laistāmo ūdeni ir smagi. Vēlams aicināt palīgā speciālistus. Vertikālajā dārzkopībā var audzēt ne tikai vīteņaugus, bet arī garšaugus, dārzeņus un zaļumus.