Dārza darbi aprīlī 0
Aprīlī jāsāk cīņa ar kailgliemežiem. Pagaidām tie ir mazi, bet drīz kļūs lieli, resni un savairosies. Dārzā jāizliek nedaudz augļu un jāizkaisa pie tiem antigliemežu “Ferramol” granulas. Var arī nolikt mitru dēli un savākt zem tā paslēpušos kaitēkļus.
Dārza augsne gareniski un šķērsām jāapstrādā ar kultivatoru, līdz tā izskatās pēc rīvmaizes. Ja to dara pārāk intensīvi, izdīgs daudz nezāļu. Agrā pavasarī ieteicams vairākkārt pievienot nedaudz komposta.
Mauriņu ieteicams attīrīt no sūnām. Vispirms iedur dziļi dakšas, nodrošinot augsnē gaisa un ūdens plūsmu. Tad zemi cītīgi apstrādā ar sūnu grābekli. Bedrītes aizpilda ar rupjām smiltīm vai aramkārtas augsni un apsēj kailos laukumus. Pareizs mēslojums stimulē zāles augšanu un sakņu sistēmas attīstību, panākot, ka zāle sūnas nomāc.
Vecās sēklas nepieciešams izmēģināt, lai noskaidrotu to dīgtspēju. Desmit sēklas ietin mitrā salvetē, ievieto polietilēna maisiņā un noliek siltā vietā. Ja pēc laiciņa uzdīgst mazāk par septiņām sēklām, labāk neriskēt. Burkānus var sēt aprīlī vai nogaidīt līdz jūlijam, lai izvairītos no tārpiem. Ja izmantos insektu tīklu, kāpuru nebūs. Ir pēdējais laiks diedzēt kartupeļus, novietojot tos gaišā vietā aptuveni 15 ºC temperatūrā. Augsni mēslo pirms vai tūlīt pēc dēstīšanas. Kartupeļus dēsta 10 cm dziļumā un apber ar augsni. 10 m garā vagā ar 25 – 35 cm intervālu vajadzīgi aptuveni divarpus kilogramu. Vislabāk bedrītē ievietot vienu kartupeli. Nepārmēslot, citādi izaugs mīksti kartupeļi ar sliktu garšu. Pārāk daudz vai pārāk maz ūdens kartupeļus pūdē.
Laiks dēstīt jaunus daudzgadīgos augus. Noņem nokaltušās daļas un iestāda jaunus augus vai veco augu daļas. Garākos augus izvieto centrā, pārējos dilstošā secībā tuvāk staigājamai zonai. Dobē valdīs harmonija, ja augi būs sastādīti grupās pēc krāsas vai formas. Var sadalīt dobi kvadrātos un katrā kvadrātā iedēstīt kādu noteiktu grupu. Daudzgadīgajiem augiem un sīpolaugiem jānodrošina nedaudz mēslojuma.
Daži profesionālie rožu audzētāji rozes apgriež brīdī, kad plaukst pirmie pumpuri. Intensīvi apgriežot, iegūst nelielu skaitu lielāku rožu, mērenāka griešana rada vairāk, bet mazākas rozes. Vīteņrozēm nogriež 10 – 15 cm sānu zaru un paretina, nogriežot vecos kātus. Pēc apgriešanas rozēm nepieciešams dabiskais mēslojums ar mikroelementiem. Jāmēslo visa dobe.
Aprīlis piemērots jaunu augļu krūmu un koku stādīšanai. Jāizvēlas visizturīgākās šķirnes. Šajā darbā lielisks lāpstas aizstājējs ir zemes urbis “Qvick drill”, iesaka “Fiskars” pārstāvis Renārs Špaks. Atšķirībā no pārējiem zemes urbjiem tam ir atvieglota konstrukcija un maināmi asmeņi. Pērkot urbja statīvu, var izvēlēties, kāda diametra asmeni saņemt komplektā – 10, 15 vai 20 cm. Ar urbi var izveidot atveres 10 – 20 cm diametrā un metra dziļumā, tas noder koku stādīšanai un dažādu stabiņu nostiprināšanai. “Fiskars”, “Avanti” un “Garden Pro” zemes urbjus tirgo internetveikalos un dārza tehnikas tirgošanas vietās.