Foto-Anda Krauze

Darinām paši puķu pušķus: kuri ziedi tam der un kā veidot. Floristu padomi 0

Ikviens zieds ir skaists, bet, apvienojot vairākas puķes pušķī, skaistums tikai vairojas. Vai ikviens zieds der pušķim un kā top puķu un dekoratīvu augu kompozīcijas, devāmies skaidrot pie pieredzējušām floristēm uz ziedu salonu “Orkide”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Visreālākais šķiet otrais scenārijs!” Mākslīgais intelekts prognozē, vai Tramps var izbeigt karu Ukrainā šogad
Kokteilis
Vai zārkā līdzi mirušajam drīkst likt krustu, fotogrāfijas un šķērītes? To zina tikai retais 6
Katastrofa ir neizbēgama? CIP vairāk nekā 50 gadus turējusi slepenībā grāmatu, kurā aprakstīts iespējamais pasaules gala scenārijs
Lasīt citas ziņas

Vasarā ir liels pieprasījums pēc puķu pušķiem, jo skolās un augstskolās notiek izlaidumi, daudzi šajā gadalaikā rīko kāzas, tāpat netrūkst jubilāru un dažādu svinīgu pasākumu darbavietās, bet vēl kāds tāpat vien vēlas iepriecināt mīļotos ar ziediem. Ar puķu pušķiem tiek dekorēti biroji, skatlogi.

Pamatprincipi un fantāzija

Veidojot kompozīciju, izvēlas galveno akcentu. To visvieglāk panākt, pušķa vidū ieliekot lielākas formas, bet apkārt kārtojot dažādas formas un krāsas ziedus – mazākos ārpusē, lielākos tuvāk centram (tad tie izcelsies!). Ja visi ziedi būs vienāda lieluma, pušķis būs vienmuļš. “Pušķi nebūtu ieteicams veidot pārāk raibu, apvienot vairāk par triju krāsu ziediem. Ja ir pārāk liels krāsu mikslis, ziedi neizceļas,” skaidro floriste Aira Kokina. “Var izvēlēties ziedus pasteļtoņos vai arī pušķī kārtot pretkrāsas ziedus, piemēram, violetus ar dzelteniem, oranžus ar ziliem, zaļus ar sarkaniem.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Nav ieteicams arī pārspīlēt ar puķu daudzumu, piemēram, pušķis būs gana skaists, apvienojot vien krūmrozes ar buvardijām. “Violetos īrisus var salikt ar dzeltenām krūmrozēm vai dzeltenām un zaļām lizantēm, vai arī puķzirņiem,” iesaka floriste Ilona Igale. “Pušķim būs pietiekami arī ar septiņiem ziediem. Vienu liek centrā, bet pārējos izkārto apkārt. Veidojas skaista forma.”

Nerakstīts likums, kas jāņem vērā, veidojot pušķi, ka nevajadzētu jaukt pieticīgas savvaļas puķes ar eksotiskām. Margrietiņu, magoņu un rudzupuķu burvību ievērojami mazinās vai pat iznīcinās, piemēram, orhideju vai antūriju klātbūtne kompozīcijā. Tāpēc jārīkojas citādi – starp savvaļas ziediem jāizvēlas solisti un tiem apkārt jāveido pārējo savvaļas ziedu vairogs.

“Daudzi pušķim izvēlas lizantes un krūmrozes, jo tām uz viena kāta ir vairāki ziedi, līdz ar to kārtojumam pieaug apjoms,” bilst floriste Ilona Igale. “Krūmrozi arī var likt kompozīcijas centrā, jo tas uzreiz radīs pušķa efektu. Savukārt uz viena kāta esošus lizantes ziedus var sadalīt un pa vienam izkaisīt pa visu pušķi. Tad tas arī kļūs kuplāks.”

Zaļumi bojā ūdeni

Lai kompozīcija būtu bagātīgāka un ziediem būtu fons, uz kā izcelties, izmanto dekorējošus zaļumus (eikalipta, efejas, papardes zarus, mētras, grīšļus, arī peoniju lapas, labības vārpas un zaķkāpostus). “Patlaban modē ir eikalipts,” klāsta floriste Aira Kokina. “Zaļumi piešķir apjomu, taču jāņem vērā, ka tie bojā ūdeni, līdz ar to pušķa mūžs vāzē būs īsāks.”

Kad vaicāju, kurām puķēm visgarākais mūžs, floristes nosauc krizantēmas, alstromērijas un neļķes. “Modē atgriežas neļķes, jo ir jau izaugusi paaudze, kurai nav nepatikas un aizspriedumu pret neļķēm, kas bija padomjlaiku svētku simbols. Turklāt tagad tās pieejamas dažādās krāsās, ne tikai sarkanas, baltas un rozā, kā tas bija pirms trīsdesmit gadiem.”

Reklāma
Reklāma

Ja grib, lai pušķis ilgi saglabātos, nav ieteicams tajā apvienot puķes, kur vienām ir īss, bet otrām garāks mūžs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.