Publicitātes foto

Raidījuma veidotāji pieļāvuši iespēju, ka ēdināšanas biznesu ietekmē arī sezonas, un vasarā restorānā, kad viesu ir vairāk, pieņem klāt vēl darbiniekus, kuri gada laikā tiek uzskaitīti, bet pilnu gadu nestrādā. Tāpēc raidījuma komanda lūgusi VID datus par pērn jūnijā samaksātajām sociālajām iemaksām par darbiniekiem, taču aina būtiski neesot mainījusies. Septiņu restorānu vidējās sociālās iemaksas par saviem darbiniekiem bija zem minimālās algas, septiņiem tā pārsniedza 500 eiro robežu, tikmēr četriem tā bija augstāka par 700 eiro. 15


Piemēram, “Valtera restorānā” vidējās sociālās iemaksas mēnesī par darbinieku ir 106 eiro mēnesī, tas ir, zem minimālās algas. Restorāna saimnieks un arī šefpavārs Valters Zirdziņš raidījuma veidotājiem skaidrojis, ka algas nav lielas, jo ne visi strādā pilnu slodzi, bet daudziem darbiniekiem ir arī cits darbs. Turklāt arī uzņēmums nav liels, restorānā ir 24 vietas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Savukārt “Restorāns 3” īpašnieks Ēriks Dreibants uz jautājumiem par to, kāpēc ir tik mazas sociālās iemaksas un neliels darbinieku skaits, solījis atbildēt rakstiski mēneša laikā.
Raidījuma rīcībā esoša informācija liecina, ka darbinieku skaits restorānus pārvaldošajās firmās var būt mazs tādēļ, ka darbinieku algošanai tiek izmantots speciāls darbinieku izīrēšanas uzņēmums, un tas ļauj ietaupīt uz sociālo iemaksu rēķina, un, ja šim starpniekuzņēmumam neliek mieru VID, tad tiek radīts cits, uz tā pārrakstīti darbinieki, bet pats restorāns ir tīrs. VID arī apliecināts, ka šāda shēma sabiedriskās ēdināšanas jomā kļūst arvien populārāka.

Raidījuma komanda eksperimentā arī pārbaudīja, vai Latvijas smalkajos restorānos var sarunāt atlaidi, piemēram, banketam uz pievienotās vērtības nodokļa (PVN) nemaksāšanas rēķina.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Aizliegtais paņēmiens” izspēlējis situācijā, kurā firmas darbinieces savam priekšniekam grib sarīkot dzimšanas dienas svinības. Pasākuma budžets esot aptuveni 5000 eiro, viesu skaits – apmēram 30, un par visu maksās skaidrā naudā, ja dos PVN atlaidi.

Piemēram, “Kaļku vārtu” menedžeris Ivars sarunā esot piekritis, ka, maksājot skaidrā naudā, var saņemt atlaidi – “mīnus PVN”. Restorānā “Riviera” maksāšana skaidrā naudā neko nemainot, bet restorānā “Bibliotēka Nr.1” sarunā pieļauts, ka par maksāšanu skaidrā un bez PVN “varam runāt”, ja arī priekšapmaksa notiek neoficiāli.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.