Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Lita Krone/LETA

Skolēni meklē darba un peļņas iespējas vasarā. Ko piedāvā darba devēji? 0

Līdz ar pēdējā zvana noskanēšanu sācies skolēnu vasaras darbs. Iespēju sadarboties ar Nodarbinātības valsts aģentūru (NVA) un nopelnīt pašiem savu naudu vasaras brīvlaikā šogad izmantos vairāk nekā septiņi tūkstoši skolēnu, kas ir par diviem tūkstošiem vairāk nekā pērn.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Lasīt citas ziņas

Darba devēji skolēniem šovasar piedāvājuši izmēģināt savas spējas visdažādākajās profesijās. Starp tām ir animators, apstādījumu kopējs, pārdevēja vai skolotāja palīgs, viesmīlis, arhivārs, lietvedis, programmētājs, pat lidostas pasažieru apkalpošanas aģents un metroloģijas vai datorsistēmu tehniķis. Paši skolēni labprāt izvēlas profesijas, kas ir saistītas ar pašu interesēm un hobijiem, tostarp vēlas strādāt birojos vai bērnudārzos.

“Lielākoties skolēns, kas piesakās dalībai pasākumā, ir bez darba pieredzes un tā ir viņa pirmā darbavieta. Tādēļ liela daļa darba devēju sākotnēji apmāca un iepazīstina skolēnu ar darba pienākumiem. Prieks par to, ka vairākums no viņiem atzīst – skolēni ir ieinteresēti un motivēti veikt savus pienākumus un pret uzticētiem darbiem izturas ļoti atbildīgi,” norāda NVA.

CITI ŠOBRĪD LASA

Skolēnu nodarbinātības pasākums paredzēts personām, kuras iegūst izglītību vispārējās, speciālās vai profesionālās izglītības iestādēs. Pērn skolēnu vasaras nodarbinātības pasākumā bija izveidotas 5080 darba vietas, taču šogad to ir par 2097 vietām vairāk, tādējādi pārsniedzot septiņus tūkstošus.

NVA skaidro, ka tas esot iespējams, pateicoties palielinātajam finansējumam, taču, neskatoties uz to, samērā ar iepriekšējo gadu šā gada maijā reģistrējušies mazāk skolēnu. Taču apkopotie dati vēl nav pieejami, jo skolēnu elektroniskā reģistrācija dalībai NVA vasaras nodarbinātības pasākumā turpināsies līdz pat 17. augustam.

Taču atbildīgajā aģentūrā atgādina, lai arī piedāvāto darba vietu skaits šovasar ir būtiski palielināts, skolēniem jāņem vērā, ka reģistrācija vēl negarantē visu reģistrēto jauniešu iesaisti pasākumā. Valsts līdzfinansēto darba vietu skaits tik un tā ir ierobežots.

Iegūst pārliecību par savām spējām

Iespēju vasarā strādāt drīkst izmantot jaunieši vecumā no 15 līdz 20 gadiem, taču NVA prakse liecina, ka tendence paliek nemainīga jau vairākus gadus. Proti, visvairāk pasākumam piesakās skolēni no 15 līdz 17 gadiem, taču vecāki – mazāk.

Taujāti, pēc kādiem kritērijiem tiek atlasīti jaunie cilvēki, kuriem dota iespēja strādāt, NVA paskaidro: “Darba devējs savus potenciālos darbiniekus izvēlas pats, tiekoties NVA organizētajās atlasēs, rīkojot tās patstāvīgi vai tiekoties ar skolēnu vēl pirms skolēnu vasaras nodarbinātības pasākuma un vienojoties par nodarbināšanu.

Tāpat jāatzīmē, ka, piedaloties NVA vasaras nodarbinātības pasākumā un strādājot pie darba devējiem, skolēni uzzina, kas ir darba tiesiskās attiecības, līgums, vide, kolektīvs, pienākumi un disciplīna. Viens no pasākuma mērķiem – jau skolas laikā sniegt jauniešiem praktisku priekšstatu par darba meklēšanu, kas noderēs arī nākotnē.

Reklāma
Reklāma

Lai viņi saprot, kas ir CV, darba pārrunas, darbinieku atlase, darba meklētāju savstarpējā konkurence darba tirgū. Skolēniem ir ne tikai iespēja nopelnīt algu par padarīto darbu, bet arī iegūt ļoti vērtīgu pieredzi un praktisku priekšstatu par darba tiesiskajām attiecībām.”

Ikšķiles vidusskolas skolniece Terēze aizvadītajā vasarā strādāja, jo vēlējās gūt gan praktisku darba pieredzi, gan arī nopelnīt. Meitene pildīja palīgstrādnieces pienākumus pirmsskolas izglītības iestādē “Ķiparu nams”, kur veica uzkopšanas darbus gan telpās, gan bērnudārza apkārtnē. “Darba pienākumi grūtības nesagādāja, taču grūtāk bija iejusties darba ritmā, no rītiem agri celties.

Sākumā nedaudz biedēja jaunā darba vide, taču nedrošību ātri izdevies pārvarēt, jo kolektīvs mani uzņēma ļoti sirsnīgi,” atminas Terēze. Savukārt Bauskas 2. vidusskolas skolnieks Ingmārs Ritvars vēlējās vasarā strādāt, lai lietderīgi pavadītu laiku un tāpat kā Terēze – nopelnītu.

Ņemot vērā to, ka puisis pastiprināti interesējas par riteņbraukšanu un savulaik darbojies velopulciņā, skolēns pērn izvēlējies strādāt veikalā “Velosēta”. Uzņēmumā pildīja pārdevēja darbu – tirgoja velosipēdus un to rezerves daļas, konsultēja klientus. Baušķenieks atminas, ka šajā darba vietā ieguvis ne tikai pieredzi vien, bet arī pārliecību par savām spējām. Īpašu prieku un gandarījumu sagādājis tas, ka uzņēmuma vadība viņam ļāvusi uzņemties atbildību.

Projektu iesaka sākt agrāk

“Lidosta regulāri iesaistās dažādos sociāli nozīmīgos projektos, tostarp visos līdz šim organizētajos skolēnu vasaras nodarbinātības pasākumos, kurus organizē NVA. Vasaras periods ir atvaļinājumu laiks, daudzi dodas ceļojumos, pieaug pasažieru skaits. Šajā lidostai visaktīvākajā darba laikā skolēni sniedz jūtamu tūlītēju atbalstu uzņēmuma darbā.

Vienlaikus domājam arī par darbinieku piesaisti nākotnē,” to, kādēļ VAS Starptautiskā lidosta “Rīga” vasarā izvēlas nodarbināt skolēnus, pamato uzņēmuma Personāla departamenta personāla projektu vadītāja Sanita Šaitere. Tieši lidosta “Rīga” ir viens no tiem uzņēmumiem, kurš šogad pieteicis visvairāk darba vietu skolēniem. Līdztekus tam ir arī SIA “Maxima Latvija”, AS “LIDO” un SIA “Premier Restaurants Latvia” (“McDonald’s”).

Praktikantus labprāt pieņem darbā

“Skolēnus, kas pie mums strādājuši, labprāt pieņemam darbā, kad viņi ir ieguvuši vidējo izglītību. Viņi ir motivēti, labi izprot darba specifiku, un darbam nepieciešamo apmācību mēs nodrošinām Lidostas mācību centrā. Pēdējos gadus aizvien vairāk redzam pasākuma ilgtermiņa rezultātus – iepriekšējo gadu skolēnu nodarbinātības programmas dalībnieku atgriešanos darbā lidostā “Rīga”. Tas ir ļoti vērtīgi mūsdienu darba tirgus situācijā,” turpina S. Šaitere. Šogad lidosta skolēniem piedāvā 133 vakances 14 dažādos amatos.

Jūnijā darbu sāka 44 skolēni, bet pārējie strādās jūlijā un augustā. Visvairāk skolēnu strādā šādās profesijās: lidostas pasažieru apkalpošanas aģents; lidostas aviodrošības dienesta darbinieks.

“Lielākā daļa darbu ir saistīti ar pasažieriem – palīdzot drošības kontrolē, pasažieru reģistrēšanā, iekāpšanas vai sagaidīšanas organizēšanā, konsultējot vai veicot aptaujas un dažādus mērījumus. Tā ir iespēja komunicēt ar cilvēkiem, pilnveidot valodu prasmes un sadarbību komandā. Daži amati piedāvā gūt pieredzi biroja darbā – personāla atlase, lietvedība, arhīva darbs. Nedaudzas vakances ir saistītas ar praktisku darbu veikšanu, piemēram, dārza un telpaugu apkope, datortehnikas apkopes darbi, ratiņu novietošana tiem paredzētajās vietās.”

Lai gan lidostas pārstāve priecājas par veiksmīgo sadarbību ar NVA, viņa iesaka projektu sākt nedaudz agrāk, lai skolēni varētu pieteikties jau laikus pavasarī. “Tādējādi būtu vairāk laika gan uzņēmumiem, gan skolēniem atlases intervijām un dokumentu sagatavošanai.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.