Piedāvājumā 32 profesijas. Pēdējais iesaukums 1
Vēl līdz 31. augustam 22 profesionālās izglītības iestādēs visā Latvijā turpinās uzņemšana Eiropas Savienības (ES) finansētajā programmā “Jauniešu garantijas”. Tajā jauniešiem īsā laikā ir iespēja iegūt profesiju, turklāt, saņemot stipendiju un, ja nepieciešams, arī finansējumu ceļa un uzturēšanās izdevumiem.
Mācījās nākamajā darbavietā
Profesiju šīs programmas ietvaros ieguvuši jau vairāk nekā 7323 jaunieši. Viena no viņiem ir Anželika Matileviča. Viņa Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikumā 2016. gada nogalē ieguva restorānu pakalpojumu speciālista profesiju. Programmā “Jauniešu garantijas” meitene iesaistījās uzreiz pēc vidusskolas pabeigšanas, jo saprata, ka pirms studijām augstskolā vēlas gūt profesiju, kas ļautu būt finansiāli neatkarīgai. Tāpat Anželika vēlējās iegūt dzīves pieredzi, lai labāk saprastu, ko vērts studēt. Turklāt viņu interesēja darbs tūrisma un viesu uzņemšanas nozarē. Anželika uzskata, ka iespēja piedalīties programmā bija lieliska: gan finansiālā atbalsta dēļ, gan tāpēc, ka izvēlētajā profesionālās izglītības programmā varēja uz savas ādas izmēģināt, kāda tad ir modernā profesiju apguves metode: darba vidē balstītā izglītība. Anželika tikai trīs dienas nedēļā pavadīja tehnikumā, bet divas dienas nedēļā viņa mācījās nākamo amatu viesnīcā “Radisson Blu Latvija”. Meitene uzskata: tieši praksē amatu var iemācīties vislabāk, turklāt šāda veida izglītošanās ļauj tikt arī pie tik nepieciešamā ieraksta CV par to, ka ir darba pieredze. Anželika arī tagad strādā viesnīcas “Radisson Blu” tīklā, tikai nu jau viesnīcā “Rīdzene”, kur viņa ir brokastu viesmīle. Meitene atzīst, ka no rītiem agri nav viegli piecelties, toties ir prieks par to, ka viesi brokastu laikā iegūst pozitīvu lādiņu visai dienai.
Piedāvājumā 32 profesijas
Pieteikties mācībām programmā “Jauniešu garantija” aicināti jaunieši vecumā no 17 līdz 29 gadiem, kuri šobrīd nestrādā. Potenciālie programmas dalībnieki var būt vakarskolēni, iegūt vidējo izglītību tālmācībā vai studēt nepilna laika studiju programmās augstskolā. Jaunieši var būt reģistrējušies arī Nodarbinātības valsts aģentūrā kā darba meklētāji vai bezdarbnieki un mācību laikā saņemt bezdarbnieka pabalstu. Taču programmai nevar pieteikties tie, kuri ir akadēmiskajā vai bērna kopšanas atvaļinājumā, kā arī pilna laika studenti.
Lai pieteiktos mācībām, nepieciešama pamatizglītība, vidējā izglītība vai vidējā profesionālā izglītība, taču var būt iegūta arī augstākā izglītība.
Mācību laikā jaunieši saņem stipendiju līdz pat 115 eiro mēnesī, ja vien ir sekmīgi un čakli apmeklē nodarbības. Programmas dalībniekiem nodrošina nepieciešamos mācību līdzekļus un bezmaksas vietu dienesta viesnīcā. Svarīga mācību sastāvdaļa ir kvalifikācijas prakse. Tās laikā, ja nepieciešams, programma apmaksā ceļa izdevumus un naktsmītni. Kompensējamie izdevumi gan nevar būt lielāki par 71 eiro mēnesī.
Būtiski, ka šī ir pēdējā iespēja iegūt profesiju programmas ietvaros, jo projekts beidzas nākamā gada septembrī, tāpēc uzņemšanas vairāk nebūs. Visas šajā uzņemšanā piedāvātās profesijas var apgūt viena gada laikā.
Ņem vērā darba devēju vajadzības
“”Jauniešu garantija” Latvijā norit jau ceturto gadu ciešā sadarbībā ar darba devējiem. Profesiju klāsts pirms katras uzņemšanas ir saskaņots ar uzņēmējiem, un mācību laikā jaunieši dodas kvalifikācijas praksē. Tādējādi darba tirgum nepieciešamie speciālisti tiek sagatavoti pēc iespējas ātrāk,” stāsta VIAA Profesionālās izglītības projektu departamenta direktore Elīna Purmale-Baumane.
Latvijas Tirgotāju asociācija gan nesen izteikusi pārmetumus par to, ka trūkst pārdevēju, bet “Jauniešu garantiju” programmā netiekot apmācīti šīs profesijas pārstāvji. VIAA šos pārmetumus noraida, jo tieši šobrīd jaunieši var pieteikties arī pārdevēja profesijas apguvei: Daugavpils Tirdzniecības profesionālajā vidusskolā iecerēts apmācīt 25 jaunos pārdevējus.
VIAA pārstāve Kristīne Keiča skaidro, ka apgūstamo profesiju piedāvājumu “Jauniešu garantijas” ietvaros apstiprina pirms katras uzņemšanas. Tas tiek veidots, ņemot vērā izglītības iestāžu iespējamo piedāvājumu, un saskaņots ar dažādu tautsaimniecības nozaru ekspertu padomēm. Apgūstamo profesiju piedāvājumu apstiprina Profesionālās izglītības un nodarbinātības trīspusējās sadarbības apakšpadome. Turklāt Latvijas Tirgotāju asociācijas pārstāvji Iveta Liniņa un Henriks Danusēvičs ir Uzņēmējdarbības, finanšu, grāmatvedības un administrēšanas (vairumtirdzniecība, mazumtirdzniecība un komerczinības) nozaru ekspertu padomes sastāvā, tātad nevar teikt, ka profesiju piedāvājums ar tirgotājiem nav saskaņots.
Aģentūrā secināts, ka programmā iegūtās prasmes ir konkurētspējīgas. VIAA veiktās absolventu aptaujas liecina, ka iegūtā izglītība palīdz mazināt jauniešu bezdarbu – pusgadu pēc izlaiduma 72 procenti jauniešu strādā, turklāt puse no viņiem – projektā iegūtajā profesijā. Turklāt vairāki “Jauniešu garantijas” programmā skolotie sevi izcili parādījuši gan nacionālajos, gan starptautiskajos profesionālās meistarības konkursos “SkillsLatvia” un “WorldSkills”. Piemēram, Elīna Skrindževska, kura Jelgavas Amatu vidusskolā apguvusi apģērbu modelēšanu un konstruēšanu, pērn ieguva 1. vietu savā profesijā nacionālajā jauno profesionāļu meistarības konkursā “SkillsLatvia”. Elīna piedalījās starptautiskajā “WorldSkills” konkursā Abū Dabī, kur bija tikai viena punkta attālumā no Izcilības medaļas. Šā gada septembrī jauniete piedalīsies Eiropas līmeņa konkursā “EuroSkills 2018” Budapeštā.
Arī šā gada “SkillsLatvia” konkursā panākumus guva vairāki “Jauniešu garantijas” absolventi – Silvija Jaunušāne no Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma ieguva 1. vietu tērpu izgatavošanā, Jekaterina Kaupuža no Jelgavas Amatu vidusskolas izcīnīja 2. vietu restorānu servisa prasmju konkursā, bet Natālija Kirilova no Daugavpils Tirdzniecības profesionālās vidusskolas ieguva 1. vietu viesu uzņemšanas prasmju konkursā.
E. Purmale-Baumane uzsver, ka Latvijā īstenotās “Jauniešu garantijas” atzītas par vienu no sekmīgākajiem projektiem ES. Tas šogad iekļuvis Eiropas Komisijas konkursa “Regio Stars 2018” finālā, kurā apbalvo veiksmīgākos, inovatīvākos un iedvesmojošākos ar ES fondu līdzfinansējumu īstenotos projektus.
Viedokļi
Līga Meņģelsone, Latvijas Darba devēju konfederācijas prezidente: “Pozitīvi vērtēju Valsts izglītības attīstības aģentūras īstenoto projektu “Jauniešu garantijas”, jo tādējādi jaunieši, saņemot finansiālu atbalstu, varēja apgūt profesiju un veiksmīgāk iekļauties darba tirgū. Savukārt darba devējiem tā bija iespēja samērā īsā laikā iegūt kvalificētu darbinieku. Turklāt piedāvāto programmu sarakstu ir vērtējuši 12 tautsaimniecībā būtisku nozaru ekspertu padomju pārstāvji. Šādas “īsās programmas” profesionālā izglītībā būtu jānodrošina par valsts finansējumu līdzīgi kā trīsgadīgās un četrgadīgās profesionālās izglītības programmas.”
Eduards Savickis, programmas “Jauniešu garantijas” dalībnieks: “Mācījos Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikumā, kur apguvu viesu uzņemšanas dienesta speciālista profesiju. Jau mācību laikā atradu darbu viesnīcā “Opera Hotel & SPA”, bet tagad strādāju “Konventa sētā”. Esmu recepcijas darbinieks. Darbs joprojām patīk, ir ļoti interesants. Man šķiet, ka “Jauniešu garantijas” ir ļoti vērtīga programma, jo īsā laikā var iegūt profesiju, kas tiešām vajadzīga darba tirgū.”
UZZIŅA
Projekts “Jauniešu garantija”
Pieteikties mācībām aicināti jaunieši vecumā no 17 līdz 29 gadiem, kuri šobrīd nestrādā.
Mācības bez maksas pieejamas 32 darba devēju pieprasītās profesijās: lietvedis, šuvējs, apdares darbu strādnieks, kokapstrādes iekārtu operators, manikīra un pedikīra speciālists, frizieris, vizāžists, elektromontieris, lokmetinātājs, atslēdznieks, virpotājs, zobārsta asistents, māsas palīgs, dārzkopis, fotogrāfs, kā arī pavāra palīgs, konditora palīgs u. c.
Mācību laikā jaunieši saņem stipendiju līdz pat 115 eiro mēnesī, programma apmaksā arī ceļa izdevumus un naktsmītni.
Ar projektu var iepazīties tā īstenotāja Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) mājaslapā: www.viaa.gov.lv/jauniesugarantija.
Avots: VIAA