Izejvielas audzē lietuvieši 2
Latvijā mežrozīte ir it kā ierasts augs, bet atrast augļus un stādus vairumā izrādījies neiespējami.
Aptiekās pieņemot un dažādus preparātus gatavojot no mežrozītēm savvaļniecēm ar gareniem augļiem, taču sīrupam, ievārījumam un citiem našķiem vislabāk der apaļie, mazliet plakanie mežrozīšu Rosa rugosa augļi, kam ir vairāk gaļīgā mīkstuma. Sākumā lūkojuši lasīt un iepirkt vietējos, taču augļu bijis maz, turklāt slikta kvalitāte.
Izdevīgu piedāvājumu izdevies atrast kaimiņos – Lietuvā, tur šogad arī vairumā iepirkti augļi.
To, kāpēc Latvijā mežrozīšu pārstrāde nav attīstījusies, Inga skaidro ar sarežģīto pārstrādes tehnoloģiju. Pat mājas apstākļos mežrozītes pēc senām receptēm ziemas krājumiem gatavo vairs retais. Pārāk liela ķēpa – tas ir viens no iemesliem, kāpēc Inga nebīstas konkurentu. Pati pamazām iestrādājusies, atradusi savus knifus, turklāt viņai ļoti patīk šī nodarbe, un tad peļņa nav pats svarīgākais.
Receptes veido profesionāļi
Inga visu dara pamatīgi, ar bankas darbinieka precizitāti. Viņai izglītība ir uzņēmējdarbībā, nevis pārtikas tehnoloģijā, tāpēc, izlemjot darboties ar mežrozītēm un sākot izstrādāt receptes, pēc palīdzības vērsusies pie Latvijas Valsts augļkopības institūta darbiniekiem Dobelē. Tur iegūti arī atzinumi par vitamīnu saturu augļos un izstrādājumos.
Tagad pircējiem Inga droši var stāstīt, ka 100 g mežrozīšu augļu ir ap 900 mg, bet ievārījumā – 300 mg C vitamīna. Vērtīgi ir arī sīrupi, bet tajos vitamīnu ir mazāk. Visvairāk vitamīnu saglabājas kaltētās mežrozītēs, savukārt sēkliņās ir milzum daudz E vitamīna, un tas saimnieci mudina domāt par eļļas gatavošanu.
Lai būtu pavisam droša, Inga, piemēram, jautājusi dietoloģijas speciālistam Andim Brēmanim, vai, ēdot mežrozītes, nevar pārdozēt C vitamīnu. Izrādās, nevar vis! C vitamīns organismā neuzkrājas, bet liekais izdalās no organisma. Mežrozīšu ievārījumi tiešām ir veselīgi, jo 1 kg augļu masas pievieno tikai 250 g cukura. Tas gan saīsina glabāšanas laiku, taču mazās burciņas iztukšojas ātri.
Patlaban tapšanas stadijā ir pikantie ievārījumi, kas tiek veidoti sadarbībā ar Latvijas Lauksaimniecības universitātes pārtikas tehnoloģijas katedras pasniedzēju Solvitu Kampusi.
Vienā dienā Inga var iegūt 7 kg mežrozīšu masas, kas tālāk pārtop dažādos izstrādājumos. Viena no precēm, kas īpaši pieprasīta arī viņas mājās, – čupa-čupa konfektes no mežrozītēm. Piedaloties tirdziņos, radusies doma piedāvāt arī karstos dzērienus ar mežrozīšu sīrupu. Tiem tāpat nopietns piegājiens – izstrādāt receptes lūgusi profesionālam bārmenim.