Darbs kā rožu lauks. Ciemos pie mājražotājiem Gobzemiem Kuldīgas pusē 2
“Man ļoti patīk rozes, un dzīvē sagadījies tā, ka tagad viss savijies ap un ar tām,” atklāj mājražotāja Inga Gobzeme. Kādreiz Ingai piederējis uzņēmums “Rožu lāde”, bet tagad viņa gatavo našķus no mežrozītēm un (ne)ravē hektāriem plašo rožu dārzu.
Mežrozīšu rekords Īvandē
Gobzemu ģimenei pieder Latvijā lielākais mežrozīšu lauks. Tas aizņem četrus hektārus un atrodas Kuldīgas pusē, Īvandē. Tur, skaistā vietā, ģimene iegādājusies lauku mājas un 10 ha zemes. “Četri hektāri – tas tā, pagaidām,” spriež Inga, jo nākotnē stādījumus, iespējams, vēl paplašinās.
Rožu lauks gan nelīdzinās rožu dobei puķu dārziņā, bet veidots, domājot par augu ērtu apkopšanu un ražas vākšanu. Galvenais kopējs ir Ingas vīrs Guntis, kuram atšķirībā no Ingas, pilsētas meitenes, lauku dzīve un darbi nav sveši kopš bērnības. Taču arī viņa pati tagad savu dzīvi vairs nevarot iedomāties bez laukiem.
Mežrozītes ir lauksaimniecības kultūra, kuru ģimene izvēlējusies par sev piemērotāko. Dažos hektāros audzēt graudus vai dārzeņus nav rentabli, jo jāgādā speciālā tehnika, turklāt tie regulāri jākopj, kas, nedzīvojot uz vietas (ģimenes mājas ir Babītē), nav iespējams. Kopjot mežrozīšu lauku, galvenais darbs ir rindstarpu appļaušana starp jaunajiem stādiņiem. Ja zem cera paslēpusies kāda nezāle, tas nekas, galvenais, lai nenomāc kultūraugus. Vienīgās lutekles ir Ingas iemīlētās angļu rozes, kas sastādītas Babītes mājas pagalmā.
Mežrozītes ienākas vasaras beigās, septembrī. Pirmajos gados ražu paredzēts vākt ar rokām, bet vēlākam laikam, kad gaidāms maksimums, internetā jau atrasts speciāls agregāts. Inga piebilst, ka mežrozīšu pārstrādei, audzēšanai ir pieejams visai plašs tehnikas klāsts, jo daudzās pasaules valstīs (tostarp Zviedrijā un Dānijā) mežrozīšu audzēšana ir izplatīta. Ar to nodarbojas arī tepat kaimiņos Lietuvā, un vajadzības gadījumā padoms netiek liegts.
Patlaban ģimene plāno iegūt bioloģiskās saimniecības sertifikātu, lai vērtīgajam produktam būtu vēl kāds kvalitāti apliecinošs dokuments. Tirdziņā mežrozīšu našķus nogaršojis arī šefpavārs Mārtiņš Rītiņš un teicis, ka tādai mantai pienāktos bioloģiski ražots cukurs. Inga smej, ka tad preces cena būtu tāda, ka viņš būtu vienīgais tās pircējs.
Ģimenes iecerējusi nākotnē pārveidot šķūni Īvandē par radošu darbnīcu un degustāciju vietu…