Foto – LETA

Darbnespējas lapa īsākam laika periodam 0

No 1. septembra spēkā stājušies grozījumi MK noteikumos par darbnespējas lapu izsniegšanas kārtību noteic, ka turpmāk ģimenes ārsts savu pacientu var ārstēt vienpersoniski 30, nevis 45 dienas, kā tas bija līdz šim. 


Reklāma
Reklāma

 

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Ja slimība ieilgst vairāk par 30 dienām, ārstam obligāti jānosūta pacients pie cita speciālista, kurš izlemj, vai pacients jau var atgriezties darbā vai darbnespējas lapa tomēr jāpagarina. Arī ār­sta palīgs slimības lapu pacientam turpmāk varēs izsniegt tikai par pirmajām 10 slimības dienām, nevis visu darbnespējas laiku. Līdz šim arī ārsta palīgs, nekonsultējoties ar ārstu, bija tiesīgs izsniegt pacientam darbnespējas lapu līdz pat 45 dienām.

“Tagad pacientu ārstēšanā un darbnespējas izvērtēšanā tiks savlaicīgāk iesaistīts cits ārsts, un tas nodrošinās ne tikai ātrāku atveseļošanos, bet arī izsniegto darbnespējas lapu papildu kontroli, lai tās netiktu izsniegtas nepamatoti. Ja mēneša laikā ģimenes ārstam nav izdevies izārstēt pacientu, tas nozīmē, ka ar līdzšinējām metodēm viņam palīdzēt nevar un jāsauc talkā speciālists. Ja veselības pro­blēmu tiešām novērst nav iespējams, pacients jānosūta uz Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisiju,” skaidro Veselības ministrijas Veselības aprūpes departamenta vadītājs Ēriks Miķītis. Viņš norāda, ka pieņemtie grozījumi vērsti uz to, lai pacienti tiktu ārstēti intensīvi un efektīvi un pēc iespējas agrāk varētu atgriezties darbā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Gan darba devēji, gan apdrošināšanas kompānijas katru gadu vēršas Veselības inspekcijā ar lūgumu izvērtēt darbnespējas lapu izsniegšanas pamatotību. 2012. gadā inspekcija saņēma 248 iesniegumus, 58 gadījumos tika konstatēti pārkāpumi, par ko sodīti 66 mediķi, bet 34 darbnespējas lapas kopumā par 1156 darba dienām tika anulētas.

Būtiskākie pārkāpumi – laikus netiek izvērtēts pacienta vispārējais stāvoklis, kas neļauj noteikt diagnozi, sākt ārstēšanu vai nepieciešamības gadījumā arī dažādas procedūras, bet, darbnespējai ieilgstot, ārsti laikus nenosūta pacientu pie speciālista, kā arī uz VDEĀVK darbnespējas pagarināšanai vai invaliditātes noteikšanai.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.