Foto: SHUTTERSTOCK

Darbinieks uzraksta atlūgumu, bet darba devējs sāk “cimperlēties”. Vai darbinieks var pieprasīt rakstisku apstiprinājumu atlūguma saņemšanai? 23

Darbinieks uzraksta atlūgumu. Darba devējs saka, ka darbiniekam jāatstrādā mēnesis. Kad šis laiks nostrādāts, darba devējs paziņo, ka nepiekrīt izbeigt darba attiecības uz abpusējas vienošanās pamata. Tātad darba devējs atlūgumu pieņēma, bet neparakstīja. Vai darbinieks var prasīt, lai, iesniedzot atlūgumu, darba devējs ar parakstu apstiprina, ka to pieņēmis? Jautā Sandis B.

Reklāma
Reklāma
Šāds kritums vēl nav pieredzēts: Krievijā vērojamas pirmās sabrukuma pazīmes, taču sliktākais vēl esot tikai priekšā
TV24
Ilze Auzere: “Ja krievi ienāktu, es mēģinātu kādu nožmiegt – es nedzīvotu zem krieviem”
Kokteilis
Iet princeses Diānas pēdās… Princis Viljams pēkšņi nolīgst mammas šķiršanās advokātu
Lasīt citas ziņas

Pēc darbinieka gribas vai pusēm vienojoties

Valsts darba inspekcijā (VDI) stāsta – darba tiesiskās attiecības ir izbeidzamas tikai Darba likumā noteiktajos gadījumos un atbilstīgi šajā likumā noteiktajai kārtībai. Ja darbinieks ir darba tiesisko attiecību izbeigšanas iniciators, viņam ir tiesības uzteikt darba līgumu atbilstīgi Darba likuma 100. panta noteikumiem vai iniciēt darba tiesisko attiecību izbeigšanu, pamatojoties uz Darba likuma 114. pantu – darbinieka un darba devēja vienošanās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja darbinieks uzteic darba līgumu saskaņā ar Darba likuma 100. pantu – darba devējam šis uzteikums ir saistošs, jo darbinieka uzteikums ir viņa gribas brīvs izpaudums, un šī vienpusēji izteiktā griba darba devējam ir obligāta. Darba devējs nevar atteikties pieņemt uzteikumu.

Vienojoties abām pusēm jāpiekrīt

Citādi ir situācijā, kad darbinieks iniciē darba tiesisko attiecību izbeigšanu pēc Darba likuma 114. panta. Tajā noteikts, ka darbinieks un darba devējs var izbeigt darba tiesiskās attiecības, savstarpēji vienojoties rakstveidā. Šāds piedāvājums otrai pusei nav obligāti saistošs, jo likumā noteiktās pušu tiesības izpildāmas pēc brīvas gribas.

Iniciēt darba tiesisko attiecību pārtraukšanu, pamatojoties uz Darba likuma 114. pantu, var gan darbinieks, gan darba devējs.

Šāda vienošanās ir civiltiesisks līgums. Līdz ar to pušu vienošanās noslēgšanas, grozīšanas un izbeigšanas, kā arī spēkā esamības jautājumi apspriežami atbilstīgi Civillikuma noteikumiem.

Proti, pie tiesiska darījuma būtības pieder tā taisītāja gribas izteikums, bet divpusējā vai vairākpusējā darījumā vajadzīgs visu tā dalībnieku saskanīgs gribas izteikums. Līdz ar to, ja otra puse piekrīt piedāvājumam, vienošanās jāslēdz rakstveidā. Darbinieks var izteikt piedāvājumu gan mutvārdos, gan rakstveidā, piemēram, rakstot iesniegumu. Tomēr, rakstot iesniegumu, jāievēro, lai tajā būtu atspoguļota darbinieka patiesā griba, jābūt skaidri saprotamam, ka tas ir uzteikums vai piedāvājums vienoties par darba līguma izbeigšanu.

Vajadzīgs rakstisks apliecinājums

Ja darba devējs atbalsta darbinieka vēlmi izbeigt darba tiesiskās attiecības, pamatojoties uz savstarpēju vienošanos, viņam jāsniedz sava piekrišana rakstveidā, piemēram, rezolūcijas veidā uz darbinieka iesnieguma vai sagatavojot atsevišķu vienošanos par darba tiesisko attiecību pārtraukšanu, ko puses abpusēji paraksta.

Reklāma
Reklāma

Jautājumā izklāstītajā situācijā vienošanās par darba tiesisko attiecību pārtraukšanu nebija noformēta minētajā kārtībā, līdz ar to nevar secināt, vai darba devējs piekrita darba tiesisko attiecību pārtraukšanai, pamatojoties uz savstarpēju vienošanos.

Ja vienošanās par darba tiesisko attiecību pārtraukšanu rakstveidā nav notikusi un darba devējs nepiekrīt darba tiesisko attiecību pārtraukšanai, savstarpēji vienojoties, tā nevar notikt. Darbiniekam ir tiesības izmantot Darba likuma 100. pantā noteikto uzteikšanas kārtību un iesniegt darba devējam darbinieka uzteikumu.

Lai novērstu domstarpību rašanos par uzteikuma paziņošanu un to, vai darba devējs piekrīt vienoties par darba tiesisko attiecību pārtraukšanu, VDI iesaka iesniegumu par darba tiesisko attiecību pārtraukšanu sagatavot divos eksemplāros – vienu eksemplāru iesniegt darba devējam, uz darbinieka iesnieguma eksemplāra saņemot atzīmi par iesnieguma reģistrēšanu uzņēmuma lietvedībā vai, ja lietvedības nav, lūdzot darba devēju izdarīt atzīmi par iesnieguma saņemšanu, norādot datumu, parakstu un atšifrējumu.

Vienojoties ar darba devēju par darba tiesisko attiecību pārtraukšanu, ieteicams lūgt darba devējam uzlikt rezolūciju uz iesnieguma par piekrišanu/nepiekrišanu darba tiesisko attiecību pārtraukšanai saskaņā ar Darba likuma 114. pantu vai noslēgt atsevišķu rakstveida vienošanos par darba tiesisko attiecību pārtraukšanu.

Der zināt!

Bezdarbnieka pabalsts

Ja darba tiesiskās attiecības tiek pārtrauktas pēc darba devēja iniciatīvas vai saskaņā ar abpusēju vienošanos, bezdarbnieka pabalsts tiek piešķirts no dienas, kad Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra saņēmusi iesniegumu bezdarbnieka pabalsta piešķiršanai. Pabalstu sāk izmaksāt nākamajā mēnesī.

Bet, ja darba attiecības izbeidz uz uzteikuma pamata vai pārkāpuma dēļ, bezdarbnieka pabalsts tiek piešķirts no iesnieguma iesniegšanas dienas, bet ne agrāk kā divus mēnešus pēc bezdarbnieka statusa iegūšanas. Tas nozīmē, ka bezdarbnieka pabalsts tiks piešķirts divus mēnešus vēlāk un pirmo bezdarbnieka pabalstu varēs saņemt tikai trešajā mēnesī.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.