Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Pexels.com

Ko man darīt kā darba devējam, ja darbinieks visu laiku ņem slimības lapas? Vai nav kādu ierobežojošu normu 57

Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Ko man darīt kā darba devējam, ja darbinieks visu laiku ņem slimības lapas? Nav, kas strādā, bet atlaist un paņemt citu vietā arī nav iespējas. Vai nav kādu ierobežojošu normu? Gints Rīgā

Vai lapa izsniegta pamatoti

Valsts darba inspekcijā (VDI) uzsver, ka darbnespējas lapu izsniedz ārstniecības ie­stādes ārsts vai ārsta palīgs pēc personas personīgas apskates un izmeklēšanas, pieņemto lēmumu pamatojot medicīniskajā dokumentācijā. Kārtību, kādā tiek apliecināta personas pārejoša darbnespēja, un darbnespējas lapu izsniegšanas kārtību nosaka MK noteikumi nr. 152 Darbnespējas lapu izsniegšanas un anulēšanas kārtība.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ārstniecības iestādēs izsniegto darbnespējas lapu pamatotību kontrolē Veselības inspekcija. Tādējādi gadījumos, ja darba devējam rodas šaubas par ārstniecības ie­stādē izsniegtās darbnespējas lapas pamatotību, viņam ir tiesības vērsties Veselības inspekcijā ar iesniegumu,” skaidro VDI pārstāve Dace Stivriņa.

Kad var uzteikt darba attiecības

Taču nav gluži tā, ka darbinieks var nemitīgi slimot. Saskaņā ar Darba likuma 101. panta pirmās daļas 11. punktu darba devējam ir tiesības uzteikt darba tiesiskās attiecības ilgstošas darbnespējas gadījumā. Lai uzteiktu darba tiesiskās attiecības pēc minētā panta, jākonstatē, ka darbinieks pārejošas darbnespējas dēļ nav veicis darbu:

1) vairāk nekā sešus mēnešus, ja darbnespēja bijusi nepārtraukta;

2) vienu gadu triju gadu periodā, ja darbnespēja atkārtojas ar pārtraukumiem.

Dace Stivriņa paskaidro, ka darbnespējas periodā netiek ieskaitīts grūtniecības un dzemdību atvaļinājums, kā arī darbnespējas laiks, ja darbnespējas iemesls ir nelaimes gadījums darbā, kura cēlonis saistīts ar darba vides faktoru iedarbību, vai arodslimība.

Ja darbnespējas periods atbilst Darba likuma 101. panta pirmās daļas 11. punktā norādītajiem apstākļiem, darba devējam ir tiesība (nevis pienākums) uzteikt darbinieka darba līgumu. Uzteicot darba līgumu, darba devējam ir pienākums rakstveidā paziņot darbiniekam par tiem apstākļiem, kas ir darba līguma uzteikuma pamatā. Uzteikuma paziņošanu regulē Darba likuma 112.1 pants. Uzteikums stājas spēkā brīdī, kad tas rakstveidā tiek paziņots otrai pusei.

Papildu nosacījumi

VDI vērš uzmanību arī uz Darba likumā iekļautajiem papildu noteikumiem darba tiesisko attiecību uzteikšanai, pamatojoties uz Darba likuma 101. panta pirmās daļas 11. punktu:

• darba devējam nav tiesību uzteikt darba līgumu laikā, kad darbinieks ir atvaļinājumā vai neveic darbu citu attaisnojošu iemeslu (izņemot darbnespēju) dēļ;

Reklāma
Reklāma

• aizliegts darba devējam uzteikt darba līgumu ar darbinieku līdz darbspēju atgūšanai vai invaliditātes noteikšanai, ja darbnespējas iemesls ir nelaimes gadījums darbā vai arodslimība;

• ja darbinieks ir arodbiedrības biedrs, darba devējam iepriekš jāinformē arodbiedrība un jākonsultējas ar to;

• ja darba līgums tiek uzteikts darbiniekam, kurš atzīts par personu ar invaliditāti, un darba tiesiskās attiecības ar attiecīgo darbinieku ir nodibinātas līdz 31.07.2021., uzteikuma termiņš ir trīs mēneši;

• darbiniekam izmaksājams atlaišanas pabalsts Darba likuma 112. pantā noteiktajā apmērā, ko nosaka, pamatojoties uz darbinieka nodarbināšanas periodu pie attiecīgā darba devēja. Nosakot atlaišanas pabalsta apmēru, darba devējam jāņem vērā viss darbinieka nodarbināšanas laiks (līdz darba tiesisko attiecību izbeigšanas dienai).

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.