Darbadiena CVK vēlēšanu starplaikos
 0

Ar ko ikdienā nodarbojas un par ko algu saņem Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) vadītājs Arnis Cimdars, ja vēlēšanas Latvijā notiek tikai apmēram reizi divos gados?
 Jānis Daugmalē

Reklāma
Reklāma

 

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Rietumu civilizācija atrodas uz sabrukuma robežas: eksperts brīdina par gaidāmo krīzi
Lasīt citas ziņas

Arnis Cimdars atbild, ka pašlaik lielāko daļu viņa darba laika aizņemot likumdošanas izstrāde – darbs Saeimas Juridiskajā komisijā pie likuma par tautas nobalsošanu un Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldību lietu komisijā, kas izskata likumdošanas izmaiņas sakarā ar vēlētāju reģistra ieviešanu.

Jaunizveidotā CVK šobrīd sanāk uz sēdēm reizi nedēļā, kas esot starpvēlēšanu periodam neraksturīgi bieži. A. Cimdars skaidro, ka viņš vienlaikus ir gan komisijas, gan iestādes vadītājs, un tas nozīmē, ka viņa pārziņā ir arī visi CVK biroja saimnieciskie jautājumi. Viņam jāizlasa, jāsaprot un jāakceptē visi juridiskie dokumenti, publiskošanai sagatavotie materiāli vai preses paziņojumi un CVK mājas lapai domātā informācija. Vadītāja pienākumi ir arī datu apkopošanas un balsu skaitīšanas sistēmas, inženiertīklu un programmu plānošana, kā arī grāmatvedības un gan birojam, gan vēlēšanām paredzētā finansējuma sadales pārraudzība. Tā kā viens no CVK uzdevumiem ir sadalīt valsts budžeta piešķirto finansējumu starp pašvaldību vēlēšanu komisijām, joprojām turpinās naudas izlietojuma un rezultātu auditēšana gan pēc pēdējām Saeimas vēlēšanām, gan tautas nobalsošanas. Nozīmīga darba daļa ir arī lietvedība un sarakste, jo komisijai jāatbild uz visiem iesniegumiem, turklāt CVK iesaistīta tiesvedības procesos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ik gadu A. Cimdars un arī citi komisijas locekļi dodas apmēram 12 ārvalstu vizītēs. Reizi gadā A. Cimdars piedalās vienas dienas sanāksmēs Briselē, gatavojoties Eiropas Parlamenta vēlēšanām. Viņš piedalās arī Eiropas valstu vēlēšanu administratoru asociācijas konferencēs, kā arī EDSO organizētās konferencēs Vīnē gan kā ziņotājs, gan plenārsēžu vadītājs. Kā vēlēšanu novērotājs viņš viesojas arī Latvijas kaimiņvalstīs un divpusējās sadarbības valstīs, piemēram, Gruzijā, Moldovā un Ukrainā. Ārlietu ministrija tās iekļāvusi valstu sarakstā, kam Latvija sniedz palīdzību ceļā uz demokrātiju.

 

Mūsdienu tehnoloģijas gan ļauj sadarboties arī neklātienē, un saraksti ar dažādām institūcijām visā pasaulē CVK vadītājs veido katru nedēļu. “Tomēr personīgu tikšanos nevar aizstāt nekas,” apgalvo A. Cimdars.

 

Pastāvīgas dienas darbakārtības A. Cimdaram neesot, jo tā mainoties atkarībā no situācijas. “Darbu sāku vai nu deviņos no rīta, vai arī pirms pusastoņiem. Dienas darbus un tikšanās parasti beidzu līdz sešiem vakarā, bet vēl stunda paiet, atbildot uz e-pasta vēstulēm, un no biroja uz mājām izbraucu ap septiņiem vakarā. Kad līdz vēlēšanām palikuši trīs mēneši, tad gan mājup varu doties ne ātrāk kā astoņos vai deviņos vakarā, bet uz daļu e-pasta vēstulēm atbildu vēl līdz pat vienpadsmitiem naktī. Pusdienas ēdu tepat birojā un ēdienu ņemu līdzi no mājām,” stāsta komisijas vadītājs.

Citiem darbiem, kā apgalvo pats A. Cimdars, šobrīd laika neatliekot, lai gan, kā zināms, jau vairākus gadus viņš sadarbojas ar Rīgas Stradiņa universitāti, kur pagūst vēl lasīt lekcijas par vēlēšanu sistēmu un tikties ar skolēniem. Tomēr vislabprātāk CVK vadītājs vairāk konsultētu nevalstisko organizāciju pārstāvjus. Par brīvā laika pavadīšanu A. Cimdars atsakās vairāk stāstīt, vien noteic: ”Hobiju man nav, vienkārši baudu dzīvi.”

Pēc referenduma par valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai iecerēts, ka CVK varētu uzņemties arī iedzīvotāju iesniegto likumprojektu izvērtēšanu. Kad par tiem jau savākts vajadzīgais parakstu skaits, pirms rīkot tautas nobalsošanu, CVK izsvērtu, piemēram, vai likumprojekts nav pretrunā Satversmei, citiem likumiem vai starptautiskajām saistībām, ko Latvija uzņēmusies. Ja likumdevējs tā lems, CVK uzņemšoties arī šos pienākumus, tomēr A. Cimdars šaubās, vai tas vispār būtu jādara, jo tad “būtiski mainītos komisijas misija”.

Reklāma
Reklāma

 

CVK komisijas locekļu mēnešalga pēc nodokļu nomaksas (2012. gada februārī)

Amatpersona Alga, Ls
CVK komisijas priekšsēdētājs Arnis Cimdars 1055,22
CVK sekretārs Kārlis Kamradzis 897,69
CVK locekļi:
Pēteris Dzalbe 123,04
Ritvars Eglājs 91,30
Elizabete Krivcova 123,04
Dzintra Kusiņa 107,17
Raimonds Olehno 186,55
Sigords Stradiņš 123,04
Inese Žurovska 123,04

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Februārī, kad notika tautas nobalsošana par Satversmes grozījumiem, atalgojums CVK locekļiem tika maksāts par dalību Centrālās vēlēšanu komisijas sēdēs un darbu tautas nobalsošanas dienā. CVK priekšsēdētājam un sekretāram tiek maksāts par 40 darba stundām nedēļā ik mēnesi. Par virsstundām netiek maksāts.

CVK strādā arī septiņi darbinieki, kuri saņem noteiktu ikmēneša atalgojumu – divi lietvedībā, divi grāmatvedībā un divi informācijas un sakaru nodaļā, kā arī viens jurists. Viņu atalgojums pēc nodokļu nomaksas ir robežās no 350 līdz 700 latiem.

Avots: CVK

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.