Lai bērnam veidotos pareizi sēdēšanas ieradumi, galdam un krēslam jābūt ar regulējamu augstumu. Vācu ražotājs “Moll” pārdomājis arī visas detaļas ērtam mācību procesam.
Lai bērnam veidotos pareizi sēdēšanas ieradumi, galdam un krēslam jābūt ar regulējamu augstumu. Vācu ražotājs “Moll” pārdomājis arī visas detaļas ērtam mācību procesam.
Publicitātes foto

Ergonomiskas mēbeles un pareizs apgaismojums! Kā iekārtot darba vietu skolēnam 4

Rebeka Rogale, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Tuvojas jaunais mācību gads, bet lielas skaidrības par to, vai mācības visu gadu varēs notikt skolā, diemžēl nav. Tāpēc vēl ir laiks sagatavoties, lai iespējamo ierobežojumu gadījumā skolēna darba vieta arī mājās būtu ērta un atbilstu visām ergonomikas prasībām.

Vienam un vairākiem bērniem

Vecākie bērni, kuri skolas solus iemēģinājuši vairākus gadus, jau ir pieraduši pie skolas solu noteiktās ergonomikas, bet pirmklasniekiem pierast pie pareizas sēdēšanas pozīcijas svarīgi jau pašā sākumā, jo vēlāk nepareizo ieradumu izlabot būs grūti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nepieciešamais minimums pareizai darba vietai ir pietiekami liels – stabils galds vai darba virsma (dziļums 60 cm, augstums 70–75 cm, garums 1000 cm) un krēsls ar pamatregulācijas iespējām (augstuma un atzveltnes atbalsta regulācijas) vai stabils, ērts krēsls, ko ar speciālu paliktņu palīdzību pielāgo galda augstumam un bērna augumam.

Lai pareizāk izkliedētu slodzi, ko uz bērna nenobriedušo mugurkaulu rada ilgstoša sēdēšana, ārsti ortopēdi bērniem līdz 12 gadiem iesaka izmantot tādu galdu, kam iespējams regulēt virsmas slīpumu. Noderīgs būs arī regulējams krēsls un paliktnis kāju atbalstam. Tomēr šāds komplekts izmaksās visai dārgi (sākot no 130 eiro), īpaši ja ģimenē ir vairāk par vienu skolnieciņu un nepieciešamas vairākas darba vietas.

Ja bērni var mācīties dažādos laikos, labs risinājums ir viens krēsls un galds ar vairākām regulācijas iespējām, ko iespējams pielāgot dažāda vecuma (auguma) bērniem – galdam var mainīt augstumu, slīpumu, pievienot papildu virsmas, savukārt krēslam ir augstuma, sēdes dziļuma un atzveltnes augstuma un slīpuma maiņas iespējas. Lai gan ieguldījums būs dārgs (sākot no aptuveni 190 eiro), tas atmaksāsies ilgtermiņā, jo daudzus no šiem komplektiem bērns var izmantot līdz vidusskolnieka vecumam.

Lai atvieglotu iespējamo mācīšanos mājās vairākiem bērniem vienlaikus, ērtu darba vietu var iekārtot arī saviem spēkiem. Vispirms šim nolūkam telpā jāatrod brīva siena vai palodze, pie kuras stiprināt plašu darba virsmu, ko papildus balsta uz vienas vai vairākām pieskrūvējamām metāla kājām.

Tā, lai līdzās varētu sēdēt vairāki bērni. Darba virsmas materiālam labi der saplākšņa atgriezumi (bāzēs nopērkami dažādi veidi un biezumi, sākot no 3 eiro/m2). Izturīgāku virsmu iegūst, ja vairākas plātnes salīmē kopā (šādu pakalpojumu sniedz gandrīz jebkura galdniecība). Tikai jārēķinās, ka darba virsmai jābūt pietiekami dziļai un plašai, lai datoru būtu iespējams novietot pareizā attālumā un uz galda varētu balstīties arī bērna elkoņi.

Reklāma
Reklāma

Samērot pareizus galda virsmas un krēsla augstumus vairākiem atšķirīga auguma sēdētājiem palīdzēs speciāli paliktņi – gan kāju atbalstam, gan sēdēšanai, ko novieto uz krēsla virsmas (sākot no 20 eiro, biroja preču veikalos). Protams, ideāls risinājums ir katram savs regulējams krēsls, bet ergonomiski pareizu sēdēšanu var nodrošināt arī šādā veidā.

Ergonomiskas mēbeles

Skolēna galda virsmai ieteicams būt ar regulējamu slīpumu un augstumu, kā to piedāvā firma “Juta mēbeles” Balvos.
Publicitātes foto

Galds ir pareizā augstumā, ja, elkoņus noliekot uz galda, pleci ar roku veido leņķi, kas nedaudz platāks par 90 grādiem. Savukārt pareizs krēsla augstums ir tad, ja kājas ir stabili novietotas uz grīdas vai paliktņa, bet kāju saliekums ir nedaudz platāks par 90 grādiem.

Bieži vecāki nepievērš uzmanību pareizam krēsla dziļumam, bet tas ir ļoti svarīgs veselīgai bērna asinsritei. Krēsla atzveltnei jābūt tādai, kas bērna muguru balsta ne tikai jostas vietā, bet līdz pat lāpstiņām. Iesēžoties krēslā tā, lai mugura pilnībā atbalstās pret atzveltni, bērna pacelēm jābūt nedaudz pāri sēdeklim – attālumam starp augšstilba bedrīti un krēsla sēdekļa priekšējo malu jābūt aptuveni četru pirkstu platumā.

Tad kāju asinsrite nav traucēta. Ja, iesēžoties krēslā līdz galam, bērna paceles atrodas uz krēsla sēdekļa, bet kājas ir atrautas no zemes, pozīcija ir nepareiza. Otra kļūda – bērna kājas balstās uz zemes, bet netiek atbalstīta mugura, jo līdz at­zveltnei vēl paliek brīva vieta.

Ja nav iespējas izmantot citu krēslu, šīs kļūdas var labot, aiz bērna muguras novietojot papildu atbalstu, tādējādi samazinot sēdēšanas dziļumu (tomēr šāds risinājums derēs vien īslaicīgai sēdēšanai, jo mugura netiks pilnībā atbalstīta, kā tas ir pareizā krēslā).

Ja izvēlēts krēsls uz ritenīšiem, tam jābūt ar stabilu piecstaru pamatni un aprīkotam arī ar bremzi. Ja lieto darba virsmu ar slīpuma regulāciju, ieteicamie slīpumi ir: zīmēšanai 0–5 grādi, rakstīšanai – 10 grādi, lasīšanai no grāmatas – 20 grādi.

Svarīgs arī ­apgaismojums

Darba vietai jābūt labi apgaismotai. Vislabāk galdu novietot pie loga tā, lai dienasgaisma apgaismo galdu no kreisās puses (kreiļiem no labās). Vispārējo mākslīgo apgaismojumu telpā jāizvēlas gaišu un izkliedētu, bet darba vieta papildus jāizgaismo ar tiešo apgaismojumu – galda lampu.

Tai jābūt ar pietiekami lielu abažūru un tā izvietotu spuldzi, lai vienmērīgi izgaismots būtu pēc iespējas plašāks galda virsmas laukums. Derēs arī regulējami prožektorveida gaismas ķermeņi, ko iespējams piestiprināt pie sienas vai plaukta.

Bieži netiek ņemts vērā, ka bērnu darba vietas izgaismošanai nav ieteicams izvēlēties gaismas ķermeņus ar diodēm, jo to staru kūlis ir ļoti koncentrēts. Tas izgaismo vien nelielu darba virsmas laukumu, pārējo virsmu atstājot krēslā, tāpēc acis ātri nogurst. Pareizā attālumā uz darba virsmas jānovieto arī datora monitors – tam jāatrodas izstieptas bērna rokas attālumā, nedaudz zemāk par acu augstumu, lai acīm samazinātu spriedzi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.