Darba tiesību eksperte: “Ja nepieciešamas vairākas svešvalodas, uzņēmumam jārēķinās, ka kvalificēta speciālista piesaistīšana var izmaksāt dārgāk” 0

TV24 raidījumā “Uz līnijas” darba tiesību eksperte Anete Neilande detalizēti skaidroja aktuālo jautājumu par svešvalodu prasībām darba vidē un to kontroli. Diskusijā tika uzsvērts, ka valodas zināšanu prasības ir būtisks aspekts, taču darba devējiem ir jānodrošina līdzsvars starp nepieciešamajām valodas zināšanām un nepamatotiem ierobežojumiem, kas varētu apgrūtināt darba ņēmējus.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Lasīt citas ziņas

Anete Neilande skaidroja, ka darba devēji ir tiesīgi noteikt prasības valodas zināšanām, ja tas ir pamatoti saistīts ar darba pienākumiem. “Mēs esam viennozīmīgi ‘par’ valsts valodas stiprināšanu darba vidē,” viņa uzsvēra, piebilstot, ka darba devējam nav intereses prasīt nepamatotas svešvalodu zināšanas, ja tās nav saistītas ar konkrētā darba pienākumiem. Tas būtu ekonomiski neizdevīgi.

Neilande arī norādīja, ka, veidojot darba sludinājumus, darba devējam rūpīgi jāizvērtē kvalifikācijas prasības, tostarp svešvalodu zināšanu nepieciešamība. Ja tiek izvirzītas specifiskas prasības, piemēram, vairākas svešvalodas, uzņēmumam jārēķinās ar to, ka kvalificēta speciālista piesaistīšana var izmaksāt dārgāk. “Darba devējam ir jāsaprot, ka speciālistu piesaistīšana ar augstām prasībām viņam maksās vairāk,” viņa norādīja, uzsverot nepieciešamību pēc apdomāta un pamatota prasību izvirzīšanas procesa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tomēr pierādīt, ka darba devēja izvirzītās valodas prasības ir nepamatotas, pēc Neilandes domām, būs sarežģīts process. “Tas nebūs vienkārši,” atzina eksperte, komentējot iespējamos kontroles mehānismus. Viņa uzsvēra, ka Valsts valodas centram jau šobrīd ir izstrādāts normatīvais regulējums, kas paredz valodas lietošanas uzraudzību darba vietās. Normatīvajos aktos nekas neliedz šādu kontroli veikt, taču praksē uzraudzība bieži vien var būt sarežģīta.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.