Ja tuvojas pensijas gadi, svarīgi ir laikus sakārtot dokumentus, pārbaudot, vai VSAA rīcībā ir visa informācija par apdrošināšanas stāžu līdz 1996. gadam.
Ja tuvojas pensijas gadi, svarīgi ir laikus sakārtot dokumentus, pārbaudot, vai VSAA rīcībā ir visa informācija par apdrošināšanas stāžu līdz 1996. gadam.
Foto: Khongtham/SHUTTERSTOCK

Kur pazuda darba stāžs? Meklē pierādījumus darba stāžam – var noderēt! 1

Darba stāžs ir ļoti svarīgs faktors vecuma pensijas un citu pabalstu aprēķināšanā. Pagājušā gadsimta beigās, kad tika ieviesta pensiju sistēma, ne visiem saglabājušies pierādījumi par nostrādātajiem gadiem vai mācībām.

Reklāma
Reklāma

Kur pazuduši dati?

Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas
Ilma Rugāja pati panāca, ka “pazudušie” dati par darba stāžu līdz 1996. gadam VSAA informācijas sistēmā atjaunoti.
Foto: Arnis Rugājs/AIRPRESS.LV

Rīdziniece Ilma Rugāja, vēloties reģistrēt savu 2. pensijas līmeņa statusu un pārbaudot informāciju par savu darba stāžu portālā “latvija.lv”, konstatējusi, ka viņas darba stāžs līdz 1996. gadam ir nulle. Viņa bija vairāk nekā izbrīnīta par notikušo, jo jau 2001. gadā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA) bija iesniegusi visus dokumentus, kas apliecina viņas darba stāžu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Turklāt Ilmai bija saglabājusies VSAA Rīgas pilsētas Kurzemes filiāles 2001. gada 19. janvārī izsniegtā izziņa, kurā detalizēti norādīts viņas darba stāža aprēķins – gan kopējais stāžs tājā brīdī, gan arī stāžs līdz 1996. gadam, kas bija 19 gadi, četri mēneši un 25 dienas.

Pirms trim gadiem Ilma Rugāja jau informējusi VSAA vadību par šo problēmu, taču risinājums līdz šim nav rasts. Rīdzinieci interesē, cik bieži viņai jāiesniedz dokumenti VSAA, lai apliecinātu savu darba stāžu, un kāpēc šie dati jāiesniedz atkārtoti, kas varētu būt likuma pārkāpums. Tāpat viņa jautā, cik daudz vēl ir tādu cilvēku, kuriem VSAA sistēmā ir pazaudēti dati par darba stāžu līdz 1996. gadam.

Uzdevām šos jautājumus VSAA, lai saņemtu skaidrojumu par radušos situāciju.

Stāžs ietekmē

VSAA preses sekretāre Iveta Daine norāda, ka dokumenti, kas apliecina darba un tam pielīdzinātos stāžus līdz 1996. gadam, VSAA jāiesniedz, pieprasot atsevišķus VSAA pakalpojumus, jo apdrošināšanas stāžs ietekmē vecuma pensijas, invaliditātes pensijas, apgādnieka zaudējuma pensijas, izdienas pensijas un bezdarbnieka pabalstu.

36% personu datu par viņu darba stāžu līdz 1996.gadam nav

Ja dokumenti VSAA jau ir iesniegti, tie turpmāk atkārtoti vairs nav jāiesniedz. Iesniegtos dokumentus jebkurā laikā var papildināt ar jauniem stāžu pierādošiem dokumentiem, norāda I. Daine. Pavisam 2019. gada decembrī VSAA informācijas sistēmā bija reģistrēts 420,3 tūkstošu jeb aptuveni 64% personu stāžs līdz 1996. gadam. Tas nozīmē, ka pārējiem 36% personu datu par viņu darba stāžu nav, jo nav iesniegti dokumenti VSAA.

Iveta Daine nenoliedz, ka bijuši atsevišķi gadījumi, kad persona, apskatot savus datus portālā “latvija.lv” vai pieprasot pakalpojumu, konstatējusi, ka datu par viņa stāžu nav, lai gan dokumenti jau bijuši iesniegti. Visos šajos gadījumos, sazinoties ar VSAA, iepriekš saņemtie dati ir atjaunoti vai nu no citām datu bāzēm, vai no lietās saglabātajiem papīra dokumentiem. VSAA nav veikusi speciālu uzskaiti šādām situācijām, tomēr veic analīzi, lai noskaidrotu, vai vēl ir šādi gadījumi, paskaidroja I. Daine.

Iesaka pārbaudīt laikus

Speciāliste vēlreiz atgādina, ka īpaši svarīgi ir laikus sakārtot dokumentus, ja tuvojas pensijas gadi. Ikvienam būtu ieteicams pārbaudīt, vai VSAA rīcībā ir visa informācija par apdrošināšanas stāžu līdz 1996. gadam. Visērtāk to būtu noskaidrot, izmantojot e-pakalpojumu “Informācija par reģistrēto darba stāžu (līdz 1996. gadam)” portālā “latvija.lv”.

Reklāma
Reklāma

Lai šo izziņu pieprasītu elektroniski, var autentificēties ar internetbanku. Tāpat var doties uz kādu no tuvākajiem VSAA klientu apkalpošanas centriem un personīgi to pavaicāt.

Iveta Daine skaidro – par laika periodu no 1996. gada visas nepieciešamās ziņas ir atrodamas VSAA informācijas sistēmā, bet līdz 1995. gada 31. decembrim uzkrātie apdrošināšanas periodi gan ne, tāpēc tie jāapliecina ar iesniegtajiem dokumentiem, kuri jāsameklē un ar kuriem jādodas uz kādu no VSAA klientu apkalpošanas centriem.

Dokumenti, kas apliecina apdrošināšanas stāžu, ir: darba grāmatiņa, darba līgumi un to izpildi apliecinoši dokumenti, darba devēja vai arhīva izziņas, mācību iestāžu izsniegti dokumenti, karaklausības apliecība un citi.

Tiesa, nereti sastopami gadījumi, kad cilvēkam nav nedz darba grāmatiņas, nedz citu dokumentu, lai pierādītu savu darba stāžu. “LA” uzklausīja kādas rīdzinieces stāstu, kurai dokumenti nozagti. “Deviņdesmito gadu sākumā strādāju divās redakcijās, kur vairākkārt mainījās saimnieki.

rīdziniecei ies zudumā pieci darba stāža gadi, un tas nozīmē, ka pensijas indeksācijai nepieciešamais stāžs būs mazāks.

Vienā redakcijā pēkšņi vienā dienā paziņoja, ka nozagts seifs ar visiem dokumentiem, kur bija arī mana darba grāmatiņa. Arhīvā nav pierādījumu par šo manu darba stāžu. Arī otrā darbavieta, kur strādāju pēc tam, nepastāv jau 20 gadus un nekādu dokumentu nav arī arhīvā,” stāsta sieviete.

Viņa apsvērusi doties uz tiesu, kur būtu vajadzīgi divi liecinieki, kas tolaik strādājuši kopā ar viņu katrā no darbavietām un varētu to apliecināt. Taču nule kā rīdziniece no šīs domas atteikusies, jo nepietiekot spēka. Atsakoties no tiesāšanās, rīdziniecei ies zudumā pieci darba stāža gadi, un tas nozīmē, ka pensijas indeksācijai nepieciešamais stāžs būs mazāks. Sievietei vecuma pensija tiks piešķirta šā gada aprīlī.

Jāmeklē pierādījumi

“Ja cilvēka rīcībā nav visu dokumentu, kas apliecina darba stāžu, tad par to jāsāk domāt laikus, negaidot pensionēšanās dienu. Ja kāds dokuments pazaudēts, tad jārēķinās ar papildu laiku un finanšu izdevumiem, kas būs jāmaksā par arhīva izziņām,” skaidro Iveta Daine.

Pazaudētos dokumentus vispirms viņa iesaka meklēt Latvijas Nacionālā arhīva Personāla dokumentu valsts arhīvā, kur pieejama informācija par darba stāžu līdz 1996. gadam. Personai, kura vēršas arhīvā, jāizpilda pieprasījuma veidlapa izziņas saņemšanai, ko var iesniegt jebkurā Latvijas Nacionālā arhīva nodaļā, un tie tiks nosūtīti arhīvam pēc piederības. Var gadīties, ka nekādu dokumentu arhīvā nav, un tad pierādījumus atrast ir grūti. Ja arhīvā dokumentus neizdodas iegūt, tad pastāv iespēja vērsties tiesā ar lūgumu konstatēt juridisko faktu ar liecinieku palīdzību.

Tikmēr pēc ieraksta sociālajā vietnē “Facebook” Ilmas Rugājas pazaudētie dati ir veiksmīgi atradušies. Rīdziniece par šādu komunikācijas veidu izlēma pēc tam, kad VSAA Zemgales nodaļā bija saņēmusi arogantu darbinieces attieksmi. Aģentūras vadība rīdziniecei jau atvainojusies par notikušo, norādot, ka dati nav pazuduši un atjaunoti sociālās apdrošināšanas informācijas sistēmā.

Tā kā portālā “latvija.lv” VSAA datu aktualizēšanu veic reizi nedēļā, tad dati izziņā “Informācija par reģistrēto darba stāžu (līdz 1996. gadam)” būs redzami pēc nedēļas. Ilma Rugāja atgādina – jāglabā visi dokumenti, ar kuriem tā vai citādi var apliecināt darba, mācību, invaliditātes, bērna kopšanas un citu stāžu līdz 1996. gadam, ieskaitot pat bērnu liecības.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.