Foto: LETA

Darba drošība lauksaimniecībā smagumu pārvietošanas laikā 0

Jānis Kažotnieks

Pārvietojot smagumus

Tipiskākie lauksaimniecībā nodarbināto cilvēku veselības traucējumi ir tieši muguras, kakla un locekļu traumas. Gandrīz 80% no lauksaimniecībā nodarbinātajiem hroniski sirgst ar kādu no šīm kaitēm, bet daļa no tiem ir kļuvuši pat par invalīdiem. Daudzas no minētajām traumām radušās tieši nepareizas smagumu pārvietošanas ietekmē.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Lasīt citas ziņas

Smagumu pārvietošanai ir dažādi veidi – celšana, nolikšana, grūšana, vilkšana, nešana, stutēšana un citi.

Traumas ne vienmēr rodas no pārmērīgas kāda priekšmeta masas, svarīgi ir arī šādi faktori:
-veids, kādā pārvietojat smagumu, un kur jums tas jāuzceļ vai jānoliek;
– pārvietojamā priekšmeta lielums, forma un satveršanas ērtums;
– konkrētā darba veikšanas regularitāte.

Kā pareizi celt un nest?

CITI ŠOBRĪD LASA

Apstājieties un padomājiet! Izplānojiet celšanas manevru, izmantojiet palīglīdzekļus un novāciet no ceļa un tuvākās apkārtnes traucējošos šķēršļus.

Ieņemiet pēc iespējas stabilāku pozīciju. Ielieciet muguru maksimāli uz iekšpusi, ietupieties ceļos un pārliecinieties, vai esat savu ceļamo labi satvēruši.

Turot muguru ieliektu, iztaisnojiet kājas un piecelieties.

Turiet nesamo pēc iespējas tuvāk jostasvietai, maksimāli piespiestu sev, saglabājot muguru ieliektu. Izvairieties no muguras sagriešanas vai nesamā nobīdīšanās uz vienu pusi. Turiet galvu augšā un pārvietojieties līgani, bez rāvieniem.

Neceliet vairāk, kā spējat ērti panest. Noliekot nesamo, ietupieties ceļos, neatbrīvojot muguru. Trenējiet muguru ikdienā, tas palīdzēs izvairīties no traumām darbā!

Ikdienas prakse

Ja vien iespējams, celšanai vai pārbīdīšanai izmantojiet sviras, piemēram, pavisam vienkāršu lauzni vai koka gabalu.

Savu darba vietu mēģiniet iekārtot tā, lai jums nav ilgi jāuzturas stāvoklī, kad mugura pilnīgi vai tikai daļēji saliekta. Izmantojiet dažādas platformas.

Novietojot uzkarināmas lauksaimniecības mašīnas glabāšanai, izmantojiet atbilstošus un drošus paliktņus, lai nākamreiz, uzkarinot mašīnu, tas būtu izdarāms pēc iespējas ērtāk.

Izmantojiet traktora uzkares sistēmas ar ātro sakabi. Izvēlieties viengabala priekšējos atsvarus.

Ja paši nodarbojaties ar savas tehnikas remontu, noteikti iegādājieties vai izgatavojiet ērtu traktora riteņu pārvietošanas un pacelšanas ierīci.

Reklāma
Reklāma

Labāk izmantojiet mehāniski pārvietojamos lielos 500 kg maisus mazo 50 kg maisu vietā. Ja iespējams, 50 kg maisus kraujiet uz paletēm un tad mehāniski pārvietojiet, piemēram, līdz sējmašīnai, paceļot paleti ērtā augstumā, lai pašiem tas nav jādara ar rokām.

Ja sēklas maisi ir piekabē vai kravas kastē, novietojiet transporta līdzekli tā, lai maisus sējmašīnā varētu izbērt ar vienu kustību (lai nevajadzētu tos vairākas reizes pārcelt).

Ja maisi jāpārvieto tālāk, izmantojiet palīglīdzekļus (ķerras vai ko tamlīdzīgu). Ķīpu un rituļu pārvietošanai izmantojiet traktora frontālo iekrāvēju ar dakšām vai rituļu satvērēju. Nemēģiniet rituļus velt – tie ir ļoti smagi (pat sausu salmu ritulis sver ap 200 kg).

Centieties neizmantot tehnoloģijas ar mazajām kvadrātveida ķīpām – presējiet lielās un pārvietojiet tās mehāniski. Pakaišu salmu izkliedēšanai izmantojiet salmu smalcinātāju–izkliedētāju.

Glabājiet rituļus vai ķīpas tuvu to izmantošanas vietai – blakus lopu mītnēm. Lopbarībai paredzētos siena vai salmu rituļus vai ķīpas glabājiet šķūnī zem jumta; ja tas nav iespējams, glabājot tos ārā, pārsedziet ar ūdensnecaurlaidīgu pārsegu – tādā veidā izsargāsieties no neērtībām, rituļiem vai ķīpām piesalstot pie zemes.
Vairāk par darba drošību lasiet šeit

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.