Darba devējiem lietderīgākie – nodarbinātības pakalpojumi 0
Eiropas Sociālā fonda finansētā projekta “Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) darba tirgus prognozēšanas un uzraudzības sistēmas attīstība” ietvaros veikts pētījums “NVA pakalpojumu darba devējiem novērtējums”. Tā mērķis bija noskaidrot, kā darba devēji vērtē viņiem sniegtos NVA pakalpojumus un kas, viņuprāt, būtu jāveic to pilnveidei.
Pētījumā tika analizēti šādi NVA pakalpojumi darba devējiem:
pakalpojumi kolektīvās atlaišanas gadījumos;
darbinieku meklēšana NVA CV/vakanču portālā;
vakanču reģistrēšana NVA CV/vakanču portālā;
vakanču reģistrēšana NVA filiālē;
darbinieku atlase;
bezdarbnieku apmācība pēc darba devēja pieprasījuma;
pasākums noteiktām personu grupām (PNPG);
praktiskā apmācība pie darba devēja;
darba vieta jaunietim;
atbalsts jauniešu brīvprātīgajam darbam;
algoti pagaidu sabiedriskie darbi;
komersantu – darbā iekārtošanas pakalpojumu sniedzēju licencēšana un uzraudzība.
Pētījuma rezultāti liecina, ka darba devēji biežāk ir apmierināti ar konkrētai mērķauditorijai paredzētajiem nodarbinātības pasākumiem, t. i, PNPG, pakalpojumiem jauniešiem un praktisko apmācību pie darba devējiem. To, iespējams, izskaidro darba devēju ciešā sadarbība ar NVA un konkrētie ieguvumi (atbalsts darba vides uzlabošanai, iespēja uz laiku samazināt izmaksas par darbinieku), ko nodrošina attiecīgie pasākumi.
Atbildot uz jautājumu, vai jūs ieteiktu citiem pazīstamiem darba devējiem/uzņēmumu vadītājiem kādu no NVA pakalpojumiem, pārliecinošais vairākums norādīja, ka ieteiktu, un darba devēju vidū populārākie ir jau iepriekš minētie nodarbinātības pakalpojumi – PNPG, darba vieta jaunietim, bezdarbnieku apmācība pēc darba devēja pieprasījuma un praktiskā apmācība pie darba devēja.
Savukārt pašvaldību vidū augstāko vērtējumu ieguva pakalpojums “Algotie pagaidu sabiedriskie darbi”, kas, izsakoties pašvaldību pārstāvju vārdiem, devis iespēju “mazināt sociālo spriedzi iedzīvotāju vidū”, īpaši no Rīgas attālākajos novados.
Runājot par uzlabojumiem NVA sniegto pakalpojumu norisē, aptaujas dalībnieki minējuši, ka vēlas labāku informācijas apriti, darba tirgus prasībām atbilstošākas apmācības, lielāku valsts finansiālo atbalstu. Kā vispārēja problēma tiek norādīta ilgstošo bezdarbnieku nevēlēšanās strādāt – viņi bieži vien nav motivēti darbam un dalībai pasākumā.
Darba devēju, kā arī citu pētījumā iesaistīto pušu – pašvaldības pārstāvju, nodarbinātības politikas veidotāju un ekspertu – viedoklis tika izzināts, izmantojot telefonaptaujas, fokusa grupu diskusijas, padziļinātās intervijas un ekspertu diskusiju. Kopumā veiktas 3629 intervijas, sarīkotas piecas fokusa grupu diskusijas un 13 padziļinātās intervijas.
Uzziņa 2012. gadā NVA organizētajos aktīvās nodarbinātības pasākumos piedalījušies 204 tūkstoši bezdarbnieku; darbā iekārtojušies 83 219 bezdarbnieki, no tiem 36 464 jeb 43,8% darbā iekārtojušies pēc kāda NVA aktīvā pasākuma pabeigšanas; NVA pērn darba meklētājiem piedāvāja 40 695 darba devēju pieteiktās vakances: 28 808 brīvās darba vietas darba devēji bija reģistrējuši NVA filiālēs, bet 11 887 vakances publicēja patstāvīgi NVA CV/vakanču portālā. |