Dans Bērtulis: Vai “Dienvidparks” pareģo labāk par “Simpsoniem”? 0
Autors: Dans Bērtulis.
Cirks nav nodedzis, klauni ir savās vietās. Popkorna patēriņš pasaulē sasniedzis rekord augstu līmeni. Pēc deju šova “ASV prezidenta vēlēšanas” sākās otrais cēliens – stand-up komiķa pirmās 100 dienas. Glastāmekrāni kūp karsti, ķerot ziņas par to, kas sekos inaugurācijai. Ak, mans Dievs, viņi nogalināja Keniju (anektēja Grenlandi, okupēja Panamu, iebruka Kanādā). Kā jau tajā South Park multenē paredzēts – būs karš starp ASV un Kanādu. 2008. gadā mēs iesmējām par “Canada on Strike” (12. sezona, 4. sērija). Vai šodien smiekli nāk?
Tāda ir “liberālo” mediju reakcija, bet vai viss ir tik vienkārši? Patlaban mūsu pasaule ir saskaldīta simtos valstu, kuras ik pa brīdim mēģina dažādi apkarot viena otru. Katra nosaka noteikumus – kurš ar kādām mantiņām spēlēsies kurā smilšu kastē un kas būs tam, kurš mēģinās to piečurāt. Tas viss mazākā mērogā atgādina 18. gadsimta beigu Vāciju: Prūsija, Saksija, Bavārija, Brandenburga, Mainca, Tīringene, Ķelne, Virtemberga, Meklenburga, Saksija-Veimāra, Švābija, Reina, Hamburga, Lībeka, Frankfurte pie Mainas, Nirnberga, Bamberga, Fulda, Anhalta, Lippe un Švarcburga. Daudz, vai ne? Un tad atnāca Bismarks, nokāpa no balta zirga un nolēma visus apvienot vienā draudzīgā saimē. Patlaban apvienotā Vācija ir Eiropas lielākā ekonomika un visu dienvidnieku sapnis – ja vien tas nebūtu tik neticami tāls sapnis.
Uz brīdi padomāsim – kāda būtu pasaule, ja uz planētas būtu viena liela valsts. Nav robežu, nav karu, viena valūta, vieni likumi, vienādas tiesības visiem. Kopīgiem spēkiem īstenots plāns B – citu planētu kolonizācija. Lai nav visas olas vienā grozā, tā sakot. Sapnis, vai ne? Vai murgs? Protams, un vienīgais, kas mums pietrūkst, ir tikai universālā pasaules prezidenta vēlēšanas, kurās piedalītos visu valstu mīļākie influenceri un sociālo tīklu guru. Joks.
Parasti cilvēki saliedējas kopēju briesmu priekšā, piemēram, sestās masu izmiršanas draudu dēļ. Piecas jau ir bijušas: Ordovika–Silūra izmiršana (pirms ~443 miljoniem gadu): Aptuveni 85% jūras sugu izmiršana. Galvenie cēloņi – klimata atdzišana un jūras līmeņa krišanās, ledāju veidošanās. Devona izmiršana (pirms ~375–360 miljoniem gadu): Aptuveni 75% sugu izmiršana. Cēloņi – klimata izmaiņas, skābekļa trūkums okeānos, vulkāniskā aktivitāte.
Permas izmiršana (pirms ~252 miljoniem gadu): Lielākā izmiršana Zemes vēsturē, aptuveni 96% jūras sugu un 70% sauszemes sugu izmiršana. Cēloņi – masveida vulkānisms, siltumnīcefekts, metāna emisijas, skābekļa samazināšanās. Triasa–Juras izmiršana (pirms ~201 miljoniem gadu): Aptuveni 80% sugu izmiršana. Cēloņi – vulkāniskā aktivitāte, klimata pārmaiņas, okeāna paskābināšanās. Krīta–Terciāra izmiršana (pirms ~66 miljoniem gadu): Aptuveni 75% sugu izmiršana, tostarp dinozauru izzušana. Cēloņi – asteroīda trieciens (Čikšulubas krāteris), vulkāniskā aktivitāte, klimata pārmaiņas.
Par mazo zaļo iebrukumu citreiz. Bet tomēr – kopējas briesmas ar katru dienu kļūst aizvien lielākas. Katastrofu filmu režisoram Rolandam Emeriham laikam būs jāiet pensijā, jo amatiera ar mobilo telefonu nofilmētie ugunsgrēki Kalifornijas elites rajonos sāk pārspēt viņa scenārijus. Un “Blēras raganas” panākumus ar.
Un ko mēs, letiņi darīsim? Vērosim, kā pasaules lielvaras turpina savu impērisko gājienu, protams. Patlaban mēs redzam četrus kondensācijas centrus – Eiropas Savienība, kas lēni, bet neatlaidīgi čāpo uz konfederāciju. ASV, kas pēdējo 100 gadu laikā ir inkorporējusi Aļasku, Havajas, Puertoriko, Guamu, Ziemeļu Marianas salas, Amerikāņu Samoa, Virdžīnu salas, Palau, Mikronēzijas Federatīvās Valstis un Māršala salas. Krievija, kas ir savākusi un savāc teritorijas, nesaprotot, ka pati kādu dienu nesavāksies. Krim-vaš, Sibirj-naš, kā teica viens mans ķīniešu draugs. Ķīna, kas ir savākusi Tibetu, Siņdzjanu, Iekšējo Mongoliju, Aomiņu (Makao), Honkongu, Paracelu salas un Spratlija salas. Iespējams, ka arī Taivāna agri vai vēlu tiks pievienota.
Atļaušos prognozēt, ka konsolidācijas process pēc Donalda Lieliskā nākšanas pie varas tikai paātrināsies. Cik pats Donalds ir sava ceļa gājējs, cik Federālo rezervju banku konsorcija (ASV dolāra emisijas privāto banku apvienība) runasvīrs, šoreiz neanalizēsim. Jo kāpēc gan neapvienot pasauli vienā lielā realitātes šovā, kurā katrs var balsot ar savu kredītkarti? Plāna beigās trīs vai četri pēdējie finālisti savās dispotiskajās “Bada spēlēs” vai nu vienosies vai tomēr nē. Savulaik Einšteinam ir prasījuši – vai būs trešais pasaules karš? Alberts atbildējis ka grūti teikt, bet ceturtais būšot ar akmens cirvjiem. Jautājums tika uzdots pēc Manhetenas projekta. Katras beigas ir kā jauna sākums?
Netērēsim laiku pētot, cik impēriju ir izveidotas ar uguni un zobenu un cik ātri vai vēlu tās sabruka. Pēdējā laikā ir jauna tendence – veidot impērijas ar maciņa žvadzināšanu. Mēs jau šodien esam X (former Twitter), Facebook, Instagram, Ali Express, Amazon, TikTok, utt. impēriju paklausīgie pilsoņi. Latviskajā dzīvesziņā tā ir pasaka par lauku peli un mājas peli: labāk man sadīgušie graudi drošībā nekā Tavi gardumi mūžīgās bailēs.
Un ko mēs izvēlētos teorētiskajā referendumā par Latvijas kļūšanu par 54-to ASV štatu pēc Kanādas, Grenlandes un Panamas? OK, tas varbūt ir tikai tālās nākotnes jautājums, filozofisks un ar krietnu ironijas mērci. Latvijas neatkarība netiek apšaubīta.
Iespējams, ka viss tas “Make all US great at least” populisms, bravūra, narcisms un pompozitāte ir tikai leduskalna redzamā daļa – stāsts priekš Homo Sapiens Vulgaris. Lai nelecās un gaida piecpadsmito aifonu. Un atlaides Lidl, Tudiš-Pīp Ministru kabineta noteikumus vai tādā garā. Bet mūsu iespēja ir, ja ne piedalīties, tad vismaz būt lieciniekiem, kā top tā civilizācija, kurai pa spēkam būs plāns B. Vai arī nebūs.