Dans Bērtulis: Savu darbību pēkšņi beidz pasaules lielākā humānās palīdzības aģentūra. Kā tas ietekmēs Latviju? 0
Svētdien vēlu vakarā pēc Vašingtonas laika (ap pieciem rītā pēc Latvijas laika) pasaules lielākās atsevišķās humānās aģentūras darbinieki saņēma ē-pastus , ka ar rītdienu uz darbu vairs nav jānāk. ASV Starptautiskās attīstības aģentūras USAid galvenā mītne Vašingtonā pirmdien tika slēgta, un darbiniekiem tika lūgts palikt mājās, jo Donalda Trampa otrā prezidenta administrācija veica aktīvus pasākumus tās slēgšanā.
Tas notika mazāk nekā 24 stundas pēc tam, kad tika atstādinātas divas augstākās USAid, drošības amatpersonas, tajā skaitā drošības direktors Džons Voorhīss, kad viņi piektdien, 31. Janvārī, mēģināja atturēt Īlona Maska tā sauktās “valdības efektivitātes departamenta” (Doge) pārstāvjus piekļūt mītnes slēgtajai daļai, kas nav pieejama apmeklētājiem.
Jau nākamās pirmdienas rītā Masks, kuram Tramps bija uzdevis samazināt federālo valdību, platformā X ziņoja, ka prezidents piekrīt viņa priekšlikumam slēgt aģentūru, kas pārvalda gandrīz 43 miljardus USD pārtikas, humānās un citas palīdzības apmēram 130. valstīm.
Miljardieris Masks, kurš vairākkārt nosaucis ASV administrāciju (valdību kopumā) par “noziedzīgu organizāciju”, kas ir “nelabojama”, sacīja, ka ir detalizēti apspriedis ar Trampu viņa plānu aģentūras slēgšanai un ka prezidents ir piekritis.
“Es tiešām pārrunāju viņu dažas reizes [un] teicu: “Vai esat pārliecināts?” Un tāpēc mēs to slēdzam,” sacīja Masks, kā ziņo Washington Post. Masks USAid arī esot nosaucis nevis par tārpu ābolā bet gan tārpu kamolu.
USAid ir pasaulē lielākā patstāvīgā donororganizācija. 2023. finanšu gadā ASV visā pasaulē izmaksāja palīdzību 72 miljardu dolāru apmērā, sākot no sieviešu veselības konflikta zonās līdz piekļuvei tīram ūdenim, HIV/AIDS ārstēšanai, energoapgādes drošībai un pretkorupcijas darbam. Tā nodrošināja 42% no visas humānās palīdzības, ko ANO uzskaitījusi 2024. gadā.
Tramps ir devis rīkojumu globāli iesaldēt lielāko daļu ASV ārējās palīdzības, kas ir daļa no “Amerika pirmā vietā” politikas ,kas jau tagad rada politisko nestabilitāti visā pasaulē. Lauka slimnīcas Taizemes bēgļu nometnēs, kājnieku mīnu likvidēšana kara zonās un zāles miljoniem cilvēku, kas cieš no tādām slimībām kā HIV, ir starp programmām, kurām draud likvidēšana.
Protams, ASV demokrātu partija un citi kritiķi ir nosodījuši Maska un Trampa administrācijas vēršanos pret USAid. Jau tagad skaidrs ka šī ir daļa no plašāka Trampa mēģinājuma savas otrās prezidentūras laikā palielināt kontroli pār federālo aparātu un to reorganizēt.
Interesanti, ka juridiski tāds “valdības efektivitātes departaments” nemaz neeksistē. “Doge” darbinieki bez Kongresā apstiprināta mandāta arī ir ieguvuši piekļuvi ASV Valsts kases ļoti sensitīvajai datubāzei un federālajai maksājumu sistēmai, tika ziņots svētdien.
Saskaņā ar žurnālu Wired, Doge komandu vada sešu “jaunu un nepieredzējušu” inženieru grupa vecumā no 19 līdz 24 gadiem, no kuriem viens joprojām mācās koledžā. Jaunā valsts kases sekretāra Skota Besenta lēmums atļaut Doge “pilnīgu piekļuvi” miljoniem amerikāņu personas datiem, kā arī informācijai par valsts līgumslēdzējiem, kas tieši konkurē ar paša Maska uzņēmumiem, ir radījis interešu konfliktu.
“Neviens neievēlēja Elonu Masku. Tā kā Donalds Tramps ļauj Maskam piekļūt cilvēku personiskajai informācijai un pārtraukt valdības finansējumu, sekas būs arī Vašingtonas republikāņiem,” vietnē X rakstīja Masačūsetsas Demokrātiskās partijas senatore Elizabete Vorena.
“Mums jādara viss, kas mūsu spēkos, lai atstumtu un pasargātu cilvēkus no kaitējuma.”
Pēc drošības dienesta atstādināšanas Doge ieguva kontroli pār USaid ēkas caurlaižu sistēmu, kas ļāva viņiem bloķēt darbiniekus un lasīt e-pastus. Departaments meklēja arī personāla failus un finanšu datus, sacīja avoti.
“Aģentūras personāls, kas parasti tiek norīkots darbam USAid galvenajā mītnē, rīt strādās attālināti, izņemot personālu, kas veic būtiskas uz vietas un ēku uzturēšanas funkcijas, ar kuriem augstākā vadība individuāli sazināsies,” teikts svētdienas vakara e-pastā.
Avoti, kas ir iepazinušies ar priekšlikumiem par aģentūras nākotni, aģentūrai Reuters piektdien sacīja, ka Tramps un Musks gatavojas apvienot USAid un tās pašreizējo 42,8 miljardu dolāru budžetu globālajām humānās palīdzības operācijām ar Valsts departamentu.
Pirmdien nekādu tūlītēju komentāru no Trampa vai Baltā nama nebija. Prezidents lidoja atpakaļ uz Vašingtonu no Floridas, kur bija sakarā ar ASV tirdzniecības karu ar Kanādu, Ķīnu un Meksiku uzsākšanu.
USAID patlaban Latvijā nedarbojas, bet sniedza atbalstu Latvijai, 1990. gados un 2000. gadu sākumā, kad palīdzēja veicināt ekonomikas attīstību, demokrātisko reformu procesus un integrāciju NATO un ES.
Bet USAID aktīvi darbojas Ukrainā un ir viena no lielākajām starptautiskās palīdzības organizācijām šajā valstī. USAID sniedz plašu atbalstu dažādās jomās, īpaši kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma 2022. gadā, tajā skaitā sniedz humanitāro palīdzību – pārtikas, medicīnas, pajumtes un enerģētikas infrastruktūras atbalstu, drošības un stabilitātes stiprināšanu kā piemēram atbalstu tiesu sistēmai un cīņai pret korupciju.
Kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā 2022. gada 24. februārī līdz 2023. gada 30. septembrim ASV Starptautiskās attīstības aģentūra (USAID) ir piešķīrusi Ukrainai aptuveni 13 miljardus ASV dolāru, kas nav militārā palīdzība. Tagad tas viss ir apturēts un nez vai tik ātri atsāksies. Kas samazina Ukrainas pozīcijas karā un virza Latviju tuvāk brīdim, kad mēs būsim nākošie.
Kamēr USAID liktenis tiek izlemts, tikmēr Latvija var droši turpināt būt pateicīga par to, ka šī aģentūra jau sen vairs šeit nedarbojās, bet sniedza atbalstu Latvijai, 1990. gados un 2000. gadu sākumā, kad palīdzēja veicināt ekonomikas attīstību, demokrātisko reformu procesus un integrāciju NATO un ES. Tiesa, mūsu Baltijas–Amerikas Brīvības fonds un dažādi apmaiņas projekti varētu kļūt par nākamajiem upuriem šai “efektivitātei”.
Ja tas viss šķiet pazīstami, varbūt atcerēsimies Jāņa Ādamsona un Banka Baltija stāstu. Kad Ādamsons, būdams Latvijas iekšlietu ministrs (1994–1995), rīkoja kratīšanu Bankā Baltija, viņš tajā sūtīja speciālo uzdevumu vienību ar Kalašņikoviem rokās. Toreiz tas tika pasniegts kā cīņa par tiesiskumu, bet izskatījās pēc grandioza haosa. Nu, izskatās, ka dīķa otrā pusē kāds nolēmis atkārtot to pašu scenāriju, tikai daudz lielākā mērogā.
Šķiet, ka 90. gadu haoss ir atgriezies. Gaidām turpinājumu.
Pēc Washington Post, The Guardian, Wired magazine un citiem avotiem.