Foto: AP/Scanpix/LETA

Dānijas zinātnieki nav atraduši drošus pierādījumus, ka masku valkāšana pasargā no Covid -19 49

Novembra beigās tika publicēts ilgi gaidītais pētījums, lai noteiktu reālās aizsardzības pakāpi pret jauno koronavīrusu tiem, kas valkā sejas maskas. Dānijas zinātnieki nav spējuši atrast drošu ieguvumu no masku nēsāšanas, vēsta portāls “Meduza”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas
Zinātnieku grupa no Dānijas epidēmijas pavasara viļņa sākumā valstī veica pasaulē lielāko pētījumu par masku valkāšanas efektivitāti sabiedriskās vietās.

Efektivitāte šajā gadījumā ir masku spēja aizsargāt cilvēkus no infekcijas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Seši tūkstoši brīvprātīgo tika sadalīti divās gandrīz vienādās grupās: pirmajai grupai tika lūgts sabiedriskās vietās lietot sejas aizsargmaskas, savukārt otra grupa savās ikdienas gaitās varēja doties bez tām. Laika posmā, kad tika veikts šis pētījums, Dānijā nebija prasība obligāti lietot sejas aizsegus un noteikti ierobežojumi.

Brīvprātīgie tika rūpīgi atlasīti, lai abās grupās pārstāvētu dažādas iedzīvotāju grupas: pēc vecuma, profesijas, dzīvesvietas, sociālās aktivitātes, mājsaimniecības lieluma utt.

Piemēram, tika pārstāvēti cilvēki no riska grupām – tie, kuri ir spiesti sazināties ar daudziem cilvēkiem. Pētījuma laikā brīvprātīgie vidēji dienā ārpus mājas pavadīja 4,5 stundas.

Daļai brīvprātīgo no abām grupām pirms pētījuma sākuma tika pārbaudītas antivielas pret koronavīrusu, bet pētījuma beigās tās tika pārbaudītas visiem brīvprātīgajiem.

Brīvprātīgie regulāri atbildēja zinātniekiem uz vairākiem jautājumiem: vai viņu mājsaimniecībās bija konstatēti infekcijas gadījumi; vai tie, kas valkāja maskas, jutās “sociālās neērtības”; cik rūpīgi un pareizi maskas tika izmantotas, pēc viņu pašu domām.

Pētījuma beigās Covid-19 antivielu klātbūtni asinīs tika konstatēta 42 cilvēkiem (1,8%), kuri lietoja sejas aizsargmaskas, un 53 cilvēkiem (2,1%), kuri tās nelietoja.

Lai novērstu sistemātiskas kļūdas, zinātnieki pārbaudīja rezultātu, dažādos veidos samazinot abu grupu sastāvu. Tātad, tie, kuri pēc pētījuma izturēja pozitīvu testu, bet iepriekš to neizturēja, tika izslēgti no izlases: pirms pētījuma visi tika uzskatīti par inficētiem.

Vēl viena “izslēgtā” grupa ir tie, kuri atzina, ka nav valkājuši masku stingri saskaņā ar instrukcijām.

Visās samazināto grupu kombinācijās rezultāts praktiski nemainījās – starpība starp inficēto īpatsvaru starp tiem, kas valkāja maskas un tiem, kas tās nenēsāja, nepārsniedza 0,4 procentpunktus.

Šie 0,3–0,4 procentu punkti nav statistiski nozīmīgi (ņemot vērā pētījuma noformējuma ierobežojumus). Tas ir, zinātnieki nav spējuši atrast drošu ieguvumu no masku nēsāšanas.

Taču dāņu zinātnieku pētījums izpelnījies plašu kritiku. Vairāki prestiži medicīnas žurnāli pat atteikušies publicēt pētījuma rezultātus.

Kritiķi uzskata, ka dāņu zinātnieku izvēlētā metodoloģija raisa šaubas par pētījuma ticamību.

Covid-19 maina dzīvi pasaulē un Latvijā
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.