Dāņi pārvērtīs Latvijas sauli enerģijā 0
Kristīne Stepiņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Dānijas atjaunīgās enerģijas attīstītājs “European Energy” Tārgalē Ventspils novadā būvēs līdz šim lielāko saules enerģijas parku Latvijā. Tā jauda būs 110 megavati (MW). Saules parks gadā saražos aptuveni 110 tūkst. megavatstundas (MWh) zaļās elektroenerģijas, kā pietiks vairāk nekā 52 tūkstošiem mājsaimniecību. Saules parku elektrotīklam paredzēts pievienot 2024. gadā.
Uzņēmuma “European Energy” izpilddirektors un līdzdibinātājs Knuds Ēriks Andersens informē, ka Tārgales solārajā parkā tiks investēti aptuveni 66 miljoni eiro, respektīvi, viena MW iegūšana no saules izmaksās 600 tūkstošus eiro. Pērn uzņēmums zaļās enerģijas ražošanā ieguldījis aptuveni vienu miljardu eiro.
“”European Energy” izmanto tehnoloģiju “Power-to-X” (PtX), kas pārvērš atjaunojamo elektroenerģiju no saules vai vēja parkiem citos enerģijas veidos. PtX nodrošina resursu zaļajai pārveidei, piemēram, zaļā ūdeņraža vai zaļā metanola veidā, kurus abus var izmantot kā fosilā kurināmā aizstājējus,” klāsta uzņēmējs, uzsverot, ka zaļā enerģija ir valsts nacionālā neatkarība no Krievijas energoresursiem.
Savukārt “European Energy Latvia” biroja vadītājs Alnis Bāliņš neslēpj, ka uzņēmumam ir visntoaļ ambiciozi attīstības plāni Latvijā. “Pēc Jāņiem, kad beigsies projekta saskaņošana, Kurzemē tiks būvēts vēl viens solārais parks, kura jauda būs 50 MW.” Līdz 2025. gadam uzņēmums plāno sasniegt 1 gigavatu (GW) lielas atjaunīgās enerģijas jaudas.
“Plānojot saules ģeneratoru parku izveidi lauksaimniecības zemē, “European Energy” uzņemas dažādas iniciatīvas, lai uzlabotu bioloģisko daudzveidību un vispārējās dabas vērtības konkrētajā apkaimē. Pārveidojot lauksaimniecības zemi par solāro parku, ko ieskauj dzīvžogs un savvaļas ziedu platības, mēs radām biotopu pārejas vietas,” saka K. Ē. Andersens. Tārgales parka kopējā platība būs 160 hektāri. A. Bāliņš sola, ka to nevarēs redzēt, braucot pa šoseju, jo to ieskaus dzīvžogs.
Uzņēmums “European Energy” ir dibināts 2004. gadā, tam ir solārie un vēja ģeneratoru parki daudzviet pasaulē, piemēram, Vācijā, Zviedrijā, Itālijā, Dānijā, Brazīlijā un citviet. Tam ir plāni izvērsties arī citās Baltijas valstīs – Lietuvā jau uzņēmums ir izveidojis vēja parkus, atjaunīgās enerģijas parki drīzumā tiks būvēti arī Igaunijā. Līdz 2025. gadam “European Energy” plāno Igaunijā attīstīt solāros parkus ar jaudu 50 MW, bet Lietuvā sasniegt 1 GW. 2020. gadā uzņēmuma peļņa bija 49,5 miljoni eiro.
Vērtējums
Enerģētikas eksperts Juris Ozoliņš: “Jo vairāk Latvijā tiks būvēti saules un vēja enerģijas parki, jo neatkarīgāka būs mūsu valsts no Krievijas energoresursiem un iedzīvotāji būs ieguvēji cenu ziņā. Ieteiktu viņiem uzbūvēt elektrostaciju pirms ir aizņemtas visas tīkla jaudas, kas var radīt nopietnas problēmas. Salīdzinājumam, ja ceļa malā tiek sabūvētas daudzas rūpnīcas, lai no tām izvestu produkciju, nākas ilgu laiku pavadīt sastrēgumos.”