Beidzot jūnijā vakcinētie, bet no 14. jūnija pilnīgi visi var bez maskām apmeklēt kafejnīcas. Kā šeit Ārhusā.
Beidzot jūnijā vakcinētie, bet no 14. jūnija pilnīgi visi var bez maskām apmeklēt kafejnīcas. Kā šeit Ārhusā.
Foto: Leonhansenfoto/SHUTTERSTOCK

Tikpat ātri, cik izplatās vīruss, reaģē arī valdība. Kā cīņa ar Covid-19 notiek Dānijā? 23

Daina Šulca, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Nekļūsim sīkumaini – Covid-19 vīrusa pandēmijas laikā visā pasaulē cilvēki nēsā maskas, dezinficē rokas, ievēro distancēšanos un nepieļauj darba un atpūtas pasākumus, kur pastāv risks inficēt vienam otru.

Tā tas notiek Latvijā, tā tas notiek Dānijā un citur pasaulē – ierobežojumu noteikšana un to atcelšana ir ļoti līdzīga. Tomēr katrā valstī attieksmē pret ierobežojumiem vērojamas atšķirības.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dānijā cilvēki saprot, ka situācija ir nezināma un neparedzama, ka valdība strauji un bieži var mainīt lēmumus, ka mēs visi dzīvojam īpašā situācijā. Tieši MĒS VISI un nevis es viens pats.

Sabiedrības kopības sajūta cīņā ar vīrusu ir lielākā atšķirība starp Latvijas un Dānijas sabiedrību pandēmijas laikā, kad dāņi gaida savu iespēju vakcinēties un atzīst vakcinēto iedzīvotāju priekšrocības.

Ritenis nav jāizgudro

Veids, kā sabiedrība tiek informēta par vīrusa Covid-19 izplatību un ietekmi uz cilvēka veselību, ir ļoti līdzīgs visā pasaulē.

Pasaules Veselības organizācijas izstrādātie vizuālie materiāli tiek ņemti par pamatu komunikācijai ar sabiedrību daudzās valstīs. Te ritenis no jauna nav jāizgudro.

Gan dāņu, gan latviešu Veselības ministrijas savās internetvietnēs ir publicējušas virkni plakātu un citus uzskates materiālus, ko iestādes un uzņēmumi var izmantot sabiedrības informēšanai.

Satura ziņā tie, protams, ir līdzīgi. Dānijā vizuālie materiāli Covid-19 ierobežošanai ir ieturēti vienotā, vieglā un vienkāršā stilā, tie ir pieejami vairākās valodās, arī latviešu, un tiek regulāri aktualizēti, norādot pēdējo izmaiņu datumu, un būtiski, ka tos ir ļoti ērti izdrukāt no parasta printera.

Tāpēc arī Dānijā pirms daļas ierobežojumu atcelšanas, kas stājās spēkā 14. jūnijā, šie zilos toņos ieturētie plakāti ir redzami gandrīz visur – pie iestāžu un veikalu ieejas durvīm, roku dezinfekcijas vietām un iekštelpās.

Dānijā, tāpat kā Latvijā, netrūkst pašizgatavotu plakātu, kas piestiprināti pie nelielām vietējām frizētavām, kafejnīcām un kultūras centriem.

Reklāma
Reklāma

Pacietīgi gaida savu rindu

Dānijas simboliskais piemineklis “Mazā nāriņa” ar sejas masku.
Foto: Yuliya Ivanenko/SHUTTERSTOCK

Dānijā ir samērā maza sabiedrības daļa, kas nevēlas vakcinēties. Dažādas teorijas par vakcīnu kaitīgo ietekmi uz cilvēka veselību nav populāras, kopumā dāņi tic medicīnai un nevis nostāstiem.

Pēc oficiāli veiktajām aptaujām šā gada sākumā, Dānijā vakcinēties vēlējās 70% no aptaujātajiem, vakcinēties nevēlējās 20% un pārējie 10% vēl nebija izlēmuši. Jūnija pirmajā nedēļā vairāk nekā 2,2 miljoni dāņu jau bija sākuši vakcināciju un 1,3 miljoni vakcināciju jau bija pabeiguši.

Procentuāli pirmo poti saņēmuši 42% iedzīvotāju un vakcināciju pabeiguši 24%. Arī Dānijā, tāpat kā daudzās Eiropas valstīs, vakcinācijas process ir aizkavējies.

Dānijas karaliene Margarēta, ievērojot savu cienījamo vecumu, pirmo vakcīnu saņēma jau 1. janvārī, bet viņas dēls, nākamais Dānijas karalis – kroņprincis Frederiks, ievērojot savu jaunību, pirmo vakcīnu saņēma tikai 18. maijā.

Karaliskā ģimene un citas prominences seko valstī noteiktajai vakcinēšanās kārtībai.

Dāņi pieteikties vakcīnai var vietnē “vacciner.dk” (līdzīgi kā Latvijā) un gaidīt savu rindu – vispirms mediķi, iedzīvotāji ar smagām hroniskām saslimšanām, seniori, citas prioritārās grupas, un tad katram sava kārta.

Dāņi saprot un pieņem, ka katram jāgaida sava rinda. Tādas priekšrocības kā Latvijā, kad varam izvēlēties vakcīnu un jebkurš, kas vēlas, var pieteikties lielajos vakcinēšanās centros ārpus savas prioritārās vai vecuma grupas, Dānijā nav.

Tas izklausās kā daudzu cilvēku, ne tikai dāņu, sapnis, īpaši, ja dzīve un darbs saistīts ar lidojumiem vai atrašanos ārzemēs.

Latvijas sertifikāts Dānijā der

Dānijā Covid-19 testu veikšana ir bezmaksas – gan ārzemniekiem, gan vietējiem. Dānijas iedzīvotājiem, kas saņēmuši pirmo vakcīnas poti, jau pēc divām nedēļām nav jāuzrāda negatīvs tests, apmeklējot muzejus, restorānus un citas publiskas vietas.

Lai veiktu analīzes, visiem ir jāizveido savs profils vietnē “covidresults.dk”, kur tiek reģistrēti analīžu rezultāti, kas tiek atsūtīti vai nu uz e-pastu, vai telefonu īsziņā.

Dānijā ir pieejami tā sauktie dziļie RT-PCR testi un ātrie testi. Dziļajām analīzēm, kad analīzes tiek ņemtas no deguna un kakla, jāpiesakās laikus, un tās tiek veiktas reģionālajos centros, rindas parasti tur nav, un atbilde ir sagaidāma 36 stundu laikā.

Visērtākie ir ātrie testi, ko veic nelielās pārvietojamās laboratorijās, kas ir izkaisītas pa visu Dāniju un vizuāli atgādina Gulbja vai MFD laboratorijas Latvijā.

Medicīnas darbinieks skafandrā katru apriņķo ar vates kociņu četras reizes katrā nāsī, un, ilgākais, pēc pusstundas uz telefonu īsziņā atnāk rezultāti.

Dāņi, kas vēl nav vakcinējušies, to izmanto bieži, īpaši tagad, kad atveras kafejnīcas, restorāni, muzeji, klubi – ieeja tajos ir tikai vakcinētajiem apmeklētājiem vai arī tad, ja var uzrādīt negatīva testa rezultātu. Ātrais Covid tests Dānijā ir derīgs septiņas dienas.

Latvijas Veselības ministrijas izsniegtais sertifikāts par vakcinēšanas procesa pabeigšanu Dānijā darbojas 100% – nozīmes ziņā tam nav nekādas atšķirības no dāņu sertifikāta. Ielidojot Dānijā vēl jūnija pirmajās nedēļās, – visiem, kas nebija vakcinējušies, vajadzēja nodot Covid analīzes.

Kastrupas lidostā ir ierīkots plašs analīžu nodošanas centrs, kur tikpat kā bez rindā stāvēšanas tiek pie analīžu nodošanas un rezultāti ir gatavi 10–15 minūšu laikā.

Tiem aviopasažieriem, kam ir dāņu telefona numurs, atbildes atnāk uz telefonu, citiem – izdrukātā veidā atnes uz uzgaidāmo zāli un, nosaucot vārdu, iedod rokās. Tas viss notiek ātri un precīzi.

Lēmumi mainās ļoti ātri

Beidzot jūnijā vakcinētie, bet no 14. jūnija pilnīgi visi var bez maskām apmeklēt kafejnīcas. Kā šeit Ārhusā.
Foto: Leonhansenfoto/SHUTTERSTOCK

Tikpat ātri, cik izplatās vīruss, tikpat strauji reaģē dāņu valdība. Vēl vakar pieņemtie lēmumi pēc dažām dienām var nebūt saistoši, ja tie apdraud sabiedrības veselību.

Dānijā sabiedrība un vecāki saprot, ka pirms laika labi domātais lēmums – atsākt klātienes mācības skolā – tiek atcelts, jo pieaug pozitīvo gadījumu skaits. Ierobežojumi var attiekties uz visu skolu vai tikai uz vienu klasi.

Pirms vairākiem mēnešiem Dānijā tika iznīcinātas vairāk nekā 2,5 miljoni ūdeļu, kas tika audzētas 800 fermās, jo ūdelēm tika atrasts Covid-19 vīrusa paveids, kas tiek pārnests uz cilvēku.

Dāņi bija lielākie ūdeļu audzētāji Eiropā ar pasaulē labāko ūdeļādu kvalitāti. Valdības lēmums pilnībā iznīcināja vairāku dāņu paaudžu biznesu – uzņēmējs Dānijas televīzijas pārraidē pat raudāja.

Protams, ūdeļu audzētāji saņēma atbilstošas kompensācijas, bet stāsts ir par to, ka sabiedrība saprot, kāpēc tas tiek darīts.

Atceltie ierobežojumi Dānijā ik pa laikam tika atjaunoti, arī tagadējo ierobežojumu atcelšana, vīrusam izplatoties, var tikt mainīta. Viens no pēdējiem gadījumiem bija nupat jūnijā Dānijas ziemeļu daļā – pilsētā Olborgā.

Olborgā, Jomfru Ane Gade ielā, kur koncentrējušās kafejnīcas un bāri un kur lielā skaitā pulcējas jaunieši, strauji pieauga pozitīvo gadījumu skaits. Tagad šī iela ir pilnībā slēgta. Infekcijas perēkļi Dānijā tiek ātri identificēti un gluži kā ķirurģijā – izoperēti no Dānijas karaļvalsts organisma. Vakcinētajiem Dānijā ir priekšrocības, un protestu pret to nav.

Kopumā sabiedrība mainīgajiem lēmumiem nepretojas, tos saprot un atbalsta. Ir tikai viena konsekvence lēmumu pieņemšanā – pēc iespējas ātrāk uzvarēt vīrusu.

Tāpēc arī Dānijā redzami plakāti, kur vairākos veidos tiek pasniegts sauklis “Mēs esam kopā – stāvot atsevišķi” (“Vi er sammen – seperately” – dāņu val.).

Svin vasaras saulgriežus

Vasaras saulgriežu ugunskurs jūras krastā Grenenā, Dānijas ziemeļos.
Foto: Michele Ursi/SHUTTERSTOCK

Ziemeļu tautas svin gada gaišāko nakti – tas ir kaut kas dziļāks un senāks nekā mūsu atšķirīgās vēstures. Dāņi dodas dabā, un 23. jūnija vakarā ugunskuri koši deg gan pie mums, gan Dānijā.

Dāņi ugunskurus dedz lielus un varenus, un parasti jūras krastā, kur pulcējas simtiem cilvēku. Kopā sanākuši, glīti ģērbušies, viņi runājas un dzied populāras saulgriežu dziesmas.

Dziedāšana parasti ir organizēta, ar kāda tautā iemīļota dziedātāja piedalīšanos, kas uztur melodiju un garu. Vasaras saulgriežos notiek koncerti un balles.

Dāņi pie ugunskura negaida rītausmu un, tumsai iestājoties, parasti dodas mājās. Arī lietus laikā viņi saulgriežu svētkus svin telpās, iecienītākais mielasts ir vietējās zemenes un vietējie jaunie kartupeļi – jo mazāki, jo lielāka delikatese.

Šogad Dānija vasaras saulgriežu svinēšanā neplāno krasus ierobežojumus un ir domāts, ka tauta varēs pulcēties brīvā dabā, kā tas ir ierasts saulgriežos. No 14. jūnija nav vajadzīgas maskas ne veikalos, ne restorānos.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.