Daļu no Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa būs jādemontē un jāpārbūvē 0
Daļu no Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas jaunā korpusa nāksies demontēt un pārbūvēt, šodien Saeimas deputātiem komisijas sēdē atzina Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāre Solvita Zvidriņa.
Viņa stāstīja, ka vakar no neatkarīgā būveksperta Arta Dzirkaļa ir saņemts atzinums par risinājumiem tālākā būvniecības procesa izpildei. Atzinumā norādīts, ka daļu no korpusa nāksies noārdīt un pārbūvēt, bet daļu varēs atstāt tādu, kāds tas uzbūvēts.
Zvidriņa norādīja, ka plašāk ar atzinumu VM vēl nav paspējusi iepazīties.
Valsts sekretāre arī stāstīja, ka šobrīd slimnīcas jaunā korpusa būvniecībā ieguldīti 11 miljoni eiro no Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzekļiem, kurus nāksies atmaksāt valsts budžetā, ja projekts netiks turpināts. Viņa arī skaidroja, ka šobrīd jaunā korpusa būvniecības projekts ir sasniedzis 50 miljonu eiro apjomu, tādēļ tas uzskatāms par “lielo projektu”, kuru var no ERAF līdzekļiem apmaksāt, pirms būve ir pabeigta.
Deputāti arī vēlējās noskaidrot, vai netiks mainīts būvnieks, ņemot vērā, ka pašreizējais būvnieks, pilnsabiedrība SBRE, daļu no darbiem veica nekvalitatīvi. Zvidriņa skaidroja, ka SBRE nav ieinteresēts darbu veikt nekvalitatīvi, jo visas būvniecības procesā radušās kļūdas apmaksās būvnieks pats, kā arī par katru nokavēto dienu būvniekam būs jāmaksā soda nauda 0,1% apmērā no projekta kopsummas, kas šobrīd ir vairāk nekā 67 miljoni eiro. Tāpat jauna būvnieka atrašana prasītu laiku, un, ņemot vērā, ka “projekts ir ierobežots laikā”, tas nozīmētu, ka jauno korpusu nevarētu pabeigt līdz 2017.gada marta beigām.
Tāpat deputātus interesēja, vai VM piesaistīs vēl kādu būvuzraugu, lai kvalitatīvi sekotu līdzi būvniecības procesam. Valsts sekretāre skaidroja, ka šobrīd ministrija domā, kā uzlabot kontroli, tomēr vairāk par to tiks domāts, ja būvdarbi turpināsies.
Veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS) šodien pēc valdības sēdes žurnālistiem norādīja – minētajā atzinumā teikts, ka līdz šim uzbūvētais korpuss nebūs jānojauc, bet atsevišķas vietas būs “jāpielabo”. Tāpat tieši būvnieks maksās par “būvelementu un dažu nesošo konstrukciju nomaiņu”.
Vaicāts, kāpēc netiek mainīts būvnieks, ja tomēr konstatēts, ka būvniecības procesā pieļautas kļūdas, Belēvičs norādīja, ka slimnīcu saista līgums un to paredz Civillikums, neatkarīgi no tā, ka “nasta ir par smagu”.
Slimnīcas būvnieki norāda, ka jaunceļamā korpusa defektus iespējams novērst četru nedēļu laikā, bet publiskotie viedokļi par demontāžu un citiem veicamajiem darbiem ir ievērojami pārspīlēti, informēja pilnsabiedrības SBRE pārstāve Ilga Sokolova.
Neatkarīgā eksperta Dzirkaļa pabeigtais un Veselības ministrijai iesniegtais atzinums par Stradiņa slimnīcas A korpusa būvniecības laikā pabeigtajiem darbiem uzsver nepieciešamību nekavējoties, steidzamības kārtā, novērst defektus un atsākt būvdarbus, lai izvairītos no turpmākas konstrukciju bojāšanās.
“Publiski izskanējusī informācija ir pārspīlēta – ekspertu rekomendācijas neparedz un nepieprasa plašu demontāžu vai pārbūvi. Veicamie defektu novēršanas darbi ir paredzami nelielā apjomā – ja projekta pasūtītājs un kontroles institūcijas nekavējoties reaģēs uz eksperta norādīto nepieciešamību novērst defektus un atļaus atsākt būvdarbus objektā, defektu novēršanas darbus iespējams veikt četru nedēļu laikā,” norādīja Sokolova.’
Kā ziņots, Rīgas pilsētas būvvaldē ir iesniegts Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa būvniecības dalībnieku atzinums par objektā konstatēto deformāciju novēršanas pasākumiem, aģentūrai LETA pastāstīja būvvaldes pārstāve Ilze Žūka.
Būvvaldes speciālisti pašlaik izvērtē atzinumā minēto.
Jau ziņots, ka konstatēto deformāciju dēļ kopš 11.februāra Rīgas pilsētas būvvalde apturējusi Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa būvniecību.
23.februārī darbu sāka ekspertu komisija, kas vērtē iespējamos risinājumus, lai varētu atsākt būvdarbus, aģentūrai LETA pastāstīja slimnīcas pārstāve Lāsma Sīle. Viņa norādīja, ka ekspertu komisijas sastāvā strādā slimnīcas būvnieku – pilnsabiedrības SBRE – izvēlētais eksperts Aldis Grasmanis, slimnīcas izvēlētie eksperti no AS “Inspecta Latvia” un trešais – abu pušu pieaicinātais eksperts Dzirkalis. Sīle skaidroja, ka, ņemot vērā Dzirkaļa profesionalitāti, viņu ieteica Latvijas Būvinženieru savienība.
Atzinums par objektā konstatēto deformāciju novēršanas pasākumiem Rīgas būvvaldē bija jāiesniedz līdz 1.aprīlim.