Foto – Shutterstock

Dāliju modināšana: vēl var pagūt, ja nav izdarīts jau martā 0

Kad vajag modināt dālijas? SANITA CĒSU NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Dāliju audzētavas Tubera vadītāja Maija Breikša atzīmē, ka dālijas parasti modina martā. Ja tas nav izdarīts, vēl var pagūt gumus modināt. Nav pareizi, ja gumus pa tiešo no glabātavas stāda zemē, jo tad paies ilgs laiks, līdz tie sāks augt. Vēl viena galējība – ir audzētāji, kuri, izrokot rudenī dālijas, tās ar visiem ceriem saliek pagrabā un nākamajā sezonā tādus pašus nesadalītus stāda zemē. Ziemā gumi var sākt pūt, un, iestādot bojātos augus, pūšanas process turpinās, augiem veidojas daudz lapu un maz ziedu.

Izņemot augus no glabātavas, gumi jāpārbauda, likvidējot sēņu slimību bojātos. Atlasītos, veselos gumus, kuriem redzamas pumpuru joslas, stāda kastītēs vai podos bagātinātā kūdras substrātā. Substrātam jābūt mitram, bet ne slapjam. Kastītes vai podus noliek siltā vietā (15–20 °C). Sākumā var turēt tumsā, bet, tiklīdz parādās asniņi, jānovieto gaišā vietā. Dāliju kolekcionāre iesaka dālijas pavasarī pavairot arī ar spraudeņiem, jo tad augi būs veselīgāki un bagātīgāk ziedēs.

CITI ŠOBRĪD LASA

!!! Ar gumiem dālijas ieteicams pavairot ne vairāk kā trīs gadus, pēc tam šķirne jāatjauno, pavairojot ar spraudeņiem. Gadu no gada stādot gumus, augus arvien vairāk sāk bojāt slimības, arī ziedēšana vairs nav tik intensīva.

Spraudeņus ņem, kad asniņi sasnieguši 5–7 cm garumu. Tos uzmanīgi nolauž pie guma pamatnes, noņem liekās lapiņas, atstājot tikai centrālo dzinumu ar augšējām divām lapiņām. Spraudeņus liek trauciņā vai mazā pudelītē ar tīru ūdeni (ūdens drīkst būt vien tik daudz, lai tajā atrastos spraudeņa gals). Turklāt ūdens obligāti jāmaina ik pēc dienas, citādi sāksies pūšanas procesi. Kad parādījušās mazas saknītes, stāda podiņā vai kastītē ar mitru, neitralizētu kūdru. Dālijas paliekošā vietā izstāda, kad beigušās naktssalnas un augsne jau iesilusi, jo aukstā zemē tās nīkuļos un pat var aiziet bojā. No spraudeņiem audzētās dālijas zied agrāk un krāšņāk.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.