Dalailama: ja iepriekšējais bija vardarbības, tad šim ir jābūt dialoga gadsimtam 4
Ja iepriekšējais bija vardarbības gadsimts, tad šim ir jābūt dialoga gadsimtam, un problēmas ir jārisina izrunājoties, šodien preses konferencē žurnālistiem sacīja Nobela miera prēmijas laureāts un budistu garīgais līderis Dalailama XIV.
Viņš uzsvēra, ka cilvēkiem ir jādiskutē par to, kā veidot mierīgāku gadsimtu un laimīgāku sabiedrību. “Iepriekšējo gadsimtu kļūda ir tā, ka tajos izmantots pārāk daudz spēka, pasaule ir piedzīvojusi Pirmo pasaules karu, Otro pasaules karu, Korejas karu, Vjetnamas karu utt. Domāju, 20.gadsimtā cilvēki reāli izjuta, ka ieroču spēks ir kas būtisks. Tagad – vairs ne. Tas ir efektīvs, bet nes dusmas un naidu, un tam pretī jāliek mīlestības spēks,” izteicās Dalailama.
Viņš norādīja, ka problēmas rada materiāli tendētā izglītības sistēma, kas ir sekulāra un nav orientēta uz vērtībām.
Savukārt uz žurnālistu jautājumiem par to, kā Latvijas iedzīvotājiem saglabāt mieru laikā, kad norisinās Krievijas agresija Ukrainā, Dalailama sacīja, ka tas jau ir politisks jautājums. “Man nav pilnas situācijas ainas, tālab ir grūti spriest par situāciju,” pauda Dalailama.
“Taču es vienmēr saku, ka vardarbība ir slikta metode, jo tā rosina dusmas un naidu. Piemēram, ja palūkojamies uz ASV politiku Irākā – sludinātt demokrātiju ir labi, taču metode, ar kādu tas tika darīts, ir kļūda. Vardarbības sekas vienmēr ir negatīvas,” izteicās budistu garīgais līderis.
Tāpat viņš norādīja, ka zina, ka Latvijā dzīvo daudz krievu, tāpēc līdzās pastāv divas valodas un kultūras. “Daudzviet pasaulē ir tā, ka vienā valstī sadzīvo divas dažādas tautas, valodas un kultūras, un nav nekādu problēmu sadzīvot,” sacīja Dalailama.
Kā ziņots, šonedēļ pēc Baltijas valstu budistu lūguma Dalailama viesojas Rīgā, lai sniegtu mācības par budisma filozofiju.