
Rektors atbildīgs 2
Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijā ir gan valsts apmaksātās studijas, gan maksas studijas, līdz ar to augstskolas budžets veidojas gan no valsts, gan pašu finansējuma. 2017. gadā RPIVA izdevumu pozīciju savā budžetā bija plānojusi 6 713 468 eiro apmērā. Tātad pašu nopelnītā naudas daļa ir liela, jo, kā liecina IZM informācija, piemēram, 2016. gadā valsts budžeta dotācija RPIVA studijām bija 1 335 591 eiro, zinātniskajai darbībai – 140 045 eiro. Vai un kā valsts kontrolē naudas izlietojumu? “Piešķirtais finansējums augstskolai jāizlieto atbilstoši tā piešķiršanas mērķim, taču augstskolas pašas nosaka tā sadali iestādes iekšienē. Augstskolu likums nosaka, ka rektors nodrošina augstskolai piešķirto valsts budžeta līdzekļu, kā arī augstskolas mantas likumīgu, ekonomisku un mērķtiecīgu izmantojumu un personiski atbild par augstskolas finansiālo darbību,” lakoniski skaidro IZM pārstāve.
Par valsts budžeta līdzekļu izlietojumu augstskola ministrijai atskaites iesniedz ik mēnesi – tajās nekādi pārkāpumi neesot konstatēti. Taču ikgadējais izglītības iestādes budžeta pārskats ar visām – arī ar valsts budžetu tieši nesaistītām ieņēmumu un izdevumu – pozīcijām ministrijai jāiesniedz reizi gadā (janvārī par iepriekšējo gadu).
Tā kā Augstskolu likums nosaka, ka finanšu līdzekļi, kurus iegūst no studiju maksas, cita starpā izmantojami arī akadēmiskā un vispārējā augstskolas personāla un studējošo materiālajai stimulēšanai, kā arī personāla darba samaksai, tad, visticamāk, nauda prēmijām tik tiešām ņemta no studentu veiktajiem maksājumiem. Ministrs Kārlis Šadurskis iepriekš aģentūrai LETA paudis: “Lai arī naudas balvu izmaksām nav izlietoti valsts budžeta līdzekļi, tomēr augstskola ieņēmumus guvusi, izmantojot valsts deleģētās tiesības un resursus.”