Foto – Shutterstock

Daktere avene: kam noderēs avenes un to lapas tagad un ziemā? 0

Gribētu uzzināt par aveņu izmantošanu ārstniecībā. Lūdzu, pastāstiet par to veselīgajām īpašībām? LIĀRA GINTERE ENGURES NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Veselam
Smird kā sesks: 8 produkti, kuru lietošana uzturā var izraisīt nelāgu ķermeņa aromātu 30
“Kā asa sižeta filmā!” Saldū vīrietis aizvedis uz slimnīcu bērnu ar galvas traumu, bet pa durvīm tomēr iekšā netiek
ASV diplomāti ko tādu vēl nebija savām acīm redzējuši: Krievijas delegācija apkauno sevi, uzsākot savstarpēju strīdu par krēslu
Lasīt citas ziņas

Ārstniecībā meža avenes ir vērtīgākas par dārza avenēm. Svaigās ogās ir organiskās skābes – galvenokārt ābolskābe, citronskābe un to sāļi, askorbīnskābe, ēteriskā eļļa, cukuri, karotīns, C un B grupas vitamīni, minerālvielas, glikozīdi, miecvielas un pektīnvielas. Ogas var arī saldēt. Sula ieteicama, ja ir ateroskleroze un paaugstināts asinsspiediens.

Tēju droga ir gan žāvēti augļi, gan maijā vāktas lapas, bet aveņu zarus gardam dzērienam, kas remdē slāpes, var lauzt jebkurā gadalaikā un vārīt pat svaigus. Aveņu augļus un sasmalcinātas žāvētas lapas lieto tējai pret saaukstēšanos – tā sviedrē un pazemina temperatūru, ja ir gripa, un atvieglo stāvokli, ja ir augšējo elpceļu iekaisums.

CITI ŠOBRĪD LASA

! Sviedrējošu tēju var gatavot no aveņu augļiem un liepu ziediem vienādās daļās – vienu ēdamkaroti drogas aplej ar glāzi verdoša ūdens un karsē piecas minūtes. Izkāš un dzer karstu pirms gulētiešanas.

Tēja noder reimatisma gadījumā, vielmaiņas regulēšanai, hronisku un akūtu vēdera aizcietējumu vai caurejas ārstēšanai, lieto arī kā pretiekaisuma un savelkošu līdzekli gastrīta un enterīta ārstēšanai. Bioloģiski aktīvās vielas aveņu sastāvā veicina gremošanas trakta orgānu darbību, remdē slāpes. Aveņu lapas ietilpst arī dažādu komplekso tēju sastāvā. Vitamīniem bagātas tējas pagatavošanai aveņu lapas var izmantot kopā ar upeņu lapām.

Tautas medicīna svaigas lapas un lapu novārījumu iesaka izmantot apliekamajiem, ja ir ādas slimības, hemoroīdi, iedzēluši indīgi kukaiņi un čūskas. Savukārt aveņu ziedu uzlējumu lieto acu kompresēm konjunktivīta ārstēšanai un sejas mazgāšanai pret pinnēm.

Gatavojot sīrupu, ievārījumu un kompotu, klāt tiek likts gana daudz cukura, turklāt vārot avenes zaudē savu vērtību.

SVARĪGI

Grūtnieces nedrīkst lietot aveņu lapas lielā daudzumā un ilgstoši, jo sastāvā ir viela, kas veicina dzemdību sākšanos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.