Pateicoties publikācijām “LA”, simtiem dota iespēja izārstēties no C hepatīta 0
“Ir pagājis gads kopš cīņas par Indijas zāļu saņemšanu. Pateicoties publikācijām “Latvijas Avīzē”, simtiem cilvēku ir dota iespēja izārstēties no briesmīgā C hepatīta, lai dzīvotu, strādātu un priecātos par dzīvi. Esmu nodevusi analīzes Latvijas Infektoloģijas centrā (LIC), un vīruss nav atrasts jeb ir negatīvs pēc pusgada no zāļu izlietošanas brīža. Galvenais – mūsu cīņa nebija veltīga! Ticu, ka tie cilvēki, kuri pasūtīja un lietoja zāles, ir izveseļojušies!” tā redakcijai raksta Valija Miezīte, kura kopā ar dzīvesbiedru Jāni cīnījās, lai tiktu atcelti steidzīgi pieņemtie Ministru kabineta grozījumi, kas vairs neļāva recepšu medikamentus no trešajām pasaules valstīm sūtīt pa pastu. Valijai līdz ar to tika liegta iespēja saņemt ārstes izrakstītās jau pasūtītās zāles no Indijas, kaut gan deviņus gadus šāda aizlieguma nebija. Valijas daktere ieteica, ka viņai varētu palīdzēt izveseļoties tieši Indijas medikamenti, jo valsts apmaksātie medikamenti pozitīvu rezultātu nebija devuši.
Patlaban Valija ir Skotijā, palīdz dēlam audzināt savus mazbērnus un sazvanīta pastāsta, ka pēc publikācijām “Latvijas Avīzē” nespējusi atrauties no datora, jo cilvēki interesējušies par iespējām iegādāties zāles C hepatīta ārstēšanai Indijā, rakstot viņai “feisbukā”, “draugos”, sūtījuši e-pastus un zvanījuši pa tālruni. “Tagad man ir sākusies otra dzīve un es to ar prieku baudu,” viņa teic.
Ne visi var atļauties zāles
Katru gadu ar C hepatītu no jauna inficējas apmēram 600 cilvēku. Veselības ministrija informē, ka šogad sešos mēnešos ir ārstēti 1200 pacienti, no kuriem vairāk nekā puse ir saņēmusi jauno bezinterferona terapiju, kas pilnībā tiek kompensēta no valsts budžeta. Taču to valsts apmaksā tikai tiem slimniekiem, kuriem jau ir aknu ciroze vai tuvu tai, pārējiem zāles ir jāiegādājas par savu naudu, un tas daudziem nav pa kabatai, jo medikamenti maksā tūkstošus, tāpēc tiek meklētas citas iespējas.
LIC aknu slimību nodaļas vadītāja Ieva Tolmane: “Sākumā mēs nezinājām, kā tās Indijas zāles darbosies. Indijā kā trešās pasaules valstī ir piešķirtas tiesības ražot tā sauktos ģeneriskos medikamentus, kuriem ir tāda pati aktīvā viela kā oriģinālajām zālēm.
Sākotnēji tos ļauj ražot nabadzīgām valstīm, kur ienākumi tik zemi, ka tur nav iespējams iegādāties inovatīvās dārgās zāles. Latvijā Indijas medikamenti nav nopērkami, jo tie Eiropas Savienībā nav reģistrēti. Neraugoties uz to, liela daļa pacientu paši atrada iespēju iegādāties šīs zāles, atbrauca pie mums un teica: dakter, man ir zāles, es gribu ārstēties! Mēs viņus uzraugām, monitorējam, kontrolējam, un šobrīd mums jau ir diezgan liela pieredze C hepatīta ārstēšanā ar Indijas zālēm. Efekts ir labs. Pagājušajā gadā rīkotajā Eiropas aknu slimību pētnieku asociācijas kongresā ziņojumā par ģenerisko medikamentu iedarbīgumu izskanēja, ka to efektivitāte ir līdz pat 90 procentiem. Tā ir iespēja izveseļoties tiem cilvēkiem, kuru ārstēšanu valsts nekompensē. Vienīgi iesaku šīs zāles nepirkt internetā, jo tas nav droši. Viena daļa pacientu brauc pakaļ paši, citiem atved. Tiesa, ir cilvēki, kuri šīs zāles nevar atļauties nopirkt, jo nav to 1000 eiro.”