Ko mēs toreiz vēl varējām paveikt tās noturībai? Varbūt vēl kādu no okupāciju slavinošiem monumentiem novākt? Varbūt vecās varas paliekas izmēzt vēl pamatīgāk un ātrāk? Atceros, kā 26. augustā, kad Maskavā Lubjankas laukumā tauta demontēja čekas simbolu – Džeržinska pieminekli – Andreja Saharova atraitne Jeļena Bonnere klusā balsī teica: ar to nepietiek, jādemontē pati čekistiskās valsts sistēma! Vai arī mums vajadzēja nekavējoties izsludināt čekistu un tās aģentu lustrāciju? Droši vien. Toreiz īsā laikā paveiktais un iegūtais gan nelikās maz un nelikās nepareizi. Augstākā Padome strādāja ar pārslodzi. Cik laika un uzmanības neprasīja augusta beigās uzsāktais pasaules valstu sprints Latvijas atzīšanā, mūsu pašu gandrīz zibenīgā iekļaušanās ANO, UNESCO, Eiropas Padomē, Starptautiskajā Olimpiskajā kustībā utt.! Nācās gādāt par atjaunotās valsts kontinuitātes nodrošināšanu un dokumentēšanu. Augstākā padome vērsās pie PSRS VDK priekšsēdētāja Vadima Bakatina par Latvijas represēto valstsvīru lietu nodošanu Latvijai un latviešu pētnieku pielaišanu līdz tam nepieejamiem un tagad diemžēl atkal nepieejamiem Maskavas čekas arhīviem. PSRS pēdējais aizsardzības ministrs Jevgeņijs Šapošņikovs vēl laipni piedāvāja brīvajā Latvijā atstāt padomju armiju un uzskatīt to par „kopēju mantu”. Bija piedāvājums saglabāt lielās PSRS militāri rūpnieciskā kompleksa ražotnes kā Latvijas un Krievijas kopīpašumu. Ja Latvijas valdība to pieņemtu, diezin vai šobrīd mēs būtu brīva Eiropas Savienības un NATO valsts. 12
Latvijas Tautas frontes mērķis, vadot Augstākās padomes parlamentāro darbu, bija maksimāla totalitārās sistēmas demontāža un maksimāli strauja, neatgriezeniska iekļaušanās Rietumu pasaulē. Laikmetīgi daiļrunīga tagad šķiet Augstākās padomes Preses centra augusta beigās sniegtā un tikko Saeimas izdotā grāmatā Augusta hronika publicētā atbilde kādam Rietumu pilsonim par ceļošanas iespējām uz “de facto” atjaunoto Latviju: „Latvijā var iebraukt ar vilcienu vai lidmašīnu var bez vīzas” ar noslēguma frāzi: „Laipni lūdzam neatkarīgajā Latvijā!”
Tā nozīmēja sapņa piepildīšanos. Vai mēs no laika gala nesapņojām dzīvot atvērtā, brīvā valstī? Vai šāda sapņa piepildīšanās tikai dažus mēnešus, dažas nedēļas, pat dažas dienas pēc “de facto” veiksmīgas izkļūšanas no totalitārs impērijas skavām nav viens no lielākiem pasaules brīnumiem? Vai tad tā nav laime uzņemt ciemiņus savā neatkarīgajā valstī, lai arī pats brīvi viesotos, strādātu, mācītos, citās tikpat neatkarīgās un draudzīgās valstīs? Vēl pirms 25 gadiem tas nebija iespējams.