Ārvalds Lūsis kopā ar jaunsargu dāvina viesu grāmatu Likteņdārzam 2016. gada 18. novembrī.
Ārvalds Lūsis kopā ar jaunsargu dāvina viesu grāmatu Likteņdārzam 2016. gada 18. novembrī.
Foto – Vladislavs Podvinskis

Daiļamata meistara dāvana Likteņdārzam 2

Likteņdārza draugu vidū ir daudz talantīgu un sirsnīgu cilvēku. Viens no tiem ir mākslinieks Ārvaldis Lūsis, kurš 18. novembrī svinīgā ceremonijā Likteņdārzam pasniedza īpašu dāvanu – ādas vākos iesietu viesu grāmatu, ko rotā Likteņdārza amfiteātra attēls.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Līdzīgi kā Likteņdārzs, kas top, iesaistoties tautai, arī Ārvaldis Lūsis mākslas darbu veidojis kopā ar ģimeni. Ideja dāvināt Likteņdārzam viesu grāmatu Ārvaldim radusies sen, bet to īstenot pamudinājusi sieva Zenta. Dzīvesbiedre, kura vienmēr atbalstījusi un palīdzējusi, iesējusi grāmatas lapas. Fotogrāfiju, kas iedvesmojusi atainot uz vāka Likteņdārza amfiteātri, atradusi meita Aija.

Likteņdārzam radītā viesu grāmata jau glabā pirmos parakstus. Daudz­funkcionālās sabiedriskās ēkas laika kapsulas svinīgās iebūvēšanas sarīkojumā 2. decembrī tajā parakstījies Likteņdārza idejas autors, Kokneses fonda dibinātājs Vilis Vītols ar sievu Martu, fonda padomes locekle, dzejniece Māra Zālīte, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards un Latvijas Republikas Saeimas deputāts Imants Parādnieks. Pats mākslinieks grāmatā ierakstījis šādus vārdus: “Mierinājumu pagātnei, spēku šodienai un iedvesmu piepildīt savus sapņus nākotnē. Likteņdārzam no mākslas meistara Ārvalda Lūša.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Ārvalda Lūša vārds iemūžināts uz plāksnītes pie Informācijas ēkas un arī bruģakmeņu alejā.

Ādas mākslinieciskai apstrādei Ārvaldis Lūsis pievērsies, apmeklējot Rīgas kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” tautas lietišķās mākslas studiju “Plastika”. Mākslinieka darbi guvuši atzinību gan Latvijā, gan citur, un liela daļa atrodas ārzemēs: Amerikas Savienotajās Valstīs, Krievijā, Igaunijā u. c. Ārvaldis Lūsis darinājis kāzu albumus, viesu grāmatas, jostas, siksnas, rokassprādzes, portfeļus, gleznas, krēslus un citus mākslas priekšmetus. Viņa darbi izstādīti Lietišķās mākslas muzejā un Brīvdabas muzejā. 1985. gadā Ārvaldis saņēmis Tautas daiļamata meistara nosaukumu. Viņš veidojis viesu grāmatas arī vairākām vēstniecībām. Atmodas gados leģendārais “Labvakar” trijnieks dāvanā no Ārvalda Lūša saņēmis īpaši viņiem vienā eksemplārā darinātu dambretes komplektu no ādas.

Lai arī lielāko daļu mūža meistars veltījis māk­slai, pēc profesijas Ārvaldis Lūsis ir šoferis. Viņa prasmes nav zudušas – nav tādu auto remontdarbu, ko viņš nespētu veikt. Kā saka sieva un meita, Ārvaldim esot zelta rokas. Viņa uzturētā “Pobeda” kādreiz priecēja Rīgas Motormuzeja apmeklētājus.

Ārvaldis Lūsis ar sievu Zentu savā darbnīcā. Foto – Valdis Auziņš

Savukārt sievas Zentas aizraušanās ir dārzkopība – ģimenei pieder dārzs Plakanciemā, kur abi aktīvi rosās pavasarī un vasarā. Arī vasarnīca ir pāra kopdarbs, kas būvēts kopīgiem ģimenes spēkiem. Zenta un Ārvaldis ir kopā jau vairāk nekā 50 gadu. Mīlestību pret sievu Ārvaldis apliecinājis visa mūža garumā un 2007. gadā sievu pat pieteicis Rīgas domes konkursā “Labā zvaigzne 2007”, kur Zenta guvusi balvu “Labākā sieva”. Ārvaldis savai sievai svētkos ir veltījis arī dziesmu. Šogad pirmssvētku laiku abi pavada, aktīvi strādājot un uzburot svētku sajūtu Ziemassvētku tirdziņā tirdzniecības centrā “Domina Shopping”.

Latviskās tradīcijas turpinās arī ģimenes nākamajās paaudzēs – meita Aija ir dejotāja un deju kolektīvu vadītāja. Dzimtu turpina divas mazmeitas un viens mazmazbērniņš.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.