Āfrikas cūku mēra seku likvidēšana vienā no sērgas skartajām fermām Latvijā 2014.gadā.
Āfrikas cūku mēra seku likvidēšana vienā no sērgas skartajām fermām Latvijā 2014.gadā.
Foto no PVD arhīva.

Dagdā cūku mēris 0

Dienu pirms Līgo svētkiem Dagdas pagasta “Miķeļu” piemājas saimniecībā atklāta saslimšana ar klasisko cūku mēri (KCM). Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) inspektori tajā pašā dienā visas astoņas cūkas saimniecībā likvidēja un sadedzināja, kā arī veica dezinfekciju. Trīs kilometru zonā ap “Miķeļu” saimniecību ir noteikta karantīna, bet 10 km rādiusā – uzraudzības zona. Patlaban septiņas PVD darbinieku brigādes apseko visas cūku audzētāju saimniecības desmit kilometru aizsardzības zonā, kur cūkām ņem asiņu paraugus un novērtē to veselības stāvokli. Policija uz galvenajiem ceļiem pārbauda, vai automašīnās nepārvadā gaļu un dzīvas cūkas. Vismaz vienu mēnesi, ja nebūs citu saslimšanas gadījumu, no KCM infekcijas skartās zonas kautās cūkas nedrīkstēs nonākt tirdzniecībā.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Rietumu civilizācija atrodas uz sabrukuma robežas: eksperts brīdina par gaidāmo krīzi
Lasīt citas ziņas

Dagdas novads un vēl Kārsavas, Baltinavas, Rugāju, Balvu, Viļakas, Ciblas, Zilupes, Aglonas, Krāslavas, kā arī 12 Daugavpils novada pagasti – Višķu, Ambeļu, Biķernieku, Naujenes, Dubnas, Maļinovas, Tabores, Vecsalienas, Salienas, Skrudalienas, Laucesas, Demenes, trīs Rēzeknes novada pagasti – Kaunatas, Pušas un Mākoņkalna, septiņi Ludzas novada pagasti – Istras, Rundēnu, Pildas, Nirzas, Ņukšu, Isnaudas, Briģu un divi Alūksnes novada pagasti – Pededzes un Liepnas – ir iekļauti tā saucamajā inficētajā zonā, kur atklāts KCM.

“Miķeļu” saimniece Antoņina Galilejeva vakar nevēlējās komentēt iespējamos saslimšanas iemeslus. S. Viškure skaidroja – “Miķeļu” saimnieki bijuši vieglprātīgi, laižot cūkas aplokā netālu no meža, kas turklāt atrodas netālu no kapiem, kur 8. jūnijā atzīmēti pareizticīgo Vasarsvētki (Troica). Uz šo svētku atzīmēšanu atbraukuši ļoti daudz cilvēku, bijis arī pietiekami daudz ēdamā un dzeramā, kas, visticamāk, bija iemesls infekcijas pārnesei. Šo versiju kā ļoti ticamu pieļāva arī PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktors Edvīns Oļševskis. Iemesls – sakrīt slimības inkubācijas laiks. Cita iespēja – inficēšanās no cūkām jūnija sākumā barotajiem gaļas atlikumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Miķeļu” saimniecībā cūkas bija reģistrētas, tāpēc saimnieki saņems valsts noteikto kompensāciju. Par vaislas sivēnmāti, kas neatrodas pārraudzībā, kompensācija ir 227,2 eiro, par līdz 30 kg smagiem sivēniem 42,6 eiro, par no 31 līdz 80 kg smagām nobarojamajām cūkām valsts kompensē no 85,2 eiro, bet par smagākām cūkām 127,8 eiro. PVD pārstāvis aicina cūku audzētājus neuztraukties par analīžu un veterinārārsta pakalpojumu maksu aizdomīgu simptomu gadījumā – visus izdevumus sedz valsts.

E. Oļševskis skaidro – vakar par saslimšanu ar KCM tajā pašā reģionā, kur mājas cūkām slimība bija izplatīta arī 2012. gadā, paziņots Krievijai un Baltkrievijai. “Tālejošas ekonomiskās sekas valsts līmenī šī saslimšana neradīs tāpēc, ka cūkgaļas un dzīvu cūku eksports uz Krieviju un NVS valstīm no Eiropas Savienības valstīm ir aizliegts jau vairākus gadus,” tā E. Oļševskis. Viņš gan atzīst – KCM seku likvidēšana prasīs papildu naudu, kas nav paredzēta šā gada valsts budžetā, tāpēc dienests prasīs valdībai papildu atbalstu. Patlaban nav zināms, cik liels tas varētu būt.

Dagdas pašvaldībā teic, ka daudzi saimnieki audzē pa vienai cūkai savām vajadzībām un dzīvniekus nereģistrē. Arī pie viņiem ieradīsies PVD inspektori.

Šodien Dagdas tautas namā notiek informatīvs seminārs par klasisko cūku mēri un preventīvajiem pasākumiem. Par aizdomīgiem slimības simptomiem jāsazinās ar veterinārārstu vai jāzvana uz PVD, tālrunis 67095230.

Uzziņa



Klasiskais cūku mēris un tā ierobežošana


Lipīga infekcijas slimība, ar to slimo mājas un meža cūkas.

Slimības pazīmes – augsta ķermeņa temperatūra (40 °C), konjunktivīts, kustību koordinācijas un centrālās nervu sistēmas darbības traucējumi. Uz saslimušā dzīvnieka ādas – īpaši uz ausīm, astes, vēdera un kāju iekšpusē – novērojami asinsizplūdumi. Slimās sivēnmātes var abortēt, sivēni piedzimt vārgi, atsevišķos gadījumos – nedzīvi.

Saslimšana parasti beidzas ar cūku nobeigšanos.

Mājas cūku pārvietošana karantīnas zonā ir jāsaskaņo ar PVD. Tāpat no inficētās zonas aizliegts izvest tur nomedīto mežacūku gaļu.

Cūkas jātur iekštelpās; nedrīkst pieļaut to kontaktu ar mežacūkām.

Reklāma
Reklāma

Cūkām nedrīkst izbarot nomedīto mežacūku gaļas atliekas un virtuves atlikumus.

Cūku novietnē nevajag ielaist nepiederošas personas vai arī jāparūpējas par vienreiz lietojamo apģērbu.

Apģērbu, kas valkāts medībās, nedrīkst vilkt, dodoties apkopt cūkas.

Pie ieejas novietnēs jāizvieto dezinfekcijas paklāji.

Regulāri jāveic deratizācija.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.