Videi draudzīga izvēle būs kokosa eļļas (arī atvēsina ādu, ja gadījies apsauļoties).
Videi draudzīga izvēle būs kokosa eļļas (arī atvēsina ādu, ja gadījies apsauļoties).
Foto: Wassana Panapute/SHUTTERSTOCK

Kā izvēlēties labāko un veselībai nekaitīgāko no saules aizsargkrēmiem? 0

Kā izvēlēties labāko un veselībai nekaitīgāko no saules aizsargkrēmiem? Gatavot pašam! Tad uz ādas nenokļūs virkne nezināmas iedarbības vielu no skaistās tūbiņas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Lasīt citas ziņas

Kosmētikas preču nodaļās var iegādāties saules aizsargkrēmus ar atšķirīgu iedarbības–aizsardzības stiprumu no saules UVA starojuma (SPF). Tiem ir gan dabiskie, gan ķīmiskie filtri.

Dabiskie filtri ir dabiskie minerāli cinka oksīds vai titāna dioksīds.
CITI ŠOBRĪD LASA

Sevišķi bīstami ir saules aizsargkrēmi ar ķīmiskajiem (sintētiskajiem) filtriem. To atliekvielas ir pat konstatētas jūrās un okeānos. Ja tos saturošās vielas var likt iet bojā koraļļu rifiem, kāda iedarbība tiek atstāta uz cilvēka organismu! Piemēram, Havaju salās ir pat aizliegums tirgot ķīmiskos saules aizsargkrēmus.

Kosmētiķe Sarmīte Kauliņa iesaka labāk izvēlēties alternatīvus pretsaules līdzekļus. Arī dabiskajām eļļām un sviestam piemīt spēja pasargāt ādu no UVA saules stariem. Plaša patēriņa veikalu kosmētikai tiek pievienotas virkne vielu, kuras uz ādu var iedarboties negatīvi. Pircējs nevar izlasīt un izanalizēt visu sīkiem burtiņiem rakstīto garo vielu sarak­stu uz iepakojuma. Nereti rudens pusē spogulī var pēkšņi ieraudzīt, ka ir izdevies nevis izvairīties, bet gan iedzīvoties jaunās krunciņās.

Pašam un videi draudzīga izvēle būs mango, kokosa eļļas (arī atvēsina ādu, ja gadījies apsauļoties), šī sviests. Tiem ir ap SPF 4. Jojobas eļļai ir ap SPF 8. Īsts atradums un modes lieta ir aveņu sēkliņu eļļa. Tai ir pat apmēram SPF 40 (28–50).

No saules apdegumiem pasargās arī ziedes un krēmi, kas satur bišu vasku.

Protams, dabisko vielu radītā aizsardzība nav tik jaudīga kā ķīmisko un nebūs prāta darbs ieziesties ar labajām eļļām un doties ilgstoši cepināties saulē. Taču tās apgādā ādu ar vajadzīgajiem antioksidantiem un vairos skaistumu.

Sausai ādai sevišķi noderēs amaranta, jojobas eļļas. Saulainā laikā ādas aizsardzības līdzeklim ieteicams pievienot burkānu sēklu eļļu. Piemēram, ņemot 20 ml burkānu eļļas uz 100 ml bāzes eļļas un sviestu maisījuma.

No dabiskām vielām gatavotos ādas aizsardzības līdzekļus droši var lietot arī bērniem. Papildus bērna maigajai ādai paredzētajai eļļai der pievienot kumeļīšu eļļu (Romas kumelīte) vai ēterisko eļļu (vācu zilā kumelīte).

Kumelītēm ir nomierinoša, pretiekaisuma iedarbība.

Līdzekļus lietošanai ieteicams sajaukt nelielos daudzumos, lai pietiktu nedēļai, divām. Kad viens maisījums izlietots, gatavo jaunu vai izmēģina citas vielu kombinācijas.

Proporcijām nav lielas nozīmes. Pēc patikšanas var sviestam pievienot eļļu vai eļļai pakausētu sviestu.

Eļļas, sviestu un hidrolātus pērk tikai tur, kur var būt drošs par to izcelsmi un kvalitāti. Sarmīte tādēļ iesaka doties uz kādu no zaļajiem veikaliņiem, kas tirgo bioloģiskas izcelsmes preces. Nez vai paziņas virtuvē sabrūvētais hidrolāts būs tikpat labs kā speciālista gatavotais (ievērojot tehnoloģiju, speciālas ietaises). Taču pašgatavotus hidrolātus, protams, var lietot.

Reklāma
Reklāma

Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.