Kāda spēkbarība jādod zirgam? Atbild eksperts 0
Jautājums. Ko dot zirgiem spēkbarībā, saimniekojot bioloģiski? GITA KOCĒNU NOVADĀ
– Zirgiem nevar izēdināt jebkādu barību. Ja saimniecība ir formēta kā bioloģiskā, tad dzīvnieki jābaro ar tādiem graudiem, kas izaudzēti bioloģiskā zemnieku saimniecībā. Var izmantot arī speciāli sagatavotu barību, kas iegādāta pie izplatītājiem. Īpaši svarīgi tas ir zemniekiem, kas reģistrējušies Lauku atbalsta dienesta Klientu reģistrā, jo bioloģiskās saimniecības var saņemt lielākus platību maksājumus nekā parastās. Ja saimnieks ir zaļā dzīvesveida piekritējs, arī tad viņam zirgi jābaro ar spēkbarību, kuras ražošanā nav izmantoti pesticīdi un minerālmēsli, – skaidro ciltsdarba speciāliste Dzintra Puriņa.
Pamatā zirgiem dod auzas. Rudzus, kviešus, miežus nemēdz dot. Izmantojot auzas, nevajag pārspīlēt (pietiek ar dažiem kilogramiem dienā). Tās jālieto, ja dzīvnieku pastiprināti nodarbina un tam vajag vairāk enerģijas. Ikdienā, vasaras periodā, audzējot nošķirtu kumeļu vai jaunzirgu (1–3 gadu vecumā) un turot to kvalitatīvās ganībās ar daudzveidīgu zāles sastāvu, ar spēkbarību nav jāpiebaro.
Latvijā lielākoties audzē Latvijas šķirnes zirgus. Šai šķirnei ir divi tipi. Latgalē, lauku viensētās, zemes apstrādāšanai un transportam izmanto braucamā tipa zirgus, jo tie ir nosvērtāki, mierīgāki, masīvāki, mazāk tendēti uz sportu. Vēl Zilo ezeru zemē iecienīti ir Krievijas, Orlovas un Latgales rikšotāji. Pierīgā jau vairs zirgu darbā neieraudzīt. Mūsdienu laikmetā jaunie cilvēki vairāk orientēti uz jāšanas sportu vai draivingu (pajūga braukšanu). Viņi sacensībām izmanto Latvijas šķirnes sporta zirgu, kā arī siltasiņu zirgu šķirni, kas ir radnieciska Latvijas šķirnei. Sporta dzīvnieki ir diezgan liela auguma, strauji augoši un jutīgi, tāpēc tie jānodrošina ar sabalansētu barību un speciālām minerālpiedevām, kas stiprina locītavas, muskulatūru.
Minerālbarības piedevas noteikti jādod arī tad, ja saimniecībā tur braucamā tipa zirgus, t.i., jaunus, augošus dzīvniekus.