Dabas tūrisma sezona klāt! Šīs nedēļas nogalē Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā notiks Ceļotāju dienas 0
Zigmunds Bekmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Tradicionāli katru gadu Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) organizē Ceļotāju dienas, lai ceļotājus mudinātu iepazīt Latviju un tās aizsargājamās dabas bagātības un kultūrvēsturisko mantojumu.
Pērn pandēmijas dēļ uz augustu tika pārceltas Ceļotāju dienas Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā (ZBR), taču šogad tās atkal būs pavasarī, tiesa gan, bez ierastajiem klātienes pasākumiem un pārgājieniem ierobežojumu dēļ.
Maratons visas vasaras garumā
Tajā atrodas Salacas upe ar skaistajiem smilšakmens atsegumiem, trešais lielākais ezers Burtnieks (~ 40 km²), Sedas purvs, Lībiešu upurala pie Svētupes, kas ir viena no garākajām smilšakmens alām Latvijā, kā arī unikālie smilšakmens atsegumi jūras krastā un Vidzemes akmeņainā jūrmala.
“17. aprīlī vai vēlāk, iepriekš piesakoties, ikviens var doties uz Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta teritorijā esošo pašvaldību tūrisma informācijas centriem, Burtnieku ezera muzeju vai Zilākalna kultūrvēstures un apmeklētāju centru, lai saņemtu ZBR apceļošanas akcijas bukletu – karti un līdz 15. augustam vāktu zīmodziņus apskates objektos. Bukletu var lejuplādēt un izdrukāt arī DAP tīmekļa vietnē: http://bit.ly/ZBRbuklets,” vēsta DAP pārstāve Maija Rēna.
“Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāts ir ģimenēm draudzīgs ceļošanas galamērķis, kurā iespējams atklāt vēl daudz nezināmā un iepazīt neparastas un mazāk zināmas dabas un cilvēku radītas apskates vietas.”
Plānots, ka akcija “Apceļo un iepazīsti Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātu” turpmāk norisināsies ik gadu, taču šīs nedēļas nogalē saņemt zīmodziņus varēs pirmo reizi. Akcijai beidzoties, tiks izlozētas balvas, kuras sagādājušas ZBR pašvaldības un uzņēmumi.
Fotomedības un cilpošana
Papildus šai akcijai Limbažu novads šīs nedēļas nogalē aicina uz spēli “Fotomedības Limbažos-2”, kuras dalībniekiem būs jāatrod un jāatpazīst 25 publiski pieejami objekti Limbažos un tās apkaimē. Vairāk: “www.visitlimbazi.lv”.
Savukārt Kocēnu novads piedāvā spēli “Novadpētnieks cilpo” ar sešām cilpām, kurās paslēpti 30 dažādi jautājumi, uzdevumi un stāsti par Kocēnu novada īpašām vietām, vērtībām, simboliem, interesantām personībām un faktiem. Vairāk: “www.cilpo.lv”.
Uz Kurzemi jūnija sākumā
Dažādas grūtības pakāpes tematiskajos pārgājienos pa Slīteres Nacionālā parka teritoriju un Dundagas apkārtni varēs piedalīties ikviens zinātkārs dabas draugs, ģimenes ar bērniem un citi interesenti, izvērtējot savas spējas veikt konkrēto maršrutu. Ceļotājus pavadīs vietējie gidi – dabas un novada pētnieki.
Pandēmijas dēļ dalībnieku skaits pārgājienos būs ierobežots, tādēļ būs jāpiesakās laikus Nacionālā parka mājaslapā vai “Facebook” profilā, kurā tiks ievietota arī visa aktuālā informācija. 5., 6. jūnijā ir paredzētas Mājas kafejnīcu dienas, ja to rīkošanu ļaus epidemioloģiskā situācija valstī.
Ķemeros kājot varēs rudenī
Parasti Ceļotāju dienas Ķemeru Nacionālajā parkā notika maija sākumā, kad daba mostas no ziemas miega, bet pagājušajā gadā straujā Covid izplatība arī Latvijā ieviesa korekcijas un ceļotājus uz plašām aktivitātēm bija iespējams pulcēt vien oktobra sākumā.
“Tik lieliskas kā pērn Ceļotāju dienas nebija izdevušās sen, tāpēc nolēmām, ka turpināsim tās rīkot rudenī, kad procesi dabā kļuvuši gausāki un arī cilvēkiem vairāk laika pievērsties sev tīkamām nodarbēm,” skaidro DAP Pierīgas reģionālās administrācijas Dabas izglītības centra vadītāja Agnese Balandiņa.
“Tas nozīmē, ka šogad Ceļotāju dienas Ķemeru Nacionālajā parkā notiks 2. un 3. oktobrī, apvienojot tās ar Starptautiskajām putnu dienām un pirmoreiz arī Mājas kafejnīcu dienām, ja būs mīkstināti ierobežojumi.” Viņa uzsver, lai ceļotu, rudens tomēr nav jāgaida. Jau šobrīd individuāli var doties uz Lielo Ķemeru tīreli, mežu un izmantot velomaršrutus. “Ikviens velomaršruts ir piemērots arī pastaigām un pārgājieniem, turklāt pie mums tie ir sakombinēti ar vilcienu satiksmi. Parka teritorijā no Kūdras līdz Milzkalnei ir četras stacijas, kuras ļauj sākt ceļojumu jebkurā vietā un neatgriezties izejas punktā. Tas ir ērti gan īsāku, gan garāku pārgājienu mīļotājiem,” uz priekšrocībām norāda A. Balandiņa.
Velomaršruti pašreizējos epidemioloģiskajos apstākļos esot pat labāka izvēle nekā dabas takas, kurās martā, salīdzinot ar februāri, būtiski pieaugusi apmeklētība. Statistikas datus ļauj iegūt modernās tehnoloģijas – vienvirziena un divvirzienu skaitītāji.
Ķemeru tīrelī apmeklētāju skaits gan audzis nedaudz – no septiņiem līdz astoņiem tūkstošiem, bet Slokas ezera takā – pat četrkārt, no astoņiem simtiem līdz vairāk nekā trim tūkstošiem.
Šādu interesi Agnese skaidro ar influenceru darbību, kuri, iespējams, šo taku pasnieguši kā jaunumu, kaut arī tā darbojas teju piecpadsmit gadus. “Protams, pa šo laiku esam tur veikuši dažādus uzlabojumus, taču ne tik lielā mērā, lai varētu teikt, ka viss uzbūvēts pilnīgi no jauna.”
Rīkos arī citi
Ceļotāju dienas būs arī Gaujas Nacionālajā parkā (18. septembrī) un Rāznas Nacionālajā parkā (10. jūlijā). “Šogad esam vienojušies ar uzņēmējiem, ka viņi piedāvās savu mājsaimniecību apmeklējumus atbilstoši tobrīd valstī pastāvošajiem drošības noteikumiem.
Ja apstākļi ļaus, esam domājuši rīkot arī nelielus izglītojošus pārgājienus vietējo gidu pavadībā, lai izzinātu, piemēram, Kroma kolna senvēsturi, bet par to vairāk būs zināms jūnija sākumā,” stāsta DAP Latgales reģionālās administrācijas Dabas izglītības centra vadītāja Regīna Indriķe.
Tāpat kā pērn, Rāznas Nacionālā parka “Facebook” lapā tiks ievietoti maršruti ar nelielu informāciju par objektiem, kurus iespējams apskatīt individuāli, garāmbraucot vai piestājot kādā dabas un kultūrvēsturiski nozīmīgā vietā.