Iesaka uztura speciāliste 6
Kā lietot pumpurus svaigā veidā
Sertificēta uztura speciāliste Liene Sondore uzsver – lietojot pavasarī koku sulas un pumpurus, ir lieliska iespēja uzņemt dabiskus vitamīnus. Pumpuri satur C, K vitamīnu, kas nepieciešams asinsradei, dzelzi, karotinoīdus, hlorofilu, kas savukārt ir auga asinsrites galvenā sastāvdaļa.
Uztura speciāliste pumpurus lieto svaigā veidā. “Tos var pārkaisīt salātiem, pievienot tējai. Ļoti daudz C vitamīna un dzelzs satur arī egļu jaunie dzinumiņi, kam ir skābena garša. Tos samaļ un koši zaļo pulverīti pievieno kefīram, ogu smūtijiem vai pārkaisa zaļajiem salātiem. Ar šādu pulverīti var aizstāt, piemēram, citronpiparus.”
Priežu pumpurus var pievienot medum. Šādi bagātinātu medu pa karotītei var lietot, ja ir klepus vai māc nogurums. “Neieteiktu pumpurus vārīt saldā cukura sīrupā. Tā vietā var gatavot tinktūru – pumpurus pārlejot ar degvīnu.” Jau sāk augt nātrītes, ir zaķkāposti, gārsas, virza, garšīgas ir mazās liepu lapiņas.
“Ejam mežā, skatāmies apkārt, zem kājām – pakošļājam kādu priežu pumpuriņu, salātiem pievienojam jaunās nātrītes. Tie visi ir dabīgi vitamīnu un minerālvielu avoti, ko varam paņemt no dabas,” aicina Liene Sondore.
Padomi
• Pumpurus ieteicams vākt mežā vai dārzā, nevis pilsētās vai lielceļu malās, kur ir liels gaisa piesārņojums. Tie jāievāc tikai no pazīstamiem augiem.
• Salīdzinot ar citām drogām, pumpuri ir cietāki, tāpēc tie mazliet jāpavāra, bet ne ilgāk par 10 minūtēm, lai tie nezaudētu ēteriskās eļļas un citus labumus.
• Pumpuri ir ļoti koncentrētas augu drogas, tāpēc pietiks, ja tiks ievākta tikai kāda saujiņa. Turklāt kaltētus pumpurus var uzglabāt 2–3 gadus.
• Gatavojot uzlējumus, tējas, ziedes vai tinktūras, nav jāievēro striktas proporcijas – katram pašam jājūt, kas patīk organismam. Var izmantot gan svaigus, gan kaltētus pumpurus. Pumpurus var pievienot arī tēju maisījumiem.
• Gatavojot eļļas izvilkumus, pumpurus iepriekš ieteicams apžāvēt, lai labāk izdalītos to aktīvās vielas.