Daba modusies neierasti agri: Latvijā sācies sējas laiks 0
Daba modusies neierasti agri, un arī lauksaimnieki pamazām uzsāk sējas darbus. Pirmos pašlaik sēj pupas un zirņus, ecē zālājus un veic ziemāju virsmēslošanu.
Apsekojumi liecina, ka rudenī apsētie lauki izskatās pat ļoti labi un intensīvi sējas darbi visā valstī varētu sākties jau pēc Lieldienām, skaidro Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) augkopības speciālisti.
Arī Latgalē ziemāji pārziemojuši bez problēmām, vien dažviet vērojami stirnu bojājumi un zemākajās vietās augi izslīkuši. Dažs saimnieks paspējis iesēt auzas.
Preiļu pusē saimnieki jau visiem ziemājiem nodrošinājuši slāpekļa mēslojumu. Kaujas jeb sējas gatavībā ir arī saimnieki Jēkabpils apkaimē.
“Tie, kas nesvinēja Pūpolsvētdienu un uzskata, ka pirmdienā nav labi sākt, svētdien sāka sēt pupas un zirņus,” norāda LLKC Jēkabpils biroja augkopības speciāliste Anita Putka.
“Par masveida sēju vēl nevar runāt, atsevišķās saimniecībās iesēti zirņu, pupas un zirņauzas. Lauki strauji žūst – vietām jau pat virskārta put. Ar sēklu un minerālmēsliem problēmu nav, taču parādās problēmas ar tehnikas rezerves daļām – ļoti ilgi nākas gaidīt to piegādi,” norāda LLKC Gulbenes biroja augkopības speciāliste Inga Freimane.
Limbažu pusē darbi sākti pamazām, jo naktīs vēl ir -2, -3 grādi, tādēļ vairāk notiek rugaiņu aršana vasarājiem.
Brigita Skujiņa, LLKC Limbažu biroja augkopības speciāliste: “Mūsu pusē drīzāk vērojama kāda psiholoģiska problēma. Zemnieks saprot, ka daba ir modusies un veģetācija sākas, bet paskatās kalendārā – tur marta beigas, un nekad tik agri nekas nav darīts. Turklāt nav zināms, kāds būs aprīlis, tādēļ ar sēju te vēl ļoti nesteidzas”.
Oskars Balodis, LLKC Augkopības nodaļas vadītājs: “Siltais laiks un bažas par iespējamu sausuma vilni saimniekiem liek sēt agrāk. Tā kā ziemāji modušies agri, aicinu saimniekus augus pabarot arī ar mikroelementiem, kas veiksmīgāk palīdzēs augiem pārvarēt aukstās naktis.
Prognozēt, kāda būs vasara un laika apstākļu ietekme uz potenciālu graudaugu ražu ir pāragri, tomēr ražas potenciāls saglabājas augsts un vēlams laukus tā arī kopt – ar pārdomātu tehnoloģiju, lai nezaudētu ražas potenciālu.”