D vitamīns organismā – kāds ir optimāls un kāds nepietiekams daudzums? 0
D vitamīns ir arī hormons, kura trūkums ietekmē daudzas organisma funkcijas. Ja pirms kāda laika tika uzskatīts, ka D vitamīns vajadzīgs tikai stipriem kauliem un sekmē kalcija uzsūkšanos, tad tagad pētnieki ir atklājuši arī citas tā funkcijas, piemēram, D vitamīns piedalās imūnsistēmas darbības nodrošināšanā. Bet cik daudz D vitamīns ir pietiekoši un cik par maz?
Iepriekš jau rakstījām, ka Lielbritānijā 2017. gadā veikts pētījums pierādīja, ka cilvēki ar pietiekamu D vitamīna līmeni mazāk slimo ar akūtām respiratorām vīrusu infekcijām, tajā skaitā ar gripu, un D vitamīna uzņemšana pietiekamās devās samazina saslimšanas risku līdz pat 50%.
D vitamīnam ir liela nozīme autoimūno slimību profilaksē – tās ir saslimšanas, kad cilvēka imūnsistēma nepareizi darbojas un grauj dažādas orgānu sistēmas, piemēram, hronisks autoimūns tireodīts (imūnsistēma iznīcina vairogdziedzeri), 1. tipa cukura diabēts (imūnsistēma iznīcina aizkuņģa dziedzera insulīnu veidojošās šūnas) un multiplā skleroze.
D vitamīna trūkums palielina arī onkoloģisko saslimšanu risku, kā arī pasliktina psihoemocionālo stāvokli, izraisot nespēku, nogurumu, miega traucējumus un apātiju.
Kādam tad jābūt optimālam daudzumam organismā? “Zem 20ng/ml – tas skaitās D vitamīna deficīts un šādu skaitli noteikti nevajadzētu pieļaut un nekādā gadījumā, īpaši bērniem nevajadzētu pieļaut līmeni zem 10ng/ml, jo tas jau skaitās smags deficīts,” TV24 raidījumā “Ēdiens kā zāles” skaidro Zane Lucāne, ģimenes medicīnas rezidente.
Optimāls D vitamīna līmenis skaitās no 30ng/ml, bet tāds labs mērķis, uz kuru tiekties, būtu ap 50ng/ml – tad pilnīgi noteikti cilvēkam ir nepieciešamais D vitamīna daudzums organismā, kas palīdz to saglabāt stipru un veselu!