Kad vajadzētu noteikt D vitamīna līmeni asinīs? 1
“Kādos gadījumos vajadzētu noteikt D vitamīna līmeni asinīs?” AIJA K. LĒDURGĀ
Vēl nesen tika uzsvērts, ka D vitamīns ir svarīgs galvenokārt maziem bērniem kaulu stiprināšanai un gados vecākiem cilvēkiem osteoporozes profilaksei, taču pēdējo gadu laikā noskaidrots, ka tas nepieciešams arī imunitātes nodrošināšanai, sirds un asinsvadu, kā arī endokrīnās sistēmas veselībai, tāpēc tā līmeni asinīs ieteicams noteikt ikvienam vismaz reizi gadā.
D vitamīns veidojas ādā saules ultravioleto staru ietekmē. Lai uzkrātu nepieciešamo daudzumu, saulē (teorētiski bez apģērba) ik dienu jāuzturas pusstundu, kas Latvijas klimatiskajos apstākļos nav iespējams. Arī ar uzturu ne vienmēr izdodas nodrošināt pietiekamu līmeni. Pētījumā, ko aptuveni pirms gada veica Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācijas un Rīgas Stradiņa universitātes ārsti, no 4809 dalībniekiem 82% atklāja D vitamīna deficītu.
Medicīnas sabiedrības “ARS” iekšķīgo slimību speciāliste Sandra Černišova savā praksē pārliecinājusies, ka nereti tā pietrūkst arī cilvēkiem, kuri brūni nosauļojušies, bet lietojuši pretapdeguma krēmu. Lai nodrošinātos ar D vitamīnu, pareizāk būtu to uzklāt pusstundu pēc ierašanās pludmalē.
Nereti vitamīna trūkst veciem cilvēkiem, jo gadu gaitā pasliktinās tā sintēze organismā. Riska grupā ir tukli cilvēki, jo vitamīns uzkrājas taukos, bet slikti no tiem atbrīvojas. Tā pietiekamība jākontrolē arī ādas slimniekiem, kuriem nav vēlams uzturēties saulē, kā arī hroniskiem aknu un nieru slimniekiem.
Īpaši D vitamīns nepieciešams grūtniecēm un māmiņām, kuras baro mazuli ar krūti. Ļoti svarīgs tas ir bērniem, kuri bieži slimo un kuriem ir locītavu un kaulu problēmas. Kā stāsta Sandra Černišova, nereti mammas pat neiedomājas, ka vitamīna varētu trūkt arī pašām, nevis tikai mazulim.
Tāpat par D vitamīna līmeni asinīs jāpārliecinās, ja atklāta osteoporoze, ir pastiprināta svīšana, nogurums, bieža saaukstēšanās, muskuļu un saišu vājums, kad gadās paklupt pat līdzenā vietā.
Pirmajā reizē šo rādītāju vislabāk noteikt rudenī, lai pārliecinātos, vai vasaras mēnešos izdevies uzņemt pietiekami daudz šā vitamīna. Ja skaitlis ir mazāks, jālieto vitamīna preparāts un jāveic atkārtota pārbaude pēc 2–3 mēnešiem. Ja rudenī rādītājs bijis ļoti zems, to derētu noteikt arī vasaras sākumā, jo reizēm D vitamīnu nelielā devā nepieciešams lietot arī gada saulainajā laikā.
Uzziņa
Mililitrā asiņu jābūt vismaz 40 nanogramiem D vitamīna.