Publicitātes foto

D vitamīna trūkums organismā? Padomi, lai D vitamīns organismam pietiktu cauru gadu 0

Dažādās pasaules valstīs veikto pētījumu rezultāti arvien biežāk liecina, ka D vitamīna trūkums kļūst par arvien izplatītāku problēmu, piedevām arī vasarā. Pie tā visticamāk vainojams vesels faktoru kopums, kas vēl joprojām tiek pētīts – rase, dzimums, dzīvesveida īpatnības, uzturs, sauļošanās, kaitīgie ieradumi, dažādas saules aizsargkosmētikas lietošana un citi. D vitamīns ir īpašs, jo tas izstrādājas ādā saules ietekmē – tas ir viena no sarežģītākajām vitamīnu vielmaiņām, kuras veiksmīgai norisei nepieciešama dažādu iekšķīgu un ārīgu faktoru mijiedarbība.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Šo iemeslu dēļ veselības aprūpes speciālisti iesaka veikt regulāras asins analīzes – tas ir drošākais veids, kā noskaidrot, vai D vitamīna līmenis ir normas robežās. Visbiežāk šādas analīzes tiek nozīmētas, ja pacientam ir sūdzības vai viņš ir riska grupā (piemēram, hroniskas aknu vai nieru slimības, veiktas kuņģa un zarnu trakta operācijas). Pat ja īpašu sūdzību nav, D vitamīna līmeni var pārbaudīt jebkurā veselības iestādē, kas nodrošina asins analīzes – tas var palīdzēt gūt vērtīgu ieskatu asins ainā un saprast, kā uzlabot veselību! Šīs analīzes nepavisam nav dārgas, īpaši salīdzinot ar izmaksām un veselības problēmām, ko cilvēka organismam var radīt ilgstošs D vitamīna deficīts.

D vitamīna trūkumu ne vienmēr var sajust

CITI ŠOBRĪD LASA

Sākotnēji D vitamīna trūkumu ir grūti pamanīt, jo tam nav nekādu īpašu simptomu – bieži cilvēki nemaz neapzinās, ka šī vitamīna līmenis ir zems. Tomēr pētījumu rezultāti ir nepielūdzami – D vitamīna līmeņa analīzes liecina, ka mūsu klimatiskās zonas iedzīvotājiem ļoti bieži konstatēts šī vitamīna deficīts. Šo problēmu pastiprina nepareizais priekšstats, ka D vitamīna trūkums pārsvarā novērojams tikai maziem bērniem, un pieaugušo dzīvesveids un uzturs nodrošina pietiekamu šī vitamīna uzņemšanu. Bieži D vitamīna trūkums ir visai nemanāms, tieši tādēļ nevajadzētu ignorēt arī mazāk traucējošas sākotnējās pazīmes, piemēram, ilgstošu nogurumu – protams, tas var norādīt arī uz kādu citu problēmu, tomēr arī šādas it kā nenozīmīgas sajūtas vajadzētu pārrunāt ar ģimenes ārstu. D vitamīna trūkums nopietni ietekmē dzīves kvalitāti – arī mazs D vitamīna deficīts izraisa apātiju un depresiju, bezspēku, savukārt ilgstošs un izteikts tā trūkums var novest pie osteomalācijas, kas var ietekmēt jebkurā vecumā. Šī slimības ietekmē kauli kļūst ļoti trausli un lūzt arī pie pavisam nelieliem triecieniem. Šīs ir vien dažas no daudzajām ar kauliem un muskuļiem saistītajām problēmām, ko organismā rada D vitamīna trūkums.

Saules vitamīns

D vitamīnu jeb, pareizāk sakot, D vitamīnu grupu, kurā ietilpst vitamīns D3 (holekalciferols), vitamīns D2 (ergokalciferols), mēdz saukt arī par “saules vitamīnu”, jo tā vielmaiņa cilvēka ķermenī cieši saistīta ar saules starojuma ietekmi. Vitamīns D2 atrodams atsevišķos augu valsts produktos, tomēr tas organismā netiek pilnvērtīgi izmantots, tomēr vitamīns D3 (kas ķermenim ir ļoti nepieciešams) sintezējas ādā saules staru ietekmē un ir sastopams arī dažādos dzīvnieku valsts produktos. Šī procesa laikā D vitamīns tiek veidots no prekursoriem, ultravioletajiem B stariem iedarbojoties uz ādu. Kā par nelaimi ziemeļu platuma grādos dzīvojošajiem, laika posmā no oktobra līdz martam ultravioleto staru viļņa garums nesasniedz 290-315 nanometrus – minimālo starojuma intensitāti, kas nepieciešama D vitamīna sintēzei – tādēļ latviešiem lielākās šī vitamīna rezerves jāveido vasarā, kad saules stari ir pietiekami spēcīgi.

Tā kā D vitamīnu Latvijā ar saules palīdzību var uzņemt vien dažus mēnešus gadā, tas nozīmē, ka vasaras vajadzētu pavadīt intensīvi sauļojoties. Te gan slēpjas vēl viena problēma – arī ilgstoša ādas pakļaušana ultravioleto staru ietekmei var radīt negatīvas sekas (nepatīkamus saules apdegumus, paaugstinātu risku saslimt ar ādas vēzi), tādēļ atpūtnieki lieto dažādus saules aizsargkrēmus. Atklāts, ka šādi līdzekļi, kuru saules aizsargfaktors novērtēts ar 8 un augstāk, samazina D vitamīna sintēzi ādā par līdz pat 95 procentiem. Šie novērojumi veikti, pētot, kādēļ arī ļoti saulainu vietu iedzīvotājiem, piemēram, austrāliešiem bieži tiek konstatēts D vitamīna trūkums. Šī iemesla dēļ, vasarā jābalansē starp divām galējībām un jācenšas pavadīt daudz laika brīvā dabā saules gaismā, tajā pat laikā nepārsauļojoties un lietojot mazākas UV aizsardzības krēmus, lai nenoslāpētu D vitamīna sintēzes procesu.

Ar sauli vien var nepietikt

Pat viscentīgākajiem sauļoties gribētājiem ar Latvijas īsajā vasarā uzkrātajām D vitamīna rezervēm var nepietikt visai ziemai, tādēļ nevajadzētu izvairīties izmantot arī aptiekās plaši pieejamos uztura bagātinātājus ar D vitamīnu. Šie produkti palīdzēs bagātināt uzturu ar saules vitamīnu arī tumšākajos ziemas vakaros, tādējādi sniedzot mundrumu un dzīvesprieku līdz pat nākamajai vasarai, kad atkal saules peldēs varēs pilnībā atjaunot D vitamīna rezerves. Latvijas iedzīvotājiem pavasarī D vitamīna trūkums nav svešs – ja netiek lietoti papildu vitamīni, tad parasti pavasara sākumā vitamīnu trūkums izpaužas kā bezspēks, apātija. Visbiežāk plaši zināmā “pavasara depresija” lielākajai daļai pacientu atkāpjas jau pēc pirmajām vitamīnu devām!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.