CyberKnife – īpaši piemērota tehnoloģija, ja nevar operēt ķirurģiski. Latvijā ārstēti pirmie pacienti 2
Decembra sākumā Stereotaktiskās radioķirurģijas centrā “Sigulda” (SRC “Sigulda”) ārstēti pirmie pacienti ar labdabīgiem smadzeņu audzējiem – meningiomu un dzirdes nerva neirinomu.
Pirmo reizi Latvijā pacientu ārstēšanā izmantota neinvazīva robotizēta radioķirurģijas tehnoloģija CyberKnife, kas ir īpaši piemērota tiem pacientiem, kuriem audzēju nav iespējams ķirurģiski izoperēt, ja tā atrašanās vieta nav sasniedzama vai arī operācija rada nopietnus riskus veselībai un dzīvībai.
Līdz ar centra atklāšanu aktīvi norit pacientu konsultēšana un pirmie trīs pacienti jau pabeiguši ārstēšanas kursu ar CyberKnife iekārtu. Modernā tehnoloģija piemērota gan labdabīgu, gan ļaundabīgu audzēju ārstēšanai kā primāra terapija vai kombinējot ar konvencionālo ķirurģiju. Katram pacientam tiek izstrādāts individuāls starošanas plāns, kas ietver vienu līdz piecus seansus nedēļas laikā, katra seansa ilgums vidēji 30 minūtes. Dažas dienas pirms terapijas uzsākšanas pacientam veic magnētiskās rezonanses un datortomogrāfijas izmeklējumus, jaunākos datus par audzēja atrašanos ievadot CyberKnife sistēmā, lai precīzi plānotu starošanas gaitu. Terapijas efektu pilnībā var izvērtēt pēc 6-12 mēnešiem.
Pirmā SRC “Sigulda” paciente ir 67 gadus veca sieviete pensionāre, kurai šī gada aprīlī atklāts labdabīgs galvas smadzeņu audzējs – meningioma. Audzējs ir samērā neliels, tā izmērs ap 2 cm, pēc konsultācijas ar neiroķirurgu nolemts ķirurģiskas operācijas vietā veikt ārstēšanu ar CyberKnife radioķirurģiju trīs seansu veidā.
Paciente Sofija (67 gadi) stāsta: “Pavasarī zaudēju samaņu, nokļuvu slimnīcā, kur tiku izmeklēta un tālāk nosūtīta uz konsultāciju pie neiroķirurga. Izvērtējot manu gadījumu, ārsts ieteica vērsties jaunatklātajā stereotaktiskās radioķirurģijas centrā Siguldā.”
Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Neiroķirurģijas klīnikas vadītājs dr. Egils Valeinis: “Pacientei tika atklāts audzējs, kas pēc attēldiagnostikas datiem ir neliela izmēra blīvs, kalcinēts veidojums, bet atrodas ķirurģiski grūti pieejamā vietā – smadzeņu stumbra priekšpusē. Šādos gadījumos ķirurģiskas operācijas veikšana ir saistīta ar lielu risku. Tā kā audzējs nerada tilpuma efektu, svarīgākais ir apstādināt tā tālāku augšanu. Izvērtējot pacientes vecumu un blakusslimības, tika nolemts veikt staru ķirurģiju, pielietojot CyberKnife ārstēšanas metodi.”