CVK nolemj neatcelt vēlēšanu rezultātus Rīgas 38 iecirkņos 5
Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) šodien nolēma neatcelt vēlēšanu rezultātus Rīgas 38 iecirkņos.
Ar aicinājumu atcelt rezultātus Rīgā 38 iecirkņos bija vērsies partijas “Vienotība” Rīgas domes deputāta kandidāts Valdis Gavars, kurš šodien gan atsauca nelielu daļu no iesnieguma.
CVK locekļi sēdē secināja, ka nav pierādījumu, ka šajos vēlēšanu iecirkņos būtu notikuši pārkāpumi, kas ietekmētu vēlēšanu rezultātus Rīgā.
CVK pārstāvji vērsa uzmanību, ka novērotāji attiecīgajos iecirkņos uzreiz nav iesnieguši ziņojumus par kādiem pārkāpumiem vēlēšanu procesā.
Uzstāšanās sākumā Gavars atzina, ka ir pieļāvis kļūdu attiecībā uz to iesnieguma daļu, kurā sākotnēji bija minējis, ka četros iecirkņos vēlēšanu novērotāji bija izraidīti no balsu skaitīšanas telpas. Viņš skaidroja, ka tur gan esot notikuši cita veida pārkāpumi.
Gavars sēdē norādīja, ka kāds novērotājs esot konstatējis, ka 96.vidusskolā vēlēšanu komisija esot steidzinājusi vēlēšanu rezultātu apkopošanu. Uz CVK pārstāvju vaicājumu, vai novērotājs par šo gadījumu ir uzrakstījis ziņojumu vai paudis protestu vēlēšanu gaitas žurnālā, Rīgas domes deputāta amata kandidāts atbildēja, ka viņam nav tādas informācijas.
Savukārt 96.vidusskolas vēlēšanu iecirkņa sekretāre noraidīja šos pārmetumus, skaidrojot, ka iecirknī ar balsu skaitīšanu viss ir bijis kārtībā un ka balsošanas un balsu skaitīšanas laikā no novērotājiem netika saņemti kādi iesniegumi vai protesti.
CVK loceklis Pēteris Dzalbe komisijas iekšējās debatēs norādīja, ka nav saskatāms racionāls pamats, lai apmierinātu iesniedzēja sūdzību, kas ir tapusi emociju iespaidā. Un emocijas veidojošās tāpēc, ka atsevišķi novērotāji ir nepareizi ziņojuši vai arī nav izpratuši vēlēšanu procesu, norādīja Dzalbe. Par to liecina arī tas, ka daļu no iesnieguma kandidāts ir atsaucis.
Vēršoties pie Gavara, Rīgas vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Juris Kokins kritizēja vēlēšanu rezultātu apšaubīšanu, kas nav balstīta novērotāju rakstītās sūdzībās, bet internetā “sagrābstītas” atziņas. Vēlēšanas ir administratīvi vadāms process, kuru nevar jaukt kopā ar politiku, uzsvēra Rīgas vēlēšanu komisijas vadītājs.
Gavara radīto “psihozi” nosacīti varētu uztvert kā valsts iekārtas graušanu, akcentēja Kokins.
Gavars aģentūrai LETA teica, ka vēl iepazīsies ar CVK rakstisko atbildi un tad lems, vai pārsūdzēt vai nepārsūdzēt rezultātus.
Kā ziņots “Saskaņa”/”Gods kalpot Rīgai” (“Saskaņa”/GKR) pašvaldību vēlēšanās Rīgā saņēma 50,85% atbalstu un 32 deputāta vietas domē. Rīgas domē ievēlēti politiskie spēki no vēl četriem sarakstiem – Latvijas Reģionu apvienības (LRA) un “Latvijas attīstībai” (LA) apvienotā saraksta, kas saņēmis 13,66% vēlētāju atbalstu, Jaunās konservatīvās partijas (JKP) ar 13,41% vēlētāju atbalstu, nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK) ar 9,24% atbalstu un “Vienotības” ar 6,26% atbalstu.
Atbilstoši šādam balsu sadalījumam LRA un LA saraksts Rīgas domē saņems deviņus deputātu mandātus, JKP – deviņus mandātus, nacionālā apvienība VL-TB/LNNK – sešus mandātus, bet “Vienotība” – četrus.
Pārējie saraksti nepārvarēja 5% barjeru.