Uzzinām vairāk par cukura diabētu! 0
Cukurslimība jeb diabēts ir sena kaite – pirmoreiz pieminēta Ēģiptes papirusos aptuveni pirms 3,5 tūkstošiem gadu. Līdz ar civilizācijas attīstību tās upuru skaits katru gadu ievērojami pieaug. Taču šī diagnoze nav pasaules gals, un, laikus atklājot, to iespējams efektīvi kontrolēt.
*
Diabēts ir hroniska slimība, kuras pamatpazīme ir paaugstināts cukura līmenis asinīs. Tā cēlonis īsti nav zināms. Medicīniski izšķir pirmā un otrā tipa diabētu.
*
No visiem diabēta pacientiem ar cukura diabēta pirmo tipu slimo 10–20%.
*
Pirmā tipa diabēta gadījumā organismā ir insulīna deficīts. Tas rodas tāpēc, ka cilvēkam ir bojātas aizkuņģa dziedzera šūnas, kas ražo insulīnu. Visbiežāk tā notiek autoimūna iekaisuma dēļ. Organisms pats sāk izstrādāt aktīvas vielas jeb antivielas, kas darbojas pret veselajām aizkuņģa šūnām – bojā un sagrauj tās.
*
Insulīns ir hormons, kas palīdz regulēt ogļhidrātu vielmaiņu. Ar uzturu cilvēka organisms uzņem ogļhidrātus, kas pārvēršas cukurā. No zarnām cukurs uzsūcas asinīs, kas nogādā to tālāk pārējām organisma šūnām, kur tas darbojas kā enerģijas avots. Insulīns ir gluži kā tilts, pār kuru cukurs no asinīm nokļūst šūnās. Ja hormona trūkst, cukurs uzkrājas asinīs, bet šūnas ir badā.
*
Šis diabēts attīstās ļoti strauji – pāris mēnešu laikā. Visbiežāk saslimst gados jauni cilvēki un bērni.
Ierastās pazīmes:
bieža urinācija;
izteiktas slāpes;
sausa mute;
liels nogurums;
bada sajūta;
nervozitāte;
straujš svara zudums
.Jau dažu mēnešu laikā slimniekam kļūst ļoti slikti. Ja neignorē nepatīkamās sajūtas un pārlieku nevilcinās ar vizīti pie ārsta, diabētu atklāj laikus.