Kā iznīdēt cūku pupu kaitēkļus? 0
“Neprotu izaudzēt cūku pupas bez kukaiņu bojājumiem. Ko darīt?” SKAIDRĪTE
Cūku pupas bojā galvenokārt divi kaitēkļi: pupu sēklgrauzis (Bruchus rufimanus) un melnā pupu laputs (Aphis fabae).
– Problēmas sākas ar sēklas materiālu, nevis ar vidi vai augsni dārzā. Ļoti bieži, novācot ražu, audzētāji pupu sēklas nešķiro, invadētās sēklas neiznīcina, turklāt sēklas materiālu glabā siltās noliktavās, – uzsver LLU Lauksaimniecības fakultātes Augsnes un augu zinātņu institūta profesore Ināra Turka.
Šogad nav neviena insekticīda, kas Latvijā būtu reģistrēts tieši sēklgraužu apkarošanai pupu sējumos. Lai ierobežotu laputis pupu stādījumos, drīkst lietot Ciperkils 500, Fastac 50, Kestac 50, AlfaStop 50 (tie visi ir 2. klases preparāti), kā arī Decis Mega. Smidzinot pret šiem kaitēkļiem, vienlaikus ierobežo arī sēklgraužu izplatību.
Pret sēklgraužu bojājumiem ķīmiskā apstrāde jāveic pākšaugu ziedēšanas laikā, kad kaitēkļi sadēj uz tiem olas. Daļēji var izķert, pirms pupu ziedēšanas (sēklgraužu izlidošanas laikā) izliekot dzeltenos līmes vairogus. Pret laputīm insekticīdus izmanto, tiklīdz kaitēkļi parādījušies. Visi reģistrētie augu aizsardzības līdzekļi ir sintētiskie piretroīdi, un tos var lietot, ja gaisa temperatūra ir zem +20 °C. Ļoti karstās dienās ieteicams apstrādāt no rīta vai vakarā. Šīs ir pieskares un zarnu indes, kam jānokļūst uz kaitēkļa vai jānoklāj auga daļas, ar kurām pupu kaitēkļi barojas. Pirms apstrādes obligāti jāizlasa preparāta etiķete, kur norādītas devas un nogaidīšanas laiks. Insekticīda Decis Mega deva ir 4 ml/10 l ūdens. Ar 10 l darba šķidruma apstrādā 300 m2 platību.
Latvijā Augu aizsardzības līdzekļu sarakstā neviena kodne cūku pupām nav reģistrēta. Taču kodinātas sēklas pie mums drīkst tirgot un stādīt (kodnes var būt reģistrētas citā ES valstī, kur arī tiek apstrādātas sēklas, galvenokārt ar fungicīdiem).
Bioloģiskajā lauksaimniecībā nav atļauts izmantot insekticīdus. Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūta pētniece bioloģiskajā lauksaimniecībā Inga Jansone skaidro, ka tad atliek sējai iegādāties veselīgas sēklas un ievērot augu seku. Tajā pašā vietā pākšaugus atkārtoti audzē pēc 4–5 gadiem. Diemžēl cīņa ir veltīga, ja iesēj kvalitatīvu sēklas materiālu, bet blakus kaimiņu laukā arī aug cūku pupas. Tad kaitēkļi drīz vien pārlido un invadē sējumus.
Labi izkaltētas cūku pupu sēklas glabā aukstā telpā 0…+2 °C temperatūrā, piemēram, neapkurināmos angāros, dezinficētās noliktavās. Siltā vietā sēklgrauži jutīsies lieliski un tikai gaidīs, kad sēklas atkal nonāks zemē.