Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Timurs Sbuhankulovs

Cūkgaļas cenas rūk. Tikai ne veikalā 3

Āfrikas cūku mēra izplatība būtisku ietekmi uz cūkgaļas cenu izmaiņām nav radījusi. Lielāka ietekme cūkgaļas cenu samazinājumā pat par trešo daļu bijusi Krievijas noteiktajām sankcijām, lēš eksperti.

Reklāma
Reklāma

Sankciju ietekme

Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Kā liecina “Latvijas Avīzes” veiktā aptauja, cūkgaļai cenas ir būtiski samazinājušās un šobrīd daļa cūkaudzētāju atrodas uz izdzīvošanas sliekšņa. Viena no lielākajiem cūkaudzētājiem SIA “Ulbroka” direktors Aivars Kokts sarunā ar “Latvijas Avīzi” norādīja, ka šobrīd nozari visvairāk ietekmē Krievijas noteiktās sankcijas, nevis bīstamā cūku slimība. Iepriekš cūku cenas dzīvsvarā svārstījās no 1,35 līdz 1,40 eiro/kg, bet šobrīd cena sarukusi jau zem viena eiro par kilogramu. “Galvenokārt tas noticis Krievijas noteiktā embargo dēļ, Āfrikas cūku mēris šo situāciju maz ietekmē,” skaidro Aivars Kokts.

Arī Latvijas Cūku audzētāju asociācijas (LCAA) direktore Dzintra Lejniece klāsta, ka cenas ir būtiski sarukušas – jūlijā cena bija 1,26 eiro/kg, bet šobrīd – ap 0,96. Pašlaik poļi un lietuvieši par dzīvsvara kilogramu maksājot 0,88 – 0,92 eiro, bet Latvijā cena svārstās no 0,92 līdz 1 eiro. Tas esot ievērojami mazāk nekā pirms gada.

CITI ŠOBRĪD LASA

Valdībā prezentētais “Informatīvais ziņojums par pasākumiem Krievijas ekonomisko sankciju negatīvo seku mazināšanai” gan liecina, ka laikā no septembra vidus līdz novembra sākumam cūkgaļas E klases liemeņiem vidējā iepirkuma cena Latvijā pazeminājusies par 12%, bet, salīdzinot ar situāciju pirms embargo, samazinājums ir par 18%, noslīdot līdz 146,11 eiro par 100 kg. Pašreizējais cūkgaļas iepirkuma cenas līmenis nesedz ražošanas pašizmaksu.

“Situācija ir dramatiska, jo strādājam zem pašizmaksas. Uzņēmumiem ir jāpērk graudi, jāmaksā kredīti,” situāciju nozarē raksturo Dzintra Lejniece. Viņa sazinājusies ar Lietuvas kolēģi, kur situācija ir līdzīga – ražotāji jau strādā zem pašizmaksas. Āfrikas cūku mēra dēļ Lietuvā esot izteiktākas cenu atšķirības pa reģioniem, taču Latvijā tā neesot – tās ir vienādi zemas visur, teica asociācijas vadītāja.

Jāpiebilst, ka kopš 17. septembra nevienai mājas cūkai nav konstatēta bīstamā slimība, bet Pārtikas un veterinārais dienests to arvien vēl konstatē meža cūkām. Pavisam slimība skārusi 31 saimniecību un vienu fermu, bet iznīcinātas 564 mājas cūkas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.